Dobré noviny
Čo lekárka chce, aby ste vedeli, ak už máte po 40
Simona Suchánková
Simona Suchánková

Čo lekárka chce, aby ste vedeli, ak už máte po 40

ilustračné foto
ilustračné foto — Foto: pixabay/AdinaVoicu

Známa lekárka a spisovateľka Dr. Louise Wiseman prezradila tipy pre ženy, ako žiť čo najkvalitnejší život, ak už ste oslávili štyridsiatku.

BRATISLAVA 24. marca - Ženy považujú deň svojich štyridsiatych narodenín za veľký životný míľnik, za akýsi prechod do stredného veku. A čo si budeme klamať, obávame sa ho. Ale je štyridsiatka skutočne dôvodom na paniku? Začne sa naše telo v tomto veku naozaj dramaticky meniť a my to nevieme ovplyvniť?

Mali by sme začať ináč jesť, cvičiť a žiť, keď sfúkneme štyridsať sviečok na svojej narodeninovej torte? Bývalá britská praktická lekárka a v súčasnosti najmä spisovateľka Dr. Louise Wiseman napísala knihu o tom, ako žiť život po štyridsiatke v maximálnom možnom zdraví a oslnivej kráse. My vám prezradíme najdôležitejšie body z tejto knihy.

1. Starnutie sa odohráva predovšetkým v hlave

To, ako premýšľame o starnutí môže mať naozaj vplyv na to, ako starneme. Stereotypy spoločnosti spôsobujú, že veľa žien prežíva skutočný strach zo starnutia. Vtedy je fajn si uvedomiť, že každá etapa života má niečo do seba a každý vek je o niečom inom. Iné veci sú pre nás dôležité, keď máme dvadsať a iné, keď máme štyridsaťpäť.

Treba žiť v prítomnosti a v symbióze so všetkými generáciami, pretože každá jedna nám má čo dať a my zas vieme veľa dať tým ostatým – starším aj mladším. Krajiny, ktorých komunity sa navzájom podporujú bez ohľadu na vek, majú dlhšie žijúce obyvateľstvo. V skutočnosti máme dva veky: jeden je ten, na ktorý sa cítime a druhý ten, ktorý by sme chceli mať. Ak máme pozitívny pocit z toho, kde práve sme, môže nám to pridať až 7 a pol roka života!

2. Starostlivosť o seba nie je luxus, ale priorita!

A teraz nehovoríme len o návštevách kozmetických a dermatologických centier, ide skôr o preventívne prehliadky, bez ktorých to jednoducho nejde. Gynekologické prehliadky a prehliadky u praktického lekára či zubára sú rovnako dôležité (ak nie dôležitejšie), ako rodičovské združenie alebo porada v práci.

A aby ste to všetko zvládali, nevyhnutne potrebujete psychohygienu a dobrý stres manažment. Keď ste v strese, vaše telo vyplavuje stresový hormón kortizol a klesá nám tvorba estrogénu a testosterónu, ktoré potrebujeme a chránia nás.

„Gynekologické prehliadky, prehliadky u praktického lekára a zubára sú rovnako dôležité, ak nie dôležitejšie, ako rodičovské združenie alebo pracovná porada.“ Dr. Louise Wiseman

3. O svoj mozog sa treba starať

Ak nám má slúžiť ešte ďalších štyridsať rokov, tak určite áno. Cvičíme ho učením sa nových vecí – napríklad cudzích jazykov (hoci aj sledovaním filmu v cudzom jazyku), čítaním, umeleckou činnosťou, akoukoľvek tvorivou činnosťou, lúštením krížoviek či memorovaním. Ak chceme mať pamäť v dobrej kondícii, musíme ju precvičovať – nútiť ju pamätať si.

4. Menopauza je rozdielna pre každú z nás

Niekoho prekvapí skôr – už okolo štyridsaťpäťky, inej sa podarí otehotnieť aj v päťdesiatke. Jedna má výrazné symptómy a musí užívať substitučnú liečbu, iná ňou prepláva bez problémov. Spýtajte sa svojej mamy a babky, ako prebiehala menopauza u nich, pretože je celkom možné, že v podobnom scenári ju budete mať  aj vy. Ale opäť, nie je to pravidlo.

Netreba z nej robiť drámu ani strašiaka, menopauza je úplne prirodzená súčasť života, ale pravdou je, že sa po nej vaše telo zmení a môže sa zhoršiť aj psychický stav. Ak toto obdobie prežívate ťažko, určite vyhľadajte lekára. V tomto období je veľmi dôležitá vaša psychická pohoda a kvalitná strava.

Určite sa vzdajte rafinovaného cukru, ktorý na hladiny hormónov pôsobí negatívne a svoje nepríjemné psychické stavy neriešte alkoholom. Ten prehlbuje depresie a narúša architektúru spánku. Kofeín tiež obmedzte, pretože ten môže ešte viac zhoršiť návaly tepla.

„Nepríjemné psychické stavy neriešte alkoholom. Prehlbuje depresie a narúša architektúru spánku.“ Dr. Louise Wiseman

5. Kosti potrebujú pohyb

Mať na pamäti zdravie svojich kostí je životne dôležité. Poklesom estrogénu, ktorý ich chráni, sú vystavené riziku straty vápnika a vzniku osteoporózy – rednutia kostí. Doplnky výživy nielen so spomínaným vápnikom, ale aj vitamínom D, ktorý je priamo zodpovedný za vstrebávanie vápnika, môžete predísť nejednej zlomenine v neskoršom veku.

Poproste vášho praktického lekára, aby vám urobil krvný rozbor a vy ste tak zistili, ako na tom s hladinami vitamínov a minerálov ste. Nezabudnite, že pohyb je najlepšie, čo môžete svojmu telu dať – udržíte svoju postavu peknú a pevnú a kosti zdravé.

6. Inšpirujte sa jedálničkom dlhovekých národov

Takzvané „modré zóny“ sú oblasti sveta, kde ľudia žijú najdlhšie. Dobrý nápad preto je pozrieť sa na ich jedálny lístok. Vyzerá väčšinou tak, že tanier obsahuje polovicu zeleniny, štvrtinu sacharidov a štvrtinu bielkovín. Jedia ryby a morské plody, lokálne suroviny, zdravé oleje bohaté na Omega 3 mastné kyseliny. Takáto strava nás dokáže udržať v skvelej forme a je prirodzenou prevenciou pred mnohými chorobami.

7. Spánok rovná sa krása a pohoda

Čím viac spíme, tým lepšie. Regeneruje sa naša pleť aj celé telo, budujeme si silnejšiu imunitu a najlepšie si pri ňom oddýchne naša preťažená myseľ. Po štyridsiatke je na našej tvári vidieť každú jednu prebdenú noc a kruhy pod očami sú čoraz viac maskovateľné. Ak máte problémy so spánkom, rozhodne ich riešte, v dnešnej dobe sa dajú elegantne zvládnuť.

Vytvorte si svoj spánkový rituál – chodievajte spať vždy približne v tú istú hodinu, dobre si vyvetrajte, pustite aromalampu s levanduľovým esenciálnym olejom, pustite si nejakú dobrú audioknihu zameranú na relaxáciu... čokoľvek, aby každá jedna noc bola pre vás odmenou za skvelým dňom.

Už ste čítali?