Dobré noviny
V zime opustené chatky je dobré kontrolovať aspoň raz mesačne
TASR
TASR

V zime opustené chatky je dobré kontrolovať aspoň raz mesačne

Pri ochrane majetku radí zamerať sa na najzraniteľnejšie miesta, ako sú okná, dvere, prechody z garáží a prístavieb.

Ilustračné foto Foto: TASR/PZ Trenčín

Bratislava 6. novembra (TASR) - Doklady od drahého priemyselného a spotrebného tovaru, ktorý zostáva na zimu v rekreačnej chatke, si treba odložiť. Práve doklad s vyznačeným výrobným číslom či zoznam a fotodokumentácia tovaru pomôže polícii pri pátraní po ukradnutom majetku. Radí to polícia v období, keď väčšina víkendových chatárov opúšťa svoje rekreačné miesta na niekoľko mesiacov a tie tak zostávajú bez dozoru.

"Pokiaľ je to možné, zaistite pravidelnú kontrolu objektu aspoň raz mesačne, ideálne aj častejšie. Ak to zlodej uvidí, nebude riskovať, že ho pristihnete pri čine," radí bratislavská policajná hovorkyňa Karina Považanová. Nezriedka sa podľa nej stáva, že napáchané škody zlodejmi zistia majitelia rekreačných nehnuteľností až po niekoľkých mesiacoch.

Polícia napríklad ponúka majiteľom rekreačných nehnuteľností pripojenie na pult centrálnej ochrany. Má to však význam iba vtedy, ak je tento objekt vzdialený maximálne 15 minút cesty autom od policajnej stanice alebo centra bezpečnostnej služby. "Zvukový alarm je veľmi účinným prostriedkom ochrany a je vhodné kombinovať ho s prenosom signálu o narušení do mobilných telefónov," uviedla Považanová.

Pri ochrane majetku radí zamerať sa na najzraniteľnejšie miesta, ako sú okná, dvere, prechody z garáží a prístavieb. Pri odchode starostlivo pozamykať, pozatvárať okná aj okenice a nezabúdať ani na podkrovie, poschodie, strešné a pivničné okná. Účinné sú podľa nej aj mreže a bezpečnostné fólie na okná a balkóny. "Venujte pozornosť aj riadne prichyteným pántom k rámu a krídlu okna, okenice zaistite závorami, skontrolujte aj mreže a zámky," uviedla hovorkyňa. Nechať si počas týždňov neprítomnosti v chatke cenné predmety, elektroniku či bicykel neodporúča vôbec.

Ak už došlo k vlámaniu, treba to hneď ohlásiť na polícii. "Po vlámaní, pokiaľ je to možné, sa nedotýkajte vecí, ktorých sa mohol dotýkať páchateľ, sťažíte tým možnosť zaistiť dôležité stopy," upozornila Považanová.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…