Ženy majú po očkovaní silnejšie vedľajšie účinky než muži. Prečo je to tak?
Alexandra Valková
Alexandra Valková

Ženy majú po očkovaní silnejšie vedľajšie účinky než muži. Prečo je to tak?

Vedľajšie účinky zvyčajne naznačujú, že telo produkuje imunitnú odpoveď, ktorá bude bojovať proti vírusu COVID-19.

Očkovanie — Foto: TASR

USA 24. marca - S pribúdajúcimi Američanmi, ktorí sú očkovaní proti COVID-19 a hlásia svoje príznaky po podaní dávky do centra pre kontrolu chorôb, sa objavil vzorec: Ženy pociťujú silnejšie vedľajšie účinky vakcín ako muži.

Viac vedľajších účinkov hlásia ženy

V údajoch zhromaždených od prvého mesiaca očkovania proti COVID-19, ktoré zahŕňali vakcíny Pfizer a Moderna, bolo 79,1% vedľajších účinkov vakcíny hlásených od žien, napriek tomu, že ženy dostávali iba 61,2% dávok.

U žien sa taktiež prejavili všetky veľmi zriedkavé, ale možné, anafylaktické reakcie na tieto dve vakcíny. Z 19 ľudí, ktorí zažili alergickú reakciu na vakcínu Moderna, boli všetky ženy, rovnako ako 44 zo 47 ľudí, ktorí hlásili reakcie na vakcínu Pfizer.

„Vôbec sa tomu nečudujem,“ povedala pre The New York Times Sabra Klein, mikrobiologička a imunologička na Fakulte verejného zdravia Johna Hopkinsa Bloomberga. „Tento rozdiel medzi pohlaviami je úplne v súlade s minulými štatistikami o iných vakcínach.“

Súvisí do s imunitným systémom

Rozdiely v nežiaducich účinkoch medzi mužmi a ženami môžu súvisieť s ich imunitným systémom. Ženy majú tendenciu mať silnejšie imunitné odpovede na vírusy, a to je čiastočne dôvod, prečo muži v minulom roku s väčšou pravdepodobnosťou ochoreli na COVID-19. A keď sa do ženského systému zavedie vakcína proti COVID-19, mohlo by sa stať, že jej telo vytvorí silnejšiu imunitnú odpoveď, ktorá povedie k intenzívnejším vedľajším účinkom.

Našťastie by vedľajšie účinky vakcíny - ktoré môžu zahŕňať horúčku, zimnicu a bolesti hlavy - mali ustúpiť po 1 až 3 dňoch. Vedľajšie účinky sú navyše dobrým znamením toho, že vakcína funguje, a že „zvyšujete veľmi silnú imunitnú odpoveď a vďaka tomu budete pravdepodobne chránení,“ uviedla Sabra Klein.

Očkovaním sa rýchlejšie dostaneme k novému normálu

„Vakcíny sú naši priatelia,“ povedal Dr. Reynold Panettieri, profesor medicíny a lekár pľúcnej kritickej starostlivosti na lekárskej fakulte Roberta Wooda Johnsona a Rutgers University. „Ak sa dostaneme k novému normálu, ku ktorému sa všetci chceme dostať, bude to vyžadovať, aby sme boli k prijímaniu vakcín otvorení.“

 

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

 

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…