Švajčiari sa tešia z výsledkov nového lieku proti covidu. Zachráni životy najzraniteľnejších
TASR
TASR

Švajčiari sa tešia z výsledkov nového lieku proti covidu. Zachráni životy najzraniteľnejších

Švajčiarsky farmaceutický gigant Roche v utorok oznámil sľubné výsledky klinických skúšok koktailu proti ochoreniu COVID-19.

Ilustračné foto — Foto: TASR/AP

Zürich 23. marca (TASR) - Švajčiarsky farmaceutický gigant Roche v utorok oznámil sľubné výsledky klinických skúšok koktailu proti ochoreniu COVID-19, ktorý vyvinul spolu s americkou biotechnologickou firmou Regeneron. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Výsledky tretej fázy skúšok ukázali, že kombinácia protilátok kasirivimab a imdevimab „znižuje riziko hospitalizácie alebo smrti o 70 percent u nehospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19“, uviedla spoločnosť Roche v oznámení. Tento liek tiež „výrazne skracuje trvanie príznakov o štyri dni“, zo 14 na desať.

Skúšali to na ľuďoch s vyšším rizikom nákazy

Roche uviedla, že skúšky robila na ľuďoch, u ktorých podľa odborníkov existuje vyššie riziko nakazenia koronavírusom, teda na starších ľuďoch a osobách s vážnymi zdravotnými problémami.

Protilátkové lieky, ktoré zabraňujú koronavírusu množiť sa v tele človeka, vyvíja viacero farmaceutických spoločností - v nádeji, že nájdu účinnú liečbu, ktorá spolu s očkovacími látkami pomôže v boji proti rôznym objavujúcim sa variantom koronavírusu.

Roche poznamenala, že tento liek je jedinou kombináciou monoklonálnych protilátok, ktorá je účinná voči hlavným variantom koronavírusu, z ktorých niektoré sú nákazlivejšie a spôsobujú vážnejší priebeh ochorenia covid.

Nádej na liečbu pacientov

Levi Garraway, hlavný expert na medicínu v spoločnosti Roche a šéf vývoja produktov, uviedol, že „po celom svete sa zvyšujú počty nových prípadov nákazy a len minulý týždeň ich hlásili viac ako tri milióny".

„Tento skúmaný koktail protilátok môže priniesť nádej ako prípadná nová liečba vysokorizikových pacientov - predovšetkým vo svetle najnovších dôkazov, ktoré ukazujú, že kasirivimab spoločne s imdevimabom sú aktívne aj proti hlavným objavujúcim sa variantom,“ napísal Garraway vo vyhlásení.

Výsledky teraz firma odovzdá regulačným úradom a odborníkom na nezávislé posúdenie.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…