Prvú slovenskú rómsku spisovateľku Elenu Lackovú si pripomína aj Google
TASR
TASR

Prvú slovenskú rómsku spisovateľku Elenu Lackovú si pripomína aj Google

Sté výročie narodenia prvej slovenskej rómskej spisovateľky Eleny Lackovej si v pondelok pripomína aj spoločnosť Google.

Takto si Google pripomína Elenu Lackovú — Foto: google.sk

Bratislava 22. marca (TASR) - Sté výročie narodenia prvej slovenskej rómskej spisovateľky Eleny Lackovej si v pondelok pripomína aj spoločnosť Google. Prvú rómsku autorku a tiež aj prvú rómsku ženu zo Slovenska a Česka, ktorá ukončila vysokoškolské štúdium a obhájila titul magistra, pripomína sviatočným „doodlom“ na svojej domovskej stránke.

Na tvorbe špeciálne upraveného loga sa podieľal český ilustrátor Filip Pošivač. Vo výtvarnom spracovaní použil motív postavy Eleny Lackovej v krajine v blízkosti ktorejsi rómskej osady, kde už na ňu čakajú deti, aby si spoločne prečítali niečo z jej knihy, prípadne dokončili nejaký rozpísaný príbeh.

Čím sa inšpirovala?

Spisovateľka vďaka svojej osvetovej činnosti navštívila veľa miest po vtedajšom Československu. Pri tvorbe ilustrácie mu bola inšpiráciou najmä oblasť Horehronia, kde žije aj časť jeho rodiny, a práve atmosféra tejto oblasti bola spätá s čítaním diela Lackovej.

„Jej osobnosť, ako aj jej životný príbeh som poznal už predtým, než ma Google oslovil, keďže som pred niekoľkými rokmi čítal jej autobiografiu Narodila som sa pod šťastnou hviezdou a takisto aj niektoré z jej rozprávok,“ uviedol Pošivač, ktorý bol v roku 2018 zapísaný na čestnú listinu IBBY, čo je jedno z najvyšších ocenení pre tvorcov detskej literatúry.

Najvýznamejšia rómska osobnosť

„Pripomenutie si osobnosti Eleny Lackovej by malo byť súčasne aj výzvou na zavedenie vzdelávacieho systému s väčším dôrazom na inklúziu rómskych detí do hlavného prúdu vzdelávania," upozorňuje publicista, pedagóg a riaditeľ občianskeho združenia eduRoma Vlado Rafael.

Podľa neho v rómskych komunitách stále drieme obrovský nenaplnený ľudský potenciál, ktorý súčasný vzdelávací systém nedokáže prebudiť. „Preto by nás aj toto výročie malo inšpirovať na celospoločenské zmeny, vďaka ktorým vyrastie omnoho viac rómskych osobností, ktoré budú inšpirovať Slovensko aj svet,“ priblížil.

Elena Lacková je najvýznamnejšou rómskou osobnosťou na Slovensku. Celý život zasvätila rozvoju a osvete rómskej komunity. Je tiež jedinou rómskou spisovateľkou, ktorá sa stala členkou Spolku slovenských spisovateľov. V roku 2000 ju za jej prácu ocenil vtedajší prezident Ľudovít Schuster Radom Ľudovíta Štúra III. triedy.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…