Objem poskytnutých spotrebných úverov sa po poklese mierne stabilizoval
Inzercia
Inzercia

Objem poskytnutých spotrebných úverov sa po poklese mierne stabilizoval

Na Slovensku sa finančné produkty bánk a nebankových subjektov tešia pomerne veľkej obľube. Predstavujú totiž prostriedok, ako sa dostať k vlastníctvu určitej veci pomerne jednoducho. Aká je situácia na trhu so spotrebnými úvermi na Slovensku dnes, v druhom kvartáli 2021?

V celkovom hodnotení, aj napriek kríze, sa kvartálny objem poskytnutých úverov v 1.štvrťroku 2021 zvýšil. Rast zaznamenal segment úverov na bývanie (tvorí až 50% zo všetkých úverov), segment bezúčelových aj účelových spotrebných úverov zaznamenal už tretí štvrťrok po sebe pokles, aktuálne sa jeho podiel pohybuje okolo 20% zo všetkých úverov. Bežní spotrebitelia na Slovensku začali viac šetriť a žiadať finančné subjekty o menej úverov. Predsa len, situácia bola a je neistá a nie je možné vytvárať dlhodobé spoľahlivé predpovede vývoja financií.

Trend „úverovania úverov“ je stále v kurze

„Úverovanie úverov“, v preklade - využitie bezúčelového úveru na splatenie iných dlhov a úverov, je medzi Slovákmi veľmi obľúbené. Nie je to však trend len na Slovensku, ale zasiahol celú Európu. Podobne reagujú aj spotrebitelia v škandinávskych krajinách, kde využívajú túto metódu už dlhé roky. Fínsky analytický server Laina Finance porovnával v rámci štúdie spotrebiteľov na viacerých európskych trhoch a zistil, že aj napriek šetreniu domácností sa objem úverov, ktoré si spotrebitelia berú na iné úvery, neklesol. Cenné informácie poskytol aj dánsky Laanius Dk, podľa jeho odhadu je to dokonca až 20%, kedy už ide o pomerne výrazný podiel v oblasti úverov. Veľmi podobne ako spotrebitelia na Slovensku, sú na tom konkrétne aj spotrebitelia v Švédsku – ako uvádza porovnanie informácií z overeného zdroja.

Koľko sme si požičali od bánk a veriteľov?

Pre porovnanie, v 1.kvartáli 2021 objem poskytnutých spotrebných úverov predstavoval 5 844 miliónov EUR, predchádzajúcom kvartáli 4/2020 to bolo 5 875 miliónov EUR. Tento objem zahŕňa 16 bánk a pobočiek zahraničných bánk a 17 veriteľov. Priemerná RPMN sa pri úveroch, poskytnutých na kreditné karty, pohybovala okolo 22,84, zatiaľ čo pri veriteľoch a tom istom type úveru (na kreditnú kartu) spotrebiteľ preplatí v konečnom zúčtovaní viac – RPMN je až 25,54 (zdroj: NBS).

Banky poskytli najviac štandardných úverov v strednodobom horizonte splácania 5-10 rokov v objeme 366 mil.EUR, veritelia a nebankové subjekty v objeme 312 mil.EUR. Zvyšná suma sa alikvotne rozdelila medzi iné typy úverov s rozdielnou dobou splácania, krátkodobý aj dlhodobý horizont. Posledné miesto v rebríčku patrí špeciálnym úverom na kúpu automobilu – leasingu, niečo vyše 80 mil. EUR.

Aké je dôležité pravidlo pri spotrebnom úvere, aby sme neskĺzli do dlhovej špirály?

Zlatým pravidlom je, že ak by sme si mali požičať na niečo, čo budeme splácať dlhšie, ako nám bude slúžiť, takýto úver nie je výhodný. Do tejto kategórie spadajú produkty ako napr.:

  • Splácanie iných dlhov
  • Spotrebná elektronika, telefóny
  • Vianočné darčeky
  • Letná dovolenka
  • Svadba a rodinné oslavy

Pred každou žiadosťou o úver by sme si mali dôkladne zhodnotiť nevyhnutnosť účelu konkrétneho úveru. Ak na niečo nemáme, mali by sme to akceptovať a nie si na tento účel požičiavať, pretože vykrývať dlhy dlhmi dokáže roztočiť nepríjemnú dlhovú špirálu.

Odklad splátok v 1.kvartáli 2021 si vyžiadalo len 6% domácností

Pomerne pozitívnym údajom finančnej solventnosti je fakt, že len 6% domácností na Slovensku malo v 1.štvrťroku 2021 odložené splátky spotrebného úveru a z tohto počtu sa problémy pri splácaní splátok očakávajú len pri 1% domácností. V rámci Eurozóny však patríme v zadĺženosti obyvateľstva na stredné priečky, horšie je to už s čistým finančným majetkom domácností. Tam sme na poslednej priečke z celej EÚ, priemer EÚ pre domácnosti je 55 000€, na Slovensku je to len necelých 7 000€. Bude preto zaujímavé sledovať prognózu vývoja spotrebných úverov aj v roku 2021.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…