Dobré noviny
Spisovateľ Hvorecký: Kultúra nie je iba pár známych umelcov, kopa ľudí je v problémoch. Oproti Česku máme smolu
Marián Balázs
Marián Balázs

Spisovateľ Hvorecký: Kultúra nie je iba pár známych umelcov, kopa ľudí je v problémoch. Oproti Česku máme smolu

Spisovateľ Michal Hvorecký sa s Mariánom Balázsom rozprával o dopade pandémie na kultúru a o tom, čo by sa malo zlepšiť, aby sme kultúre pomohli.

Možno táto pandémia trochu prispeje k tomu, že si začneme uvedomovať, že kultúra je aj práca, povolanie a množstvo ľudí, ktorých nie je vidieť, tvrdí a pokračuje: „Keď sme v divadle a sledujeme hercov, tak to je iba špička ľadovca. Ale za nimi sú všetci tí ľudia v produkcii, v technike, ľudia, ktorí pracujú v šatniach a tak ďalej. Je to celý kolos. Tí naozaj známi umelci – tých je iba niekoľko. Ale za nimi je tá silná komunita, pričom mnohí z nich sú v naozaj prekérnej situácii.“

Dokedy to bude trvať?

A dokedy táto situácia potrvá? Hvorecký realisticky počíta s obnovením podujatí až na jeseň, hoci pôvodne dúfali, že sa začne už po Veľkej noci a leto bude pokusom o návrat do čias pred pandémiou, samozrejme, pri dodržiavaní pravidiel. „Keď sa pozerám na tie čísla na Slovensku, nemyslím si, že si tu niekto trúfne robiť veľké festivaly,“ konštatuje s dodatkom, že práve v lete sa deje veľká časť kultúry.

Napríklad v Nemecku sa 7 najväčších festivalov rozhodlo, že tento ročník sa v lete neuskutoční, čo znamená, že kríza ešte asi potrvá. „A keď si človek zoberie, že už dva roky tí ľudia vynechajú to svoje najväčšie ročné podujatie, na ktorom pracujú mesiace dopredu, kde sú tisícky ľudí zapojených, tak to je už veľmi dlhý čas. Tam sú čísla pri niektorých profesiách sú nesmierne dramatické, ľudia hovoria, že majú 90% - 93% ušlého zisku. To je na hranici existenčných možností, upozorňuje.

Nastáva však aj ďalšia otázka: „Otázkou je, ako sa potom podarí ten reštart, a že sa postupne budeme vracať do toho kultúrneho normálu. Zaočkovaní, s novými pravidlami, ktoré asi čiastočne zostanú. Verím, že to bude čím skôr.“

Aký mal rok?

Pre Hvoreckého samotného bol minulý rok vraj plodný. „Napísal som novú knižku poviedok Čierny lev a preložil som z nemčiny tretiu knihu Martina Pollacka, ktorá sa volá Halič: Putovanie po stratenom svete,“ vyratúva.

Zároveň však dodáva, že turné k jeho knižke, ktorá vychádza v nemeckom jazyku, sa pravdepodobne zruší, čo pre neho znamená straty. „Tento rok, s touto druhou vlnou a tým, ako chaoticky je u nás pandémia spravovaná a aký je chaos v očkovaní, na mňa padá nová ťarcha a únava. Tento rok je pre mňa ťažší ako minulý, priznáva.

Odkaz na záver

Na záver má odkaz pre všetkých Slovákov – čo môžu urobiť, aby v sebe udržali kultúrnosť a aby pomohli udržať kultúru na úrovni? „Predovšetkým treba začať od seba – vnímať umenie, čítať, sústrediť sa, zahĺbiť sa do seba, využiť tento čas nie na rozširovanie nenávisti,, bičovanie emócií a ďalšie polarizovanie, ale naopak, o nejakú snahu zcitlivieť sa – zoči voči spoločnosti, v ktorej žijeme,“ vysvetľuje.

Podľa Hvoreckého má táto pandémia veľmi hlboké korene aj v tom, ako sme sa správali k planéte, na ktorej žijeme, ako konzumujeme, ako robíme odpad a podobne: „Takže ja to vnímam aj ako príležitosť na taký nový začiatok a ten sa môže iba od každého jednotlivca, nie masami, ale v nás a našom vnútri.“

Viac sa dozviete v priloženom videorozhovore.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Časť 3 / 3

Už ste čítali?