Dobré noviny
Spisovateľ Hvorecký: Kultúra nie je iba pár známych umelcov, kopa ľudí je v problémoch. Oproti Česku máme smolu
Marián Balázs
Marián Balázs

Spisovateľ Hvorecký: Kultúra nie je iba pár známych umelcov, kopa ľudí je v problémoch. Oproti Česku máme smolu

Spisovateľ Michal Hvorecký sa s Mariánom Balázsom rozprával o dopade pandémie na kultúru a o tom, čo by sa malo zlepšiť, aby sme kultúre pomohli.

BRATISLAVA 21. marca - Viac ako rok trvajúca pandémia má vážne dopady aj na oblasť kultúry. V relácii KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom sa spisovateľ Michal Hvorecký rozprával o tom, v akej situácii sa ocitla, ale aj čomu všetkému musia čeliť a s čím všetkým sa musia vyrovnávať umelci a celá kultúrna obec.

Známy spisovateľ a prekladateľ pripomenul, že hoci je pandémia veľmi ťažká pre celú spoločnosť a bolo by náročné nájsť odvetvie, ktorého by sa nedotkla, v prípade kultúry sú dopady mimoriadne dramatické. „Okrem iného sme zistili, kto tú kultúru na Slovensku vlastne tvorí, kto robí v podporných produkčných povolaniach a podobne,“ povedal Hvorecký pre Dobré noviny.

Vo videorozhovore s Michalom Hvoreckým sa dozviete:

  • Aký dopad mala pandémia na kultúrnu obec.
  • Koľkých ľudí sa to dotklo.
  • Že kultúra nie sú iba veľkí umelci, ale mnohí ľudia, ktorí zabezpečujú ich prácu.
  • Prečo to majú umelci v Česku, Rakúsku a Nemecku lepšie.
  • Ako môže kultúre pomôcť každý z nás.

Pre celú obec to bola podľa neho výzva sebaspoznávania a upozorňovania na svoju existenciu, na svoje problémy a na situáciu, v akej sa ocitla. „Už dnes vieme, že okolo 90-tisíc ľudí na Slovensku sa živí v kultúre alebo v povolaniach, ktoré s ňou súvisia, čo je naozaj veľká skupina ľudí. Zároveň vieme to, že to je tá zdravá a inovatívna časť našej ekonomiky, na ktorej sa dá stavať progresívna budúcnosť Slovenska,“ dodáva.

Kultúra bude iná

Preto tiež upozorňuje na dôležitú vec. Títo ľudia sa totiž na dlhé mesiace ocitli bez práce a bez pomoci. Situácia sa však začala trochu zlepšovať: „Celkom nedávno prišla dobrá správa o tom, že štát – ministerstvo financií v spolupráci s ministerstvom kultúry – sa rozhodol uvoľniť ďalší balík peňazí hlavne pre veľké kultúrne centrá. Je to zložitý grantový systém, nie sú to peniaze zadarmo, sú to vlastne náhrady za ušlý zisk, ale veci sa trošku pohli, takže sa niektorí ľudia dočkávajú kompenzácií.“

Spisovateľ zároveň tvrdí, že kultúra určite nebude po pandémii taká istá ako pred ňou. Musela sa prispôsobiť aj terajším okolnostiam. „Vznikli nové formáty, veľká časť kultúry prešla na digitálne služby - rôzne streamovania, živé vysielania, dokonca aj vernisáže výstav, virtuálne prehliadky,“ vysvetľuje a dodáva, že v budúcnosti podľa neho budú hlavnou tendenciou hybridné formáty.

Niektorí prepadli systémom

Hvorecký taktiež upozornil na rozdiely aj v samotnej scéne – na zriaďovanú kultúru (ktorú má na starosti napríklad ministerstvo kultúry alebo samosprávny kraj) a na nezriaďovanú kultúru (nezávislé kultúrne centrá, malé divadlá, džezové kluby...). „Je naozaj veľký rozdiel, keď ste zamestnanec SND a minimálne dostávate nejaký pravidelný plat, a niečo iné je, keď ste voľný umelec, ste v slobodnom povolaní a jednoducho sa vám na 12 mesiacov stopne väčšina zákaziek, nemáte vystúpenia a nemáte možnosť zarábať peniaze,“ myslí si.

Michal Hvorecký.
Michal Hvorecký. Foto: Facebook/Michal Hvorecky

Prvé mesiace pandémie boli podľa spisovateľa chaotické, nie všetky pomoci boli adresné a niektorí ľudia dokonca úplne prepadli systémom pomoci a radšej zmenili povolanie, aby sa uživili. „Bola to doba veľkej drámy mnohých ľudí, ale zároveň mám pocit, že sa to ešte dlho bude odrážať v tvorbe,“ hovorí.

Prečo je situácia napríklad v Nemecku a Rakúsku iná? Môže to byť v koncepcii a myslení ľudí: „Politická elita, tá moc si uvedomuje, že kultúra je životne dôležitá súčasť tej spoločnosti. Že pomáha posilňovať občiansku spoločnosť, demokraciu, zvlášť v takýchto zlomových obdobiach. Že tá komunita si zaslúži podporu, tak ako hocijaká iná v tej spoločnosti.“

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 1 / 3

Už ste čítali?