Zabudnite na sladkosti. Týchto päť potravín vám pomôže vyhrať boj so stresom

V tejto neľahkej dobe zažíva asi každý jeden z nás stresové obdobie. S týmito potravinami ho však môžete zvládnuť oveľa lepšie.
BRATISLAVA 18. marca - Niet pochýb o tom, že niektoré dni sú stresujúcejšie ako iné a presne v takýchto dňoch siahame po nezdravých potravinách, sladkostiach a zmrzline. V skutočnosti by sme však sebe a svojmu telu urobili obrovskú láskavosť, ak by sme tieto maškrty nahradili týmito potravinami.
Citrusové plody ako citróny, limetky a pomaranče
„Konzumácia potravín s vysokým obsahom vitamínu C, ako sú pomaranče alebo iné citrusové plody, môže prispieť k zníženiu stresu a posilneniu imunitného systému. Je to preto, lebo vitamín C pomáha znižovať hladinu kortizolu. Kortizol je hormón produkovaný počas stresu a predstavuje reakciu vášho tela na stres alebo nebezpečenstvo, ktorý vám pomôže pripraviť sa na boj alebo útek. Príliš veľa kortizolu v tele môže mať vplyv na spánok, zvyšovanie hmotnosti a stimuláciu akné. Takže zaistenie udržania hladiny kortizolu pod kontrolou konzumáciou veľkého množstva potravín bohatých na vitamín C je nevyhnutnosťou na zníženie hladiny stresu. “ - osobná trénerka a výživová poradkyňa Natasha Marcusfield.
Bobuľové ovocie
Pravidelnou konzumáciu bobuľového ovocia si dokážete zvýšiť hladinu antioxidantov, ktoré vám výrazne pomôžu v boji proti stresu. Napríklad taká baza obsahuje antioxidanty, antokyány, bioflavonoidy a polyfenoly, ktoré chránia pred nadmerným oxidačným stresom. Štúdie zdôraznili schopnosť antokyánov chrániť naše žily a tepny pred oxidačným stresom. Pretože poškodenie žíl a tepien je predchodcom srdcových chorôb, mohlo by to byť prospešné pre kardiovaskulárne problémy. Ostružiny sú navyše malé a mohutné plody, ktoré obsahujú vysoké množstvo vitamínu C a K, ktoré sú silnými antioxidantmi podporujúcimi imunitný systém a zdravie kostí.
Hnedá ryža, pohánka a quinoa
Keď je hladina kortizolu vysoká, vitamíny skupiny B sa vyčerpajú. Celozrnné výrobky sú bohatým zdrojom vitamínov B, ktoré sú dôležité pre výrobu energie a duševné funkcie. Celozrnné zdroje sacharidov tiež podnecujú mozog k produkcii serotonínu - hormónu „dobrej nálady“. Optimalizácia hladín serotonínu pomôže zlepšiť náladu a eliminovať účinky stresu.
Zdravé tuky sú v boji proti stresu rozhodujúce
V období stresu je optimalizácia energie kľúčová. Aby sme to dosiahli, musíme sa pozrieť na optimalizáciu životne dôležitých mikroživín (napr. vitamínov, minerálov, aminokyselín) potrebných na výrobu energie v energetických továrňach našich buniek, mitochondriách. Vieme, že zdravé tuky hrajú obrovskú úlohu v mitochondriálnej funkcii a poskytujú im „palivo“. Nezabudnite vo svojej strave zvýšiť obsah mastných rýb, avokáda, kokosového, olivového alebo ľanového oleja.
Čokoláda áno, ale kvalitná a horká
Tmavá čokoláda obsahuje flavonoidy - druh antioxidantov. Predpokladá sa, že flavonoidy pomáhajú zlepšovať funkciu vášho mozgu a pomáhajú vám lepšie zvládať stresové situácie. Čím vyššia je kakaová sušina v čokoláde, tým lepšie.