Toto je podľa odborníkov päť najväčších mýtov o ivermektíne

Ivermektín preukazuje v laboratórnych podmienkach účinok na množenie vírusu, na jeho dosiahnutie je však potrebné podať až stonásobok bežnej dávky. A aké sú ďalšie mýty?
ČESKÁ REPUBLIKA 17. marca - Ivermektín dokázal za niekoľko posledných týždňov vyprovokovať medzi lekármi i laikmi debatu, aká tu ešte o žiadnom inom lieku nebola. Niet sa čomu čudovať, keď jediná liečba, ktorá sa odporúča ľuďom v počiatočnej fáze covidu-19 alebo pri jeho miernom priebehu, je zostať v posteli a prehĺtať paralen.
Potrebná je stonásobná dávka
„Ivermektín preukazuje v laboratórnych podmienkach účinok na množenie vírusu, na jeho dosiahnutie je však potrebné podať až stonásobok bežnej dávky, “uviedli na konci februára v interdisciplinárnom stanovisku slovenskej odbornej spoločnosti ČSARIM, ČSIM, SIL a ďalšie.
Tento blud vznikol vlani na jar, keď austrálski vedci po sérii "in vitro" pokusov upozornili na antivírusový a protizápalový potenciál ivermektínu. Jediná štúdia vtedy neodborne odhadla, že aby mal ivermektín účinok "in vivo" (v reáli u ľudí), bolo by potrebné podať chorým "až stonásobok bežné dávky". To sa však v praxi nikdy nepotvrdilo a nikdy žiadny lekár tak vysokú dávku nikomu nepredpísal.
Americký Národný ústav zdravia (NIH), ktorý je autoritou pre rôzne liečebné metódy, síce zmenil svoje pôvodné stanovisko na neutrálne (nemôže odporučiť ani neodporučiť ivermektín pre liečbu covidu-19), ale napriek tomu tento blud stále uvádza na svojich stránkach. Rad slovenských lekárskych kapacít sa preto tohto bludu stále drží. Lekári po celom svete však podávajú štandardné dávku, teda okolo 0,2 mg / kg váhy. Rovnakú dávku považuje za najvhodnejšiu i české ministerstvo zdravotníctva.
Poškodí pečeň aj obličky
Ako píše portál novinky.cz, ivermektín sa v humánnej liečbe používa už tridsať rokov na liečbu parazitických ochorení. Po celom svete už bolo podané cez 3,7 miliardy dávok bez vážnejších vedľajších účinkov. Blud o vážnom poškodení pečene a obličiek pri podaní ivermektínu sa viaže k prvotnému bludu o nutnosti podať pacientom až stonásobnú dávku než pri pokusoch "in vitro".
Viac si môžete prečítať na ďalšej strane: