Dobré noviny
Slováci už majú dosť politických hádok a covidových štatistík. Zakladajú rádio plné iba dobrých správ
Júlia Böhmová
Júlia Böhmová

Slováci už majú dosť politických hádok a covidových štatistík. Zakladajú rádio plné iba dobrých správ

Pútavé rozhovory, inšpiratívne príbehy či rozhlasové rozprávky... To všetko chce nové rádio prinášať. To, či zatiaľ internetové Dobré rádio budete môcť počúvať aj na vlnách rozhlasového éteru, sa rozhodne už niekoľko dní.

BRATISLAVA 17. marca - Ľudia, ktorí malými skutkami dobra menia svet. Skvelé nápady, ktoré skvalitňujú životy ostatných. Skutočné osobnosti, ktoré svojou nezlomnou vôľou, prácou a talentom prinášajú svetu nové objavy. Tipy na zdravší život, inšpirácie do každodenného života, nápady, ktoré z vás dostanú úprimné „Wow“.

Vypočujte si podcast: Rozhovor so zakladateľom Dobrého rádia

O tom všetkom už deviaty rok čítate v Dobrých novinách a už tretí rok počúvate v internetovom Dobrom rádiu. Napriek pandémii, ktorá nie je pre médiá celkovo priaznivá, sa Dobré rádio rozhodlo pre skvelú vec. Rozšíriť súčasné internetové Dobré rádio na skutočnú rozhlasovú stanicu. Konečne by ste si ho tak mohli naladiť aj na chalupe bez mobilného pokrytia, v aute na inšpiratívnejšiu cestu do cieľa. Alebo ho zapnúť babičke, aby mala krajší deň.

Znovu oživíme rozhlasové rozprávky

Dobré rádio sa už tretí rok snaží svojim unikátnym zameraním na pozitívne správy prinášať poslucháčom dobrú náladu. Práve v týchto neľahkých časoch má ambíciu priniesť ešte viac pozitívnych správ. Negativity okolo nás je už dosť, naše rádio chce ľudí inšpirovať,“ hovorí zakladateľ Dobrých novín a internetového Dobrého rádia Róbert Sedlák.

„Chceli by sme posilniť večerné vysielanie. Ak sa nám podarí prejsť na klasické vlny, radi by sme poslucháčom priniesli viac hovoreného slova v podobe dobrých rozhovorov a talkshow so zaujímavými hosťami. Radi by sme do rozhlasového vysielania vrátili aj pravidelné čítanie rozprávok,“ prezrádza zakladateľ Dobrého rádia, Róbert Sedlák.
„Radi by sme do rozhlasového vysielania vrátili aj pravidelné čítanie rozprávok,“ prezrádza zakladateľ Dobrého rádia, Róbert Sedlák. Foto: Dobré rádio

Naši poslucháči sú už zvyknutí na prúdové vysielanie, v ktorom ich moderátori sprevádzajú celým dňom. Každú hodinu prinášame aj prehľad pozitívnych správ," dopĺňa Sedlák.

Chcel by tiež posilniť večerné vysielanie. Ak sa nám podarí prejsť na klasické vlny, radi by sme poslucháčom priniesli viac hovoreného slova v podobe dobrých rozhovorov a talkshow so zaujímavými hosťami. Tiež servisné témy, zaujímavosti či tipy na výlety, na ktoré opäť raz budeme môcť chodiť. Radi by sme do rozhlasového vysielania vrátili aj pravidelné čítanie rozprávok. Rozhlasové rozprávky sú iné ako televízne. Oveľa viac podporujú fantáziu a deti inšpirujú, aby premýšľali nad dejom.“

V petícii vyzbieral viac než 10.000 podpisov

Róbert Sedlák nemal pôvodne ambíciu pracovať v médiách. Pred desiatimi rokmi diskutovali s kamarátom o tom, prečo je v médiách toľko negatívnych správ. „Okolo roku 2011 sa všetky televízne správy začínali dopravnou nehodou. V spravodajstve bolo len veľmi málo inšpiratívnych a pekných príbehov. Spustili sme preto online petíciu, v ktorej sme žiadali médiá, aby prinášali viac pozitívnych správ. Získali sme viac ako 10 000 podpisov.“ Reakcie niektorých médií Róberta Sedláka prekvapili. „Vyjadrili sa, že ľudia chcú negatívne správy, preto to tak je,“ spomína si Róbert Sedlák na počiatky dnes už úspešného mediálneho domu.

O rok neskôr sa rozhodol zmeniť situáciu na slovenskom mediálnom trhu sám. „V roku 2012 sme spustili internetový portál dobrenoviny.sk, ktorý sa sústredí výhradne na pozitívne správy. Prešlo takmer deväť rokov, stále sme na trhu a čítanosť je veľmi úspešná. Dobré noviny dnes patria medzi 15 najčítanejších internetových stránok na slovenskom internete. V čase epidémie covid-19 pozorujeme ešte výraznejšiu dopyt po pozitívnom obsahu.

Ľudský mozog nie je prirpavený prijímať také množstvo negatívnych správ, akému sme vystavení deň čo deň.
Ľudský mozog nie je prirpavený prijímať také množstvo negatívnych správ, akému sme vystavení deň čo deň. Foto: Pexels / A. Picquadio, V. Borodinova

Zvýšený adrenalín aj kortizol

Zakladateľ konceptu Dobrých novín a Dobrého rádia upozorňuje na fakt, že negatívne správy sú pre naše telo toxické. Správy plné drámy, negativizmu a paniky neustále podnecujú tvorbu stresového hormónu kortizol. Dlhodobý stres môže viesť k vyššej citlivosti na infekcie, k nervozite či k tráviacim problémom. Podľa odborníkov nie je náš mozog prispôsobený na to, aby zvládal prijímať a filtrovať také množstvo negatívnych správ, akému sme vystavení deň čo deň.

Pretlak moderných technológií, chrlenie negatívnych správ médiami a sociálnymi sieťami nás neustále manévruje do stresu. „Keď v médiách počujeme o traumatickej udalosti, dostávame sa do stresového štádia. Môžeme ustrnúť alebo, naopak, reagovať precitlivelo. Naše telo začína uvoľňovať stresové hormóny adrenalín a kortizol,“ vysvetlila pre CNN americká psychoterapeutka, Susanne Babbel.

Vplyvu negatívnych správ v médiách na našu psychiku sa venuje aj britský emeritný profesor psychológie z univerzity v Sussexe, Dr. Graham Davey. Zdôrazňuje, že ak sa pravidelne vystavujeme negatívnym správam s násilnými prvkami, naše telo môže reagovať zvýšeným stresom, depresiou, úzkosťou či dokonca post traumatickým syndrómom (PTSD, Post-Traumatic Stress Disorder). „Negatívne správy dokážu významne ovplyvniť našu náladu. Svoje obavy môžeme začať vnímať ako vážnejšie. Navyše, pravidelné vystavovanie sa negatívnym správam môže ovplyvňovať aj to, ako prežívame dianie navôkol. Zrazu aj neutrálne správy môžeme podvedome vnímať negatívnejšou optikou.“

Dobrí ľudia sú kľúčoví

Dobré noviny a Dobré rádio buduje Róbert Sedlák s tímom redaktorov, moderátorov a so svojou manželkou. „Firmu sme založili spoločne. Navyše, pred rokom sa nám narodil syn a do toho prišla korona.“ Ustáť množstvo práce, riadiť firmu, privítať nového člena rodiny počas pandémie nie je vždy najľahšie. „S manželkou sa však ideálne dopĺňame, je moja najlepšia kamarátka, aj vďaka nej krízu lepšie zvládame. Navyše, náš malý syn je pre nás záchrana. Všetko nám pomáha vnímať ľahšie a radostnejšie,“ hovorí Sedlák.

Projekt Dobrého rádia odovzdali Rade pre vysielanie a retransmisiu zakladateľ Dobrého rádia Róbert Sedlák (vľavo) a šéfredaktor Dobrého rádia Andrej Knap.
Projekt Dobrého rádia odovzdali Rade pre vysielanie a retransmisiu zakladateľ Dobrého rádia Róbert Sedlák (vľavo) a šéfredaktor Dobrého rádia Andrej Knap. Foto: Dobré rádio

Oporu má aj v kolegoch z Dobrého rádia. Dopoludniami sprevádza poslucháčov zohratý moderátorský tím pod vedením Mišky a Andreja, popoludniami obľúbený moderátor spätý s deväťdesiatymi rokmi, Mirec. „Ak sa nám podarí získať frekvencie, radi v tíme privítame  ďalších talentovaných ľudí. Chceli by sme skĺbiť profesionalitu a múdrosť starších moderátorov s dravosťou a nadšením mladších kolegov. Ak nájdeme medzi tým zdravú rovnováhu, namixujeme pekný a zaujímavý formát, ktorý bude ľudí baviť.“ 

23. marec všetko rozhodne

23. marca 2021 sa uskutoční verejné vypočutie záujemcov o frekvencie. „Na druhý deň, 24. marca, by  Rada pre vysielanie a retransmisiu mala rozhodnúť o žiadostiach. Ak Radu presvedčíme o dôležitosti Dobrého rádia a svojim hlasovaním nám udelia licenciu a pridelia frekvencie, budeme môcť na nich začať reálne vysielať. Podporilo nás už obrovské množstvo osobností, speváci, herci, moderátori, vedci ... Ich videá nájdete na facebookovej stránke rádia. Rád by som im aj všetkým čitateľom a poslucháčom poďakoval za podporu, ktorú nám dávajú. Veľa pre nás znamená.“

SLEDUJTE DOBRÉ RÁDIO NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?