10 bežných potravín, ktoré by ste okamžite mali prestať dávať svojmu psovi. Sú pre neho toxické
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

10 bežných potravín, ktoré by ste okamžite mali prestať dávať svojmu psovi. Sú pre neho toxické

Pozrite si zoznam potravín, ktoré by ste vášmu psovi nemali dať, aj keby na vás „vyčaroval tie najkrajšie psie oči“.

Ilustračná foto. — Foto: Pexels/ freestocks.org

BRATISLAVA 16. marca - Každý majiteľ rád odmení raz za čas svojho psa dobrôtkou. Často však majitelia psíkov nevedia, že to, čo je pre nich chutné a prípadne aj zdravé, nemusí platiť pre ich miláčikov. Prečítajte si zoznam desiatich potravín a pochutín, ktoré doma bežne máte, ale ktorým by sa psy mali za každú cenu vyhýbať.

1. Čokoláda

Väčšina milovníkov štvornohých chlpáčov dobre vie, že z psieho jedálnička je nutné vyškrtnúť čokoládu. Napriek tomu nezaškodí pripomenúť si to. Prečo? Čokoláda a kakao sú pre psy toxické. Konkrétne ide o alkaloid teobromín, ktorý čokoláda obsahuje. Nebezpečenstvo hroziace psom spočíva v tom, že vylučovanie teobromínu z ich organizmu je v porovnaní s inými druhmi zvierat (ale aj v porovnaní s človekom) veľmi spomalené.

Zvyčajne bude trvať niekoľko hodín, kým sa u vášho psa prejavia príznaky, medzi ktoré patrí zvracanie, hnačka, nepokoj, ale aj hyperaktivita. V niektorých prípadoch hrozia až záchvaty. Hoci sa veľmi malého množstva čokolády nemusíte báť, mali by ste byť opatrní, aby ste nenechali v psom dosahu túto sladkú pochúťku.

Čokoláda je pre psy nebezpečná.
Čokoláda je pre psy nebezpečná. Foto: Pixabay/AlexanderStein

2. Káva a kofeín

Rovnako ako čokoláda, aj káva obsahuje látky, ktoré môžu mať za následok podobné problémy. Hoci je jasné, že psovi neurobíte do šálky laté či espresso, dávajte si pozor napríklad na spadnuté zrnko na podlahe.

3. Alkohol

Váš pes pravdepodobne vyvráti akýkoľvek alkohol, ktorý vypije, ale je potrebné vedieť o jeho účinkoch. Aj malé množstvo alkoholu mu môže uškodiť. Nápoje či jedlá obsahujúce alkohol môžu vo vážnejších prípadoch spôsobiť zvracanie, hnačky, závraty, ale aj kómu a smrť. Ak teda usporadúvate párty, svojmu psovi radšej alkohol nepodávajte.

4. Cibuľa a cesnak

Cibuľa, šalotka, pažítka či cesnak sú chutnou a zdravou súčasťou našej kuchyne. Neplatí to však pre psov. Všetky rastliny z čeľade cesnakovité sú pre psy toxické. Obsahujú totiž zlúčeniny síry (N-propyldisulfid a alylpropylsulfid), ktoré môžu oslabovať enzým glucose-6-fosfát dehydrogenázu a spôsobiť poškodenie červených krviniek. To môže viesť k anémii.

Cesnak svojmu psovi rozhodne nedávajte.
Cesnak svojmu psovi rozhodne nedávajte. Foto: Pixabay/Shutterbug75

5. Hrozno a hrozienka

Podobne ako cesnak a cibuľa, aj hrozno a hrozienka sú pre psov nestráviteľné. Centrum pre otravu zvierat (ASPCA) tvrdí, že môžu spôsobiť zlyhanie obličiek, preto by sa im psy mali vyhnúť.

6. Citrusové plody

 Aj malé množstvo citrusov môže u štvornohých chlpáčov spôsobiť bolesti brucha. Väčšie množstvo môže dokonca poškodiť centrálny nervový systém.

7. Oriešky

Pri rôznych druhoch orechov pre ich veľkosť hrozí riziko, že by ich pes mohol prehltnúť a začať sa dusiť. Okrem toho obsahujú veľa tuku, ktorý by mohol psovi spôsobiť žalúdočné problémy. Obzvlášť si pri kŕmení vášho psa dávajte pozor na makadamové orechy – pre psov sú vysoko jedovaté. Hoci nie sú smrteľne jedovaté, pes po nich môže stratiť schopnosť chodiť, bude vracať, pociťovať letargiu a bude mať triašku.

8. Rebarbora

Táto obľúbená pochúťka môže vášmu štvornohému miláčikovi spôsobiť nadmerné slinenie, tras a dokonca poškodenie či zlyhanie obličiek.

9. Kysnuté cesto a výrobky z neho

Môže spôsobiť zvýšenie a akumuláciu plynatosti v žalúdku, čo môže viesť k žalúdočným bolestiam či prekrúteniu žalúdka.

10. Varené a pečené kosti

Psom zvyšné tepelne upravované kosti nedávajte. Z dôvodu pôsobeniu tepla pri varení alebo pečení menia svoju štruktúru, čím sa pre psa stávajú nebezpečné. Kosť stvrdne a je krehká, takže sa môže lámať na veľmi ostré kúsky. Môžu im uviaznuť v krku alebo bruchu a prepichnúť im žalúdok či črevá. Surové kosti, najlepšie špikové a ešte obalené mäsom, sú vítaným doplnkom zvieracej stravy. 

Zdroj: Shared.com

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…