Dobré noviny
Psychologička: Vláda je ako naši rodičia, nemala by sa pred nami hádať. Vysvetľuje, čo by sa malo zmeniť
Marián Balázs
Marián Balázs

Psychologička: Vláda je ako naši rodičia, nemala by sa pred nami hádať. Vysvetľuje, čo by sa malo zmeniť

Už viac ako rok trvajúca pandémia vplýva na naše správanie, pocity aj emócie. Psychologička Erika Tkáčová vysvetľovala, ako nás zasiahla a čo by sme mali robiť, aby sme ju zvládli.

BRATISLAVA 16. marca - Už viac ako rok trvajúca pandémia vplýva na naše správanie, pocity aj emócie. V relácii KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom psychologička Erika Tkáčová rozprávala o psychologickom prežívaní pandémie a o psychologických súvislostiach nového koronavírusu.

Ako vysvetľuje, ide o jedno z najnáročnejších období, ktoré sme mohli zažiť. Okrem faktoru samotného vírusu to bolo aj pre rôzne opatrenia, situácie, ktorým sme boli vystavení, ale aj zmeny rolí, ktoré sa v našich životoch udiali. Pre niektorých mohlo byť najväčším problémom najmä to.

Vo videorozhovore s Erikou Tkáčovou sa tiež dozviete:

  • Z akého dôvodu bola prvá vlna pandémie iná ako tá terajšia?
  • Prečo prirovnáva hádky vo vláde k rodine?
  • Čo by mala vláda zmeniť, aby sa situácia zlepšila?
  • Čo môžeme urobiť my, jednotlivci, aby sme pomohli?

„Ľudia, ktorí majú problém byť flexibilní a ktorým skôr vyhovuje nejaká štruktúra, nejaké rigidné správanie, ktoré vyžaduje stereotypne sa opakujúce situácie, v tomto období mohli prežívať najväčšie úzkosti,“ uviedla Erika Tkáčová pre Dobré noviny.

Strach z neznámeho spôsobil solidaritu

Podľa nej bola prvá vlna odlišná v tom, že to bola nečakaná situácia a šok. „Dá sa to porovnať s akoukoľvek katastrofou alebo tragickou udalosťou, ktorú človek prežije, pretože je to zmena nechcená a nečakaná. Človek musel rýchlo zareagovať,“ hovorí a dodáva, že krásne sa prejavila solidarita, keďže sme sa báli o seba a o blízkych.

„Bol to ten strach z neznámeho. Pozitívne bolo to, že sme mali počas prvej vlny tie čísla naozaj nízke a vďaka tomu sme boli optimistickí a verili sme aj tým opatreniam. Verili sme, že keď budeme toto a toto nasledovať, tak to zvládneme spolu,“ pripomína Tkáčová a dodáva, že to bolo o vzájomnom uznaní, podpore a súdržnosti.

Prezidentský palác bol počas prvej vlny na znak spolupatričnosti počas mimoriadnej situácie každý večer symbolicky osvetlený vo farbách slovenskej trikolóry.
Prezidentský palác bol počas prvej vlny na znak spolupatričnosti počas mimoriadnej situácie každý večer symbolicky osvetlený vo farbách slovenskej trikolóry. Foto: TASR/Dano Veselský

Dnes je to o inom. Hovorí sa aj o tom, ako klesá ochota dodržiavať opatrenia. Psychologička upozorňuje, že je tu akási únava – na začiatku sme dúfali, že pandémia bude iba nejaké obdobie, ktoré skončí. „Ľudia sa ma veľmi často pýtali, kedy to už bude normálne a bude tak, ako to bolo. Už vtedy sme my, psychológovia, upozorňovali na to, že nikdy to už nebude, aké to bolo. Bude to iné – nikto nehovorí, že to bude horšie, ale bude to iné,“ tvrdí.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 1 / 3

Už ste čítali?