Psychologička: Vláda je ako naši rodičia, nemala by sa pred nami hádať. Vysvetľuje, čo by sa malo zmeniť
Marián Balázs
Marián Balázs

Psychologička: Vláda je ako naši rodičia, nemala by sa pred nami hádať. Vysvetľuje, čo by sa malo zmeniť

Už viac ako rok trvajúca pandémia vplýva na naše správanie, pocity aj emócie. Psychologička Erika Tkáčová vysvetľovala, ako nás zasiahla a čo by sme mali robiť, aby sme ju zvládli.

Nepomáhajú ani neustále hádky a komunikačné prešľapy vlády. Prirovnáva to k situácii v rodine. „Keď si to prirovnám k rodine, k rodičom a deťom – my ako občania Slovenskej republiky sme v podstate ‚ako také deti‘. Každé dieťa nasleduje svojich rodičov. Samozrejme, tí vychovávajú najlepšie, ako vedia, ale dieťa sa učí hlavne napodobňovaním. Dieťa potrebuje jednoznačné informácie, potrebuje byť vedené jedným smerom,“ ukazuje odborníčka paralely.

Problémom môžu byť aj konšpiračné teórie

Dieťa v rodine, kde sa rodičia neustále hádajú, bude s veľkou pravdepodobnosťou raz poslúchať jedného rodiča, potom iného, alebo si vyberie nejaký úplne iný vzor. Prípadne sa uberie vlastným smerom a začne robiť, čo samo uzná za vhodné.

Tkáčová si myslí, že toto je presne taký prípad – keď už ľudia nevedia, čoho sa majú chytiť, tak sa ponúkajú napríklad konšpiračné teórie, ale aj to, že každý na to pôjde svojim sedliackym rozumom: „Tu už môžu zlyhávať jednotlivci v tom, že nie sú súdržní a môže to byť kontraproduktívne.“

Upracme si pred vlastným domčekom

Psychologička by nerada hovorila o disfunkčnej vláde – skôr podľa nej ide o disfunkčné vzťahy. Aj my, jednotlivci, podľa nej teraz možno zbadáme, ako nečakane reagujeme vo vyhrotenej situácii, v akej sme sa vyskytli za posledný rok. „Na to, aby to bolo lepšie, by sme si mali ujasniť, to čo my môžeme urobiť. Či už ako jednotlivec, ale dajme tomu aj z tých ľudí, ktorí vládnu našej republike,“ pripomína.

Testovanie na nový koronavírus.
Testovanie na nový koronavírus. Foto: TASR/Milan Kapusta

Treba si najmä „upratať pred svojím domčekom“ a ujasniť si aj to, ako to budem ďalej komunikovať. „Sú veci, ktoré viem ovplyvniť a ktoré jednoducho ovplyvniť neviem. Čo mám pod kontrolou, to sa snažím robiť a dodržiavať. Keď majú autority nejaké nezhody, bolo by fajn vykomunikovať si to tak ako rodičia – najprv za zatvorenými dverami a potom prísť so spoločným riešením,“ hovorí.

Základom je komunikácia

Základom je podľa nej komunikácia, pričom problémom dnešnej doby je aj množstvo informácií, ktoré dostávame, pričom človek občas nevie, čomu má veriť. „Keď sa budeme baviť napríklad o vedení štátu, to sú ľudia, ktorých nasledujeme. Keď ich prestaneme akceptovať a začneme ísť každý svojim smerom, môže to byť kontraproduktívne pre celú spoločnosť,“ upozorňuje. Môže to podľa nej mať dopady na mladých ľudí, ktorým aj my, dospelí ľudia, dávame vzor do budúcnosti.

A prečo teda niektorí ľudia prestávajú dodržiavať opatrenia? „Keď budeme dieťaťu stokrát opakovať ‚urob toto, lebo sa niečo stane‘, ‚uprac si, lebo sa niečo stane‘ a stále budeme odďaľovať tie dôsledky, dieťa sa skôr či neskôr naučí to, že v podstate môže posúvať hranice, kým nebudú pevne stanovené. To sa bežne deje v každom vzťahu – pracovnom, súkromnom, alebo medzi jednotlivcom a vedením štátu,“ dodáva Tkáčová.

Poľavenie po nízkych číslach

Ľudia v prvej vlne videli v podstate to, že nás sa koronavírus, čo sa týka ohrozenia života, vlastne až tak bytostne nedotkol vďaka tomu, že sme mali naozaj nízke čísla: „Potom prišlo leto, uvoľnili sa opatrenia a ľudia sa ako keby snažili ísť späť do toho svojho normálneho života. Na jeseň asi každý čakal, že to bude horšie, ale možno nečakali niečo takéto masové, že tie čísla pôjdu tak rapídne hore. Tým, že sa odďaľovali jednotlivé opatrenia, ako keby tí ľudia boli stále v napätí.“

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 2 / 3

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…