Dobré noviny
Vedci sa spojili so zamestnávateľmi. Čo by mali firmy robiť, aby ochránili svojich ľudí?
TASR
TASR

Vedci sa spojili so zamestnávateľmi. Čo by mali firmy robiť, aby ochránili svojich ľudí?

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/AP

Zástupcovia zamestnávateľských organizácií a vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) navrhli protiepidemické stratégie v podnikoch.

Bratislava 15. marca (TASR) – Zástupcovia zamestnávateľských organizácií a vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) navrhli protiepidemické stratégie v podnikoch. Tie by mali výrobné firmy dodržiavať, aby ochránili zamestnancov pred nákazou a čo najlepšie zabezpečili svoje fungovanie.

Stratégie kladú dôraz na vytvorenie ustálených a uzatvorených kolektívov, obmedzenie kontaktov zamestnancov v spoločných priestoroch, ale napríklad aj na zabezpečenie pravidelného testovania zamestnancov pred nástupom na prevádzku, informovala hovorkyňa SAV Katarína Gáliková.

Overenie pomocou PCR testov

Dokument odporúča overiť pozitívne antigénové testy pomocou RT-PCR testov, aby sa falošne pozitívni zamestnanci nevystavovali zbytočnej karanténe. Potrebný je podľa vedcov a zamestnávateľov systém na izoláciu zamestnancov, u ktorých sa počas práce prejavili príznaky ochorenia COVID-19. Pre tých by mali firmy zabezpečiť otestovanie a transport do karantény vrátane identifikácie ich blízkych kontaktov.

„Podľa možností a stratégie daného podniku odporúčame realizovať preventívne programy starostlivosti o zamestnancov, šíriť osvetu o správaní sa na pracovisku a viesť internú kampaň za očkovanie proti ochoreniu COVID-19,“ uvádza dokument.

Vychádzajú z návrhu odborníkov

Odporúčania vychádzajú z odborného návrhu Silvie Pastorekovej, Juraja Kopáčka a Borisa Klempu z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV. Vedci, okrem iného, uviedli, že považujú za dôležité zmeniť systém testovania a zvýšiť kapacity na vyhľadávanie kontaktov.

Upozornili aj na zvýšené riziko šírenia infekcie v prevádzkach, kde dochádza k blízkym kontaktom zamestnancov a na možnosť prenosu nákazy obojsmerne medzi firmou a domácim prostredím.

Znepokojení úvahami o zatváraní ekonomiky

Prezident Asociácie priemyselných zväzov Alexej Beljajev, prezident Republikovej únie zamestnávateľov Miroslav Kiraľvarga, prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Tomáš Malatinský a predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Peter Mihók objasnili virológom situáciu vo výrobných firmách a zdôraznili, že v záujme bezpečnosti svojich zamestnancov a udržania chodu výrobných firiem prijali a v praxi dôsledne uplatňujú striktné hygienické a protiepidemické opatrenia.

Zamestnávatelia sú zároveň znepokojení úvahami o zatváraní ekonomiky. Skonštatovali, že takýto krok by znamenal veľké ekonomické škody pre Slovensko, s čím jednoznačne súhlasili aj zástupcovia SAV. Virológovia i zamestnávatelia sa zhodli tiež na tom, že skúsenosti z veľkých firiem by mohli slúžiť ako príklad aj pre menšie prevádzky.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?