Vakcína od Johnson & Johnson sa od svojich konkurentov líši. V čom je iná?
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Vakcína od Johnson & Johnson sa od svojich konkurentov líši. V čom je iná?

Európska lieková agentúra minulý týždeň schválila štvrtú vakcínu proti COVID-19. K Moderne, Pfizer BioNTech-u a Astre Zenece pribudla vakcína vyvinutá americkou firmou Johnson & Johnson. Od svojich troch predchodcov sa v istých špecifikách odlišuje. 

Na archívnej snímke ampulka s vakcínou proti covidu od americkej spoločnosti Johnson & Johnson. — Foto: TASR/AP

BRATISLAVA 15. marca - J&J vakcína je vektorová vakcína s adenovírusom – podobne ako AstraZeneca. Ide teda o vakcínu využívajúca modifikovaný vírus, vďaka ktorému sa do našich buniek dostane informácia na tvorbu povrchového proteínu SARS-CoV2. 

Jedna dávka- jednoduchšia logistika

Najdiskutovanejším a najznámejším rozdielom je to, že očkovanie Johnson & Johnson (J&J) využíva len jednu dávku, kým všetky ostatné vakcíny sú dvoj-dávkové. Čo znamená, že je logisticky menej náročná, keďže netreba sledovať, kedy a kto má byť zaočkovaný druhou dávkou. J&J sa môže navyše bezpečne uchovávať pri chladničkovej teplote dva až osem stupňov Celzia, a to po dobu až troch mesiacov, čo uľahčuje jej distribúciu a znižuje náklady. Napríklad Pfizer vydrží iba päť dní. S tým súvisí množstvo vakcín, ktoré musia byť znehodnotené, ak sa nestihnú aplikovať v čas. 

Zdanlivo menšia účinnosť

Tým, že ide o jedno-dávkovú vakcínu, existuje predpoklad relatívne nízkej účinnosti. Kým Pfizer dosiahol v klinických štúdiách 95-percentnú účinnosť proti symptomatickým infekciám a Moderna 94%, J&J je na tom omnoho horšie. Testy ukázali, že vakcína znížila počet symptomatických prípadov ochorenia COVID-19 dva týždne po očkovaní o 67 percent: v skupine, ktorá dostala vakcínu, sa vyskytlo 116 prípadov nákazy (z 19 630 účastníkov), v skupine s placebom 348 prípadov (z 19 691 účastníkov). Ide však o prevenciu pred stredne závažným a závažným priebehom COVID-19. Iné firmy, ako „napríklad Pfizer alebo Moderna, definovali efektivitu na základe objavenia sa akýchkoľvek symptómov COVID-19.,“ píše Vaxinátor.

Okrem toho, efektivita vakcíny J&J s časom narastá. Vakcína pred závažným priebehom COVID-19 ochránila s efektivitou 85% jeden mesiac po očkovaní. Táto ochrana sa však vyšplhala na 100% po 49 dňoch od očkovania. 

Infektológovia okrem toho pripomínajú, že porovnávanie týchto čísiel je porovnávanie hrušiek s jablkami, pretože obe boli testované v iný čas a v inej krajine. Informuje týždenník Trend. Dôležité je spomenúť, že J&J bola testovaná neskôr, v čase kedy sa rozšírili nové mutácie, čo mohlo zhoršiť výsledky testov. Zároveň sa ukazuje sa, že práve táto očkovacia látka je zatiaľ najúčinnejšia v boji s novými variantami Covid.

Rýchlejšia ochrana

S vakcínou J&J začína ochrana pred stredne závažnými až závažným priebehom ochorenia asi dva týždne po očkovaní. Do štyroch týždňov po vpichu v klinických štúdiách nedošlo k žiadnym hospitalizáciám alebo úmrtiam.
Posledné štúdie ukazujú dobrú úroveň ochrany pri prvej dávke vakcín Moderna a Pfizer, ale úplnú ochranu poskytuje až asi dva týždne po druhej dávke - teda päť až šesť týždňov po prvej dávke. Píše CNN.

Na Slovensko by mala prísť v priebehu Apríla. Účinnosť a bezpečnosť vakcíny sa bude naďalej monitorovať prostredníctvom farmakovigilančných systémov v jednotlivých členských štátoch, v Európskej únii a prostredníctvom dodatočných postregistračných štúdií.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…