Ocenenie Srdce na dlani za dobrovoľníctvo pozná svojich ďalších laureátov
TASR
TASR

Ocenenie Srdce na dlani za dobrovoľníctvo pozná svojich ďalších laureátov

Oravský záchranný systém získal ocenenie v kategórii dobrovoľnícka skupina a Slovenský Červený kríž, územný spolok Prešov v kategórii podpora dobrovoľníctva.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Andrej Galica

Bratislava 12. marca (TASR) – Občianske združenie (OZ) Oravský záchranný systém, Slovenský Červený kríž, územný spolok Prešov či Andrij Dichťaruk v rámci oficiálnej rozvojovej pomoci SR pod značkou SlovakAid, to je časť laureátov ocenenia Srdce na dlani, ktoré sa odovzdávalo počas štvrtkového (11. 3.) virtuálneho galavečera Dobrovoľník roka 2020.

Oravský záchranný systém získal ocenenie v kategórii dobrovoľnícka skupina a Slovenský Červený kríž, územný spolok Prešov v kategórii podpora dobrovoľníctva. Ako dobrovoľník pomáhajúci v zahraničí získal ocenenie Andrij Dichťaruk pod značkou SlovakAid a ako dobrovoľníčka pomáhajúca v zahraničí získala ocenenie Monika Tomaštíková. Dobrovoľníkom pomáhajúcim na Slovensku sa stal Dávid Jakub.

Konkrétny a hmatateľný prejav solidarity

Ako koordinátorka dobrovoľníkov bola ocenená Mária Cipárová. V kategórii dobrovoľnícky projekt alebo dobrovoľnícky program patrí ocenenie Bilingválnemu gymnáziu C. S. Lewisa a OZ Cesta mladých za projekt EduBox. Za dlhodobú dobrovoľnícku pomoc bola ocenená Marcela Václavková Konrádová.

Šéf rezortu slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS) vníma podľa vlastných slov dobrovoľníctvo ako veľmi konkrétny a hmatateľný prejav ľudskej solidarity. „Je slobodným rozhodnutím jednotlivca poskytnúť svoje vedomosti, zručnosti a napokon aj čas iným ľuďom nielen v rámci svojich komunít, ale často aj za hranicami v nestabilných alebo katastrofou postihnutých kútoch sveta,“ skonštatoval. Mladí podľa neho svojou aktivitou pomáhajú meniť seba aj svet.

Prínos dobrovoľníctva

Prínos dobrovoľníctva v čase pandémie ocenil splnomocnenec vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Martin Giertl. „Je pozoruhodné zistenie, čo dobrovoľníctvo pre nás znamená v čase krízy, respektíve pandémie alebo iného stavu ako bežného chodu spoločnosti,“ podotkol.

Organizátori podujatia zároveň udelili aj špeciálny titul Dobrovoľník roka 2020 a symbolické ocenenie Srdce na dlani. Venované je všetkým známym aj anonymným dobrovoľníkom, organizáciám a združeniam, zdravotníckym a sociálnym zariadeniam, firmám, obciam a mestám či zástupcom štátnej správy a verejnej správy, ktorí sa vlani buď priamou dobrovoľníckou činnosťou, alebo podporou iných pri ich dobrovoľníckej činnosti usilovali o spomalenie šírenia pandémie nového koronavírusu.

Ocenenia Srdce na dlani za mimoriadne dobrovoľnícke počiny boli na podujatí Dobrovoľník roka rozdané po 12. raz. Hodnotiacej komisii prišlo tento rok 60 nominácií. Podujatie zorganizovalo CARDO - Národné dobrovoľnícke centrum v spolupráci s Platformou dobrovoľníckych centier a organizácií a krajskými dobrovoľníckymi centrami.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…