Domáca starostlivosť Plamienka o vážne choré choré deti pokračuje za prísnych epidemiologických opatrení aj počas pandémie
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Domáca starostlivosť Plamienka o vážne choré choré deti pokračuje za prísnych epidemiologických opatrení aj počas pandémie

Domáca starostlivosť Plamienka o nevyliečiteľne choré deti pokračuje za prísnych epidemiologických opatrení aj počas pandémie.

Ilustračná snímka. V období pandémie, keď sú dlhodobo choré deti ešte ohrozenejšie, ponúka Plamienok bezplatné online konzultácie s lekárom či psychológom. — Foto: archív neziskovej organizácie Plamienok

BRATISLAVA 17. marca - Pandémia presunula časť medicíny do virtuálneho sveta. Nezisková organizácia Plamienok, ktorá poskytuje domácu paliatívnu starostlivosť ťažko chorým deťom či bezplatnú psychologickú terapiu po smrti blízkeho, rozširuje možnosti pomoci. V období pandémie, keď sú dlhodobo choré deti ešte ohrozenejšie, ponúka bezplatné online konzultácie s lekárom či psychológom.

Najazdili viac ako 65-tisíc kilometrov 

V roku 2020 zdravotníci z neziskovej organizácie Plamienok uskutočnili 496 domácich návštev, 78 videonávštev a 36 akútnych návštev ťažko chorých detí. Najazdili pritom 65 519 kilometrov. Lekári a zdravotné sestry Plamienka poskytli vlani domácu paliatívnu starostlivosť 36 deťom, 13 deťom sa stav stabilizoval a zlepšil a boli po istom čase prepustené zo starostlivosti. 12 detí vďaka pomoci Plamienka mohlo zostať doma až do konca života. Priemerná dĺžka starostlivosti o dieťa bola 3 mesiace a 13 detí bolo po istom čase prepustených. Túto domácu paliatívnu starostlivosť, psychologickú pomoc deťom po strate blízkeho a taktiež vzdelávacie programy pre verejnosť môže Plamienok realizovať najmä vďaka 2 % darovaným z daní a finančným darom jednotlivcov a organizácií.

Mamina nevyliečiteľne chorého Viktora hovorí o tom, aké je to byť a žiť spolu v domácom prostredí. „Byť mamou nevyliečiteľne chorého dieťatka je šťastie a dar, ale aj celoživotný boj. Boj s tým, či sa ráno zobudíte všetci, alebo bez neho,“ uviedla s tým, že Plamienok dal rodine nový zmysel života a odborníci im pomáhajú nielen po lekárskej, ale aj psychickej stránke.

Rodičia vážne chorého Dominika napísali neziskovej organizácii dojemné slová. „Slovami sa nedá opísať, čo pre nás znamenáte, ako ste nám pomohli. Prajeme vám, aby ste mali silu, chuť, odvahu naďalej pomáhať detičkám tak veľmi, ako ste pomohli aj nám,“ napísala mama Dominika v liste pre neziskovú organizáciu Plamienok.

Rodičia Majky spomínajú s láskou na dva mesiace, ktoré mohli prežiť spolu doma. „Ten pokoj, pohodlie a istota, že v prípade nutnosti nám Plamienok okamžite pomôže, sa nedá ani opísať. Dva mesiace sme prežili doma s našou dcérkou a budeme si navždy pamätať každý okamih. Naša Bubka vďaka Plamienku nemusela zomrieť v nemocnici,“ dodala Majkina mamina, ktorá sa pri spomienkach na dcérkine nežné prezývky usmieva. 

Foto: Plamienok

Plamienok rozširuje možnosti pomoci 

Domáca starostlivosť Plamienka o nevyliečiteľne choré deti pokračuje za prísnych epidemiologických opatrení aj počas pandémie. „Ak je to potrebné, rodiny navštevujeme doma osobne. Dnes majú rodičia obavy požiadať Plamienok o pomoc najmä z epidemiologických dôvodov. Keďže deti s dlhodobými, vážnymi či nevyliečiteľnými chorobami sú ohrozenejšie ako tie zdravé, Plamienok v tomto období rozširuje možnosti pomoci a ponúka ich rodičom bezpečnejšie, bezplatné 15-minútové online konzultácie s lekárom,“ prezradila riaditeľka n.o. Plamienok Mária Jasenková. 

Touto bezpečnou formou im odborníci poradia, čo v liečbe a starostlivosti o dieťa doma vylepšiť, aby sa nemuselo opakovane vracať do nemocnice. „Najmä časté infekcie, problémy so spánkom, kŕče, problémy so stravou a opakované pobyty v nemocnici môžu byť náročné nielen pre dieťa, ale aj celú rodinu. Odborníci Plamienka majú viac ako 20-ročné skúsenosti s liečbou a starostlivosťou o tieto deti v domácom prostredí a dokážu im doma účinne pomôcť,“ vysvetlila lekárka Jasenková. 

Na archívnej snímke je lekárka Mária Jasenková. — Foto: archív Márie Jasenkovej / neziskovej organizácie Plamienok

Strata v rodine - bezplatné online konzultácie 

Detí, ktoré v krátkej dobe stratili blízku osobu, nestihli sa s ňou rozlúčiť či dokonca nakazili svojich blízkych, pribúda. „Vyrovnávanie sa so stratou blízkeho je nielen pre dospelých, ale aj pre deti počas pandémie mimoriadne náročné. Sociálny kontakt, blízkosť širšej rodiny, kamarátov a známych, ktorí im ponúknu podporu, dnes nie je možná. Plamienok preto dnes ponúka bezplatné 15-minútové online konzultácie aj rodičom detí po strate blízkeho,“ dodala Mária Jasenková.

Stačí pritom iba vyplniť formulár a rodičov bude počas pracovnej doby telefonicky alebo mailom kontaktovať psychológ. Psychoterapeuti Plamienka rodičom počas bezplatných 15-minútových online konzultácií poradia, ako dieťaťu situáciu vysvetliť a čo môžu pre neho urobiť. Dozvedia sa tiež, aké správanie dieťaťa už vyžaduje odbornú pomoc a aké je prirodzenou reakciou na stratu blízkeho. 

Plamienok môžete kontaktovať, keď:

  • dieťaťu chcete povedať, že v rodine zomrela babka, dedko či iný blízky človek, 
  • sa bojí, že prenesie vírus na vás či ďalšiu blízku osobu, ktorá potom zomrie,
  • prenieslo vírus na blízku osobu v rodine, ktorá umrela, 
  • sa nestihlo rozlúčiť, nebolo na pohrebe,
  • sa správa, akoby sa nič nestalo,
  • zle spáva, má nočné mory, bojí sa byť samé, ničí veci okolo seba, je podráždené,
  • je apatické a nemá záujem o hru či kontakt s kamarátmi,
  • jeho správanie je výrazne iné ako bolo pred stratou blízkej osoby,
  • máte akúkoľvek otázku, ktorá súvisí s pomocou dieťaťu po strate blízkeho. 

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…