Muž pred viac ako sto rokmi pomohol poraziť pľúcny mor. Vytvoril pomôcku, ktorá zachraňuje aj dnes
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Muž pred viac ako sto rokmi pomohol poraziť pľúcny mor. Vytvoril pomôcku, ktorá zachraňuje aj dnes

Mandžuský mor predstavoval vzduchom šíriacu sa infekciu s takmer stopercentnou úmrtnosťou. O jeho zastavenie sa vo veľkom pričinil Epidemiológ Wu Lien-teh. Je známy ako vynálezca tvárového rúška.

Lekár Wu Lien-teh.V roku 1935 bol prvým Malajzanom – a prvým človekom čínskeho pôvodu – nominovaným na Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu. — Foto: Wikimedia/ Bain News Service

CHARBIN 11. marca - Tvár tohto muža dnes pozná už len málokto. Epidemiológ Wu Lien-teh je priekopník v nosení rúšok, ktorý sa pred viac než sto rokmi výrazne pričinil o zastavenie zvláštneho typu pľúcneho moru, ktorý bol známy ako mandžuský mor

Wu Lien-teh sa narodil na ostrove Penang v Malajzii do rodiny zlatníka s 11 deťmi. Po získaní štipendia britskej kráľovnej študoval na Emmanuel College Univerzity v Cambridgi vo Veľkej Británii. V roku 1907 bol povolaný do cisárskych služieb v čínskom Tchien-ťine, pri tejto príležitosti si zmenil svoje pôvodné malajzijskej meno na čínske Wu Lien-teh.

Smrtiaci mor

O tri roky neskôr bol povolaný do severovýchodnej Číny, aby pomohol potlačiť morovú epidémiu, ktorá vypukla v Mandžusku. O prvých prípadoch v meste Charbin informovala čínska tlač na jeseň roku 1910. Mor sa rýchlo šíril v mestách pozdĺž mandžuských železničných tratí, predovšetkým tých, ktoré sa vyznačovali vysokou hustotou obyvateľstva, vysokou mobilitou ľudí a zlými hygienickými podmienkami.

Zistil, že choroba sa prenáša vzduchom a vylepšil rúška

Wu svoju úlohu splnil pomocou niekoľkých krokov. Najprv zistil, že sa choroba prenáša vzduchom. Pochopil, že toto ochorenie sa môže šíriť kvapkami dýchacieho systému a neprenáša sa len potkanmi alebo blchami, ako si dovtedy mysleli.

Vyvinul nový variant chirurgických rúšok s vrstvami gázy a bavlny pre filtrovanie vzduchu. Nabádal zdravotnícky personál a ostatných ľudí, aby sa chránili rúškami, ktoré boli prvýkrát masovo použité ako súčasť stratégie kontroly epidémie. Stretol sa aj s určitým odporom. V Charbin zomrel francúzsky lekár Gérald Mesny, ktorý spochybňoval Wuovo odporúčanie nosiť ochranné masky. Sám sa však od pacienta nakazil a zomrel za niekoľko dní.

Okrem toho Wu zaviedol karanténu postihnutých oblastí, zariadil obmenu starej morovej nemocnice a presadil kremáciu tiel obetí moru. Páve spopolňovanie mŕtvol sa ukázalo ako kľúčové.

Lovci svišťov

Neskôr sa mu podarilo identifikovať aj zdroj nákazy - chudobní lovci svišťov, ktorí sa nakazili z kožušín visiacich v ich chatrčiach. Wu zistil, že rezervoárom moru je svišť tarbagan a niektoré príbuzné druhy, žijúce v púšťach a stepiach Mandžuska a Sibíri. O tomto zistení informoval na medzinárodnom kongrese o more, ktorému predsedal a ktorý sa konal v roku 1911 v Šen-jangu.  

Mandžuský mor si v rokoch 1910 až 1911 a vyžiadal život asi 60 000 ľudí. Medzi najviac zasiahnuté miesta patrili mestá Čchang-čchun, Charbin a Mukden. Mandžuský mor zdôraznil význam nadnárodní lekárskej spolupráce a vytvoril precedens pre organizáciu ako je WHO. 

Zdroj: New Scientist

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…