Jedna z najbohatších žien sveta sa vydala za nemajetného učiteľa: Na peniazoch nelipneme!
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Jedna z najbohatších žien sveta sa vydala za nemajetného učiteľa: Na peniazoch nelipneme!

McKenzie Scottová, donedávna známa ako Bezosová, venuje milióny dolárov na charitu. Nezaostáva za ňou ani jej nový manžel - učiteľ Dan Jewett.

MacKenzie Scott a Dan Jawett. — Foto: Giving Pledge LLC, Yuutube/CBS This Morning

SEATTLE 10. marca - So svojím majetkom 53,5 miliárd amerických dolárov patrí podľa Bloomebrgu k najbohatším ženám na svete. McKenzie Scottová je známa najmä ako manželka miliardára Jeffa Bezosa a dnes už ako jeho bývala žena.

Scottová bola jedna z prvých zamestnancov spoločnosti Amazon. V začiatkoch sa vo veľkej miere podieľala na jej budovaní. Pracovala na názve spoločnosti, obchodnom pláne, účtoch a expedovaní skorých objednávok. Vyjednala tiež prvý kontrakt na prepravu tovaru. Keď začal úspech spoločnosti naberať na obrátkach, Scottová sa vo firme angažovala menej, radšej sa zamerala na svoju rodinnú a literárnu kariéru.

Spisovateľka

V roku 2006 so svojim románom The Testing of Luther Albright  získala významné ocenenie American Book Award. Zaujímavosťou je, že na Princetonskej Univerzite bola študentkou držiteľky Nobelovej cenný za literatúr, Toni Morrison, ktorá sa o nej vyjadrila, že Scottová bola jednou z najlepších žiačok, aké kedy mala.

Po rozvode, ktorému predchádzalo odhalenie aféry jej niekdajšieho muža s novinárkou, Scottová inkasovala 20 miliónov akcií Amazonu, ktoré predstavujú približne 4-percentný podiel zo ziskov gigantického e-shopu. V čase rozpadu ich manželstva mali akcie hodnotu zhruba 30 miliárd dolárov. 

Filantropické aktivity  

Krátko po rozvode sa zapojila do charitatívneho programu Giving Pledge a stanovila si za cieľ rozdať viac ako polovicu svojho bohatstva. V roku 2020 poskytla charitatívne dary v hodnote 5,8 miliárd dolárov, čo je jeden z najväčších ročných príspevkov, ktoré poskytla súkromná osoba charitatívnym organizáciám. 

Peniaze šli predovšetkým malým charitatívnym organizáciám a inštitúciám.

Nová láska

Na spisovateľku a filantropku sa po rozvode usmialo šťastie -  stretla novú lásku. Je ňou učiteľ prírodovedných predmetov Dan Jewett, ktorý pracuje na súkromnej škole v Seattli. Podľa Wall Street Journal žije Scottová v tomto meste so svojím novým manželom a štyrmi deťmi. Rovnako ako jeho manželka „na peniazoch nesedí“. 

„Šťastnou zhodou okolností som sa oženil s jedným z najštedrejších a najláskavejších ľudí, akých poznám. Pripojím sa k jej v záväzku odovzdať obrovské finančné bohatstvo, ktoré bude slúžiť iným,“ napísal 6. marca v poste na stránke svojej manželky. Jewett vyhlásil, že plánuje odovzdať väčšinu svojho novonadobudnutého majetku na charitu. Píše Bloomberg.

„Dan je skvelý človek a som šťastný a nadšený za oboch,“ uviedol Bezos vo vyhlásení prostredníctvom hovorcu Amazonu pre The Wall Street Journal.

Už ste čítali?

Čakáte pred Vianocami niečo príjemné v poštovej schránke? Máme…

Slovenské média obletela správa o odvážnom kroku siete supermarketov.…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.