Dobré noviny
Tieto štáty zatiaľ nemali ani jediný prípad koronavírusu. Ako to dokázali?
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Tieto štáty zatiaľ nemali ani jediný prípad koronavírusu. Ako to dokázali?

Obyvatelia Cookových ostrovov.
Obyvatelia Cookových ostrovov. — Foto: Instagram/cookislands

Sú defacto izolované od zbytku sveta. Na mnohých tichomorských ostrovoch je koronavírus strašiakom, ktorý sa však u nich nikdy neobjavil. Ostrovná poloha však nie je jediné, čo týmto štátom pomohlo.

BRATISLAVA 8. marca - Miesto bez rúšok a respirátorov, miesto, kde nie sú obmedzenia a nemusíte dodržiavať žiaden odstup a môžete sa stretávať so svojou rodinou a priateľmi. Pre Slovákov to znie v dnešnej pandemickej dobe ako utopia. Niekoľko krajín sveta, väčšinou vzdialených malých ostrovov, je od začiatku pandémie bez jediného prípadu koronavírusu a obmedzení.

Najviac takýchto ostrovu sa nachádza v Tichom oceáne. Ide o Cookové ostrovy, Kiribati, Mikronéziu Nauru, Palau, Tuvalu, Tongu. Zo závislých území potom o Niue a Tokelau, ktoré patria k Novému Zélandu, ďalej britské zámorské územie Pitcairnove ostrovy a Americkú Samou, ktorá je územím USA. Nula prípadov hlási aj britský ostrov Svätá Helena , ktorý leží v Južnom Atlantiku.

Ostrovná poloha nemusí automaticky znamenať ochranu

Byť ostrovným štátom má v čase pandémie nepopierateľné výhody, neznamená to však automatickú ochranu. Väčšina ostrovov sa nákaze nevyhla, niektoré dokonca patrili medzi kriticky zasiahnuté, napríklad Veľká Británia alebo Japonsko. Aj odľahlejšie ostrovné štáty s ďaleko menšou populáciou sa koronavírusu neubránili. V októbri prvé prípady ohlásili napríklad Šalamúnove ostrovy, ktoré ležia v Tichom oceáne, majú cez pol milióna obyvateľov a do októbra nákaze úspešne vzdorovali.

Prísne cestovné obmedzenia

V čom teda tkvie úspech „bezcovidových“ krajín? Jedným z najdôležitejších krokov sú prísne cestovné obmedzenia. Napríklad Kráľovstvo Tonga obmedzilo takmer všetok pohyb dovnútra a von zo svojho územia, uvádza denník The Guardian. Podobne sa zachovali Kiribati, Niue, Nauru a Tuvalu.

Nútená izolácia pomáha. Tokelau a Pitcairnove ostrovy sú jedny z mála miest na svete, kam sa nedá dopraviť letecky. Nie sú na nich žiadne pristávacej dráhy. To, že je ťažké sa na ne dopraviť, hrá pravdepodobne dôležitú úlohu v tom, že aj ony sa zatiaľ nemusia zápasiť s nákazou a sú zatiaľ bez potvrdeného prípadu covidu. Tuvalu a Nauru sú  zas jedny z najmenej navštevovaných krajín na svete. Podľa cestovnej spoločnosti Koryo Tours na Tuvalu dorazí približne 200 turistov ročne. To pravdepodobne výrazne prispelo k tomu, že tam nákaza nebola zavlečená. To isté platí pre Nauru, krajinu tak malú, že ju možno prejsť za jeden deň. 

Dôležitosť cestovných reštrikcii potvrdzuje príklad Francúzskej Polynézie, ktorá v júli opäť otvorila svoju ekonomiku závislú na cestovnom ruchu. V tejto fáze malo francúzske územie iba 62 potvrdených prípadov. V súčasnosti má viac ako 15 -tisíc a 91 úmrtí.

Opatrenia aj bez potvrdeného prípadu

Zaujímavo môže znieť aj fakt, že napríklad také Cookové ostrovy, zaviedli opatrenia bez toho, aby mali zaznamenaný prípad. Keď sa vírus začal svetom rýchlo šíriť, preventívne zatvorili školy a odporučili sociálny dištanc na verejnosti. Opatrenia niekoľkotýždňový vyzerali tak, ako keby ostrovania naozaj čelili pandémii. Veľkú úlohu zohralo to, že v krajine s niečo cez 17-tisíc obyvateľmi s 22 lekármi dvoma ventilátormi žili vo veľkej obave z ochorenia.

„Bez ohľadu na to, ako si myslíme, že sme pripravení, boli sme tu v bezpečnej bubline, ktorá sa vyhla skutočnému dopadu koronavírusu na komunity,“ povedala Glenda Tuaine z najľudnatejšieho ostrova Cookových ostrovov Raratogy.

Turizmus tvorí viac ako dve tretiny nominálnemu hrubého domáceho produktu tejto ostrovnej krajiny. Keď teda vláda v polovici marca uzavrela hranice, malo to hlavne vplyv na príjmy miestnych.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Cook Islands (@cookislands)

Súdržnosť

Premiér Cookovych ostrovov Mark Brown tvrdí, že napriek ťažkostiam respektíve kvôli nim, že sa objavil silnejší komunitný duch. „Ľudia, ktorí sa o seba starajú, dávajú pozor na svojich susedov, svoje vzťahy, zdieľajú jedlo, ktoré im vyrástlo.“

Svetová zdravotnícka organizácia pre pacifické ostrovy vytvorila špeciálny tím, ktorého cieľom je zamedziť šíreniu koronavírusu na ich území a zároveň im pomôcť so zmiernením negatívnych sociálno-ekonomických dopadov pandémie. K 5. marcu WHO eviduje na všetkých tichomorských ostrovoch dohromady 28 tisíc prípadov nákazy koronavírusy a 301 úmrtí.

tn.nova.cz


 

Už ste čítali?