Dobré noviny
Starosta prvej obce s covidom na Slovensku: Obavu vystriedala únava. Ľudia si však stále pomáhajú
TASR
TASR

Starosta prvej obce s covidom na Slovensku: Obavu vystriedala únava. Ľudia si však stále pomáhajú

Obec Kostolište
Obec Kostolište — Foto: TASR/Pavel Neubauer, Milan Kapusta

Pred rokom to boli najmä obavy, ktoré posilňovali vôľu prijať obmedzenia a brániť šíreniu nákazy, dnes prevláda únava a frustrácia z nelepšiacej sa situácie.

Cíti, že aj zomknutosť a empatia, ktorá nastala v ťažkej situácii na začiatku minuloročnej jari, prešla zmenou. „Stále si ľudia pomáhajú, stále cítiť spolupatričnosť, no už to nie je poháňané obavami, ale istou zotrvačnosťou, samozrejmosťou,“ poznamenal.

Nádejou je očkovanie

Nádej na ukončenie pandémie, ktorú predstavuje očkovanie, vnímajú aj v Kostolišti. „Čo ja viem, tak ľudia sa chcú očkovať. Práve vakcináciu vnímajú ako cestu späť k normálnemu životu. Pravidelné testovanie ako podmienka pre to, aby vôbec mohli ísť práce, už ľudí nebaví,“ konštatoval Danihel.

Podotýka, že testovanie je zároveň veľkou záťažou pre obec. Pre svojich obyvateľov sa snažia v Kostolišti zabezpečiť aspoň víkendové testovania. „Sme ale už vyčerpaní, ľudsky aj finančne.“ Ocenil by, ak by štát v prípade, že nariadil takúto povinnosť, efektívnejšie zabezpečil vo vlastnej réžii jej realizáciu a nenechal to na pleciach samospráv, ako je tomu v súčasnosti.

Muž z Kostolišťa

Prvý pozitívny prípad ochorenia COVID-19 potvrdil vtedajší predseda vlády SR Peter Pellegrini 6. marca 2020. Infikovaný bol 52-ročný muž z Kostolišťa, mal sa nakaziť tzv. sekundárnym prenosom od syna, ktorý bol predtým v Benátkach.

Rok po prvom prípade eviduje SR pozitívne testovaných 319.582 osôb na RT-PCR testy, 295.579 osôb odhalili antigénové testy. Celkový počet úmrtí "na covid" k piatku stúpol na 7665 a celkový počet úmrtí "s covidom" je 1559.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Časť 2 / 2

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?