Od prvého prípadu nákazy na Slovensku prešiel rok. Pozrite sa, čo sa všetko za ten čas stalo
TASR
TASR

Od prvého prípadu nákazy na Slovensku prešiel rok. Pozrite sa, čo sa všetko za ten čas stalo

Do piatka sa potvrdilo 319 582 prípadov nákazy.

Rok korony na Slovensku — Foto: TASR/Dano Veselský, František Iván, Roman Hanc

Bratislava 5. marca (TASR) – V sobotu 6. marca uplynie rok, odkedy sa na Slovensku potvrdil prvý prípad nákazy novým koronavírusom. Do piatka sa potvrdilo 319.582 prípadov nákazy.

Celkový počet úmrtí „na covid“ je 7665 a celkový počet úmrtí „s covidom“ je 1559. Počet zaočkovaných osôb prvou dávkou dosiahol 333 005. V nemocniciach je 3967 pacientov.

Obdobie pred pandémiou

Už 10. januára 2020 Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR odporučil občanom cestujúcim do Číny, aby si chránili zdravie vzhľadom na výskyt 59 prípadov vírusovej pneumónie v meste Wu-chan. Krízový štáb na Ministerstve zdravotníctva (MZ) SR zasadal prvý raz 27. januára 2020.

Objavili sa nepotvrdené podozrenia na výskyt nového koronavírusu v nemocniciach v Žiline, Banskej Bystrici, Martine a Ružomberku. Slovák bol aj na palube japonskej výletnej lode Diamond Princess, ktorá sa ocitla v karanténe pre šírenie nového koronavírusu.

14. marec 2020 - sprava vtedajšia ministerka vnútra Denisa Saková a predseda vlády Peter Pellegrini počas kontroly na hranici Slovenska a Rakúska pri Kitsee v súvislosti so šírením nákazy koronavírusom.
14. marec 2020 - sprava vtedajšia ministerka vnútra Denisa Saková a predseda vlády Peter Pellegrini počas kontroly na hranici Slovenska a Rakúska pri Kitsee v súvislosti so šírením nákazy koronavírusom. Foto: TASR/Michal Svítok

Voľby, ktoré sa konali 29. februára 2020, ovplyvnila pandémia nového koronavírusu len nepriamo – napríklad v mestskej športovej hale v Trnave, kde sídlila volebná centrála víťazného hnutia OĽANO, merali ľuďom pri vstupe teplotu.

Prvá vlna

Prvý prípad nového koronavírusu na Slovensku potvrdili 6. marca 2020. Každý občan SR dostal 6. a 7. marca SMS, v ktorej MZ SR odporučilo kontaktovať lekára telefonicky pri podozrení na nákazu novým koronavírusom.

Prvé opatrenia proti pandémii prijímala dosluhujúca vláda Petra Pellegriniho (vtedy Smer-SD, dnes Hlas-SD). Na svojom zasadnutí 11. marca vyhlásila mimoriadnu situáciu z dôvodu ohrozenia verejného zdravia druhého stupňa s platnosťou od 12. marca.

Vláda tiež 15. marca vyhlásila pre štátne nemocnice na Slovensku núdzový stav, ktorý bol v ďalších dňoch rozšírený na ďalšie zdravotnícke zariadenia a na domovy sociálnych služieb.

Prvé dve úmrtia z marca oficiálne potvrdil 6. apríla minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). V apríli počet nakazených aj počet obetí stúpal pre prípady v domovoch sociálnych služieb (DSS). Ku koncu mája malo Slovensko 1522 prípadov a 28 obetí. Ďalšia obeť pribudla až po dvoch mesiacoch 30. júla (2292 prípadov).

Druhá vlna

V súvislosti s príchodom druhej vlny pandémie od 1. októbra vstúpil na Slovensku do platnosti opäť núdzový stav, ktorý platí do súčasnosti. Slovensko začalo sprísňovať protipandemické opatrenia, medzi 21. októbrom a 13. novembrom presahoval denný nárast nových prípadov hranicu 2.000.

Na prelome októbra a novembra sa uskutočnilo plošné testovanie počas troch víkendov. Prvý raz 24. a 25. októbra na Orave a v okrese Bardejov, celoplošné testovanie na celom území Slovenska sa konalo 31. októbra a 1. novembra a v niektorých okresoch ešte 7. a 8. novembra.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 1 / 3

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…