Dobré noviny
Od prvého prípadu nákazy na Slovensku prešiel rok. Pozrite sa, čo sa všetko za ten čas stalo
TASR
TASR

Od prvého prípadu nákazy na Slovensku prešiel rok. Pozrite sa, čo sa všetko za ten čas stalo

Rok korony na Slovensku
Rok korony na Slovensku — Foto: TASR/Dano Veselský, František Iván, Roman Hanc

Do piatka sa potvrdilo 319 582 prípadov nákazy.

Po miernom zlepšení situácie v druhej polovici novembra sa začali denné prírastky prípadov v decembri opäť zväčšovať. Medzi 18. decembrom a 9. januárom atakovali hranicu 4.000, v posledný deň v roku to bolo 6.315 nových prípadov. Úmrtia od 28. decembra začali prekračovať hranicu 100 denne. Najviac, 204 obetí, pribudlo 4. januára.

Ďalšia vlna prísnejších opatrení nasledovala pred Vianocami a na prelome rokov. Zároveň sa od 26. decembra, keď na Slovensko prišli prvé vakcíny, začalo s očkovaním. Minister zdravotníctva Marek Krajčí uviedol 22. januára, že sa situácia začala zlepšovať a vrchol druhej vlny má Slovensko za sebou.

Britská mutácia

Už 1. februára však Krajčí konštatoval, že lockdown na Slovensku nezaberá a pacientov v nemocniciach pribúda. Britský infekčnejší variant nového koronavírusu sa 5. februára potvrdil v 74 percentách vzoriek preverovaných ÚVZ SR. K 1. marcu bolo v nemocniciach až 4042 pacientov, z toho 318 na jednotkách intenzívnej starostlivosti a 376 osôb s pľúcnou ventiláciou.

Popri vakcínach od firiem AstraZeneca, Moderna a Pfizer/BioNTech avizoval premiér Matovič nákup dvoch miliónov ruských vakcín Sputnik V. S nákupom vakcíny, ktorá nie je registrovaná Európskou liekovou agentúrou (EMA) nesúhlasila vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) či minister zahraničných vecí SR Ivan Korčok (nominant SaS).

EMA 4. marca potvrdila, že jej Výbor pre lieky na humánne použitie spustil proces preskúmavania vakcíny Sputnik V.

MIMORIADNA SITUÁCIA:

Vláda Petra Pellegriniho ju vyhlásila 11. marca s platnosťou od 12. marca. Mimoriadna situácia platí dodnes.

NÚDZOVÝ STAV:

Vyhlásila ho vláda Petra Pellegriniho 15. marca s platnosťou od 16. marca od 6. hodiny. Platil do polnoci z 13. na 14. júna, kedy ho zrušila vláda Igora Matoviča. Ďalej začal platiť od 1. októbra, predĺžený bol 11. novembra, následne 29. decembra.

Zároveň poslanci NR SR schválili 28. decembra novelu zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu a v rovnaký deň ju podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. Zákon v novej podobe umožňuje kabinetu opakovane predlžovať núdzový stav najviac o 40 dní. Schváliť to však musí parlament najneskôr do 20 dní odo dňa účinnosti predĺženia.

V zmysle tohto zákona 5. februára rozhodla vláda o predĺžení núdzového stavu od 8. februára, čo 26. februára potvrdila hlasovaním Národná rada SR.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 2 / 3

Už ste čítali?