Slovensko aj v minulosti vyrábalo vlastné vakcíny. Pomohli nám poraziť záškrt či šarlach
Radka Rosenbergová
Radka Rosenbergová

Slovensko aj v minulosti vyrábalo vlastné vakcíny. Pomohli nám poraziť záškrt či šarlach

Za mnohé vakcíny môže najmä Ústav na výrobu očkovacích látok, ale aj významná spoločnosť z oblasti farmaceutického priemyslu IMUNA. 

Príprava na výrobu vakcíny proti osýpkam zahŕňala aj vajíčka. — Foto: ilustračná - wikipedia.org

BRATISLAVA 5. marca - Už v Československu sme vyvíjali vakcíny proti rôznym smrteľným chorobám. Ako uvádza portál pravda.sk, už v novembri roku 1925 vznikol Štátny zdravotný ústav, kde vyvíjali a testovali očkovacie látky. Po návrate z Francúzska ho pomáhal budovať aj významný lekár a imunológ Bohuslav Feierabend, ktorý viedol oddelenie pre výrobu sér a očkovacích látok. 

O niekoľko rokov neskôr sme už dokázali produkovať vakcíny na veľmi nebezpečné ochorenia, ako je napríklad záškrt. Na ten sa začalo celoplošne očkovať už v roku 1946. Vďaka vakcínam táto nebezpečná choroba do roku 1980 úplne vymizla. Ministerstvo zdravotníctva chcelo ročne podať vakcínu až 600 - tisíc deťom. 

Vďaka ústavu sme porazili mnohé choroby

Slovensko od roku 1938 vytváralo vakcíny aj na osýpky, dávivý kašeľ či šarlach. Epidémiu osýpok sme v našej krajine zaznamenali aj v roku 2018, ktorá sa k nám dostala z Veľkej Británie. Spôsobil to najmä pokles preočkovania populácie a ochorenie postihlo najmä deti, ktoré obišla povinná vakcinácia. Dusili sa, nevedeli ľahko prehĺtať potravu, zvracali, mali hnačky či silný hnisavý zápal spojiviek. 

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/Imuna-Pharm-as-219583638054090/photos/1081705575175221

Ústav na výrobu očkovacích látok sa mal skladať z jedenástich oddelení. Vakcíny vyrábalo, skúmalo a kontrolovalo Oddelenie pre bakteriologickú diagnostiku, ktoré malo pobočky aj v Brne, Bratislave a Košiciach. Tu sa očkovalo aj proti ovčím kiahňam. Proti týfusu a cholere prebehlo očkovanie už v roku 1945, najmä zadarmo alebo za dobrovoľný príspevok. Ústav vyvíjal aj očkovacie látky proti tuberkulóze a pravým kiahňam. 

Najskôr očkovali vojakov, potom všetkých ostatných obyvateľov. Štátny zdravotný ústav zásoboval sérami a vakcínami aj zdravotníkov pre bývalých väzňov koncentračných táborov. Po vojne sa už vakcíny vyrábali v rámci dvoch podnikov - v Čechách v rámci Biogeny a na Slovensku v rámci IMUNY. Vznikli aj Ústavy hygieny či epidemiológie, ktoré sa neskôr zlúčili a boli priamo podriadené Ministerstvu zdravotníctva. Nová organizácia mala názov Ústav sér a očkovacích látok (ÚSOL). 

IMUNA v Šarišských Michaľanoch prišla s vlastným protitetanovým sérom a ďalšími očkovacími látkami. Mali aj výskumné pracoviská v Čechách, najmä virologický ústav ČSAV. V roku 1953 tu výskumné pracovisko zriadil profesor Blaškovič, ktorý sa stal jeho riaditeľom. Pripravoval tu očkovaciu látku proti chrípke

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/Imuna-Pharm-as-219583638054090/photos/1081703518508760

Legenda československej virológie

Už odjakživa sa zaujímal o živé organizmy a stal sa svetoznámym. Dimitrij Slonim, významný český virológ vyvíjal vakcínu proti chrípke už od roku 1956. Uverejnil najväčšiu štúdiu o kliešťovej encefalitíde a skúmal aj očkovaciu látku na toto ochorenie. Bohužiaľ ju nedokázal získať. Vďaka nemu sa však Československo stalo prvou krajinou, ktorá porazila hrozbu detskej obrny. 

 

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…