Dobré noviny
Izrael, Dánsko a Rakúsko sa dohodli na spoločnom postupe. Takto pomôžu s pandémiou
TASR
TASR

Izrael, Dánsko a Rakúsko sa dohodli na spoločnom postupe. Takto pomôžu s pandémiou

Zľava: Sebastian Kurz, Benjamin Netanjahu a Mette Fredriksenová
Zľava: Sebastian Kurz, Benjamin Netanjahu a Mette Fredriksenová — Foto: TASR/AP

Lídri Izraela, Rakúska a Dánska vo štvrtok oznámili, že sa dohodli na spoločnom vývoji a výrobe vakcín budúcej generácie proti koronavírusu.

Jeruzalem 4. marca (TASR) - Lídri Izraela, Rakúska a Dánska vo štvrtok oznámili, že sa dohodli na spoločnom vývoji a výrobe vakcín budúcej generácie proti koronavírusu. Informovali o tom na tlačovej konferencii v Jeruzaleme. Toto vopred ohlásené spojenectvo vyvolalo kritické reakcie v Európe.

Tieto tri krajiny zriadia „výskumný a vývojový fond" a začnú robiť „spoločné kroky smerujúce k výrobe budúcich vakcín", vyhlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Po jeho boku stáli dánska premiérka Mette Frederiksenová a rakúsky kancelár Sebastian Kurz.

Detaily nepovedali

„Nevieme, ako dlho... budú účinné súčasné vakcíny proti koronavírusu. Bude to pol roka, rok, dva roky alebo dlhšie? Nevieme. Preto musíme chrániť našich obyvateľov pred opakovaním pandémie alebo pred mutáciami,“ uviedol Netanjahu.

Nespresnil sumu vo fonde ani to, akú výrobnú kapacitu chcú dosiahnuť. Podľa tlačovej agentúry AP budú v Európe a Izraeli postavené továrne na distribúciu týchto vakcín. Frederiksenová povedala, že všetky tri krajiny „robia sľubný vývoj, ktorý vydláždi cestu projektu pre vakcíny budúcej generácie“. Dodala, že „by rady preskúmali možnosť spolupracovať aj na klinických skúškach“.

Príliš pomalá EMA

Kurz ohlásil partnerstvo s Izraelom v pondelok 1. marca so slovami, že Európska agentúra pre lieky (EMA) je „v schvaľovaní vakcín príliš pomalá“. „Nemôžeme sa už výlučne spoliehať na Európsku úniu,“ povedal Kurz ešte pred odletom do Izraela.

Európski predstavitelia čelia tlaku, aby sa urýchlilo očkovanie proti koronavírusu v EÚ, ktoré zaostáva v porovnaní s úspešným Izraelom či Britániou. Tieto dve krajiny schválili vakcíny o niekoľko týždňov skôr než EMA.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?