Dobré noviny
Viaceré univerzity chcú zriadiť materské školy, evidujú o ne záujem
TASR
TASR

Viaceré univerzity chcú zriadiť materské školy, evidujú o ne záujem

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/Roman Hanc

Viaceré univerzity na Slovensku chcú zriadiť vo svojich priestoroch materské školy.

Bratislava 4. marca (TASR) – Viaceré univerzity na Slovensku chcú zriadiť vo svojich priestoroch materské školy. Zo strany zamestnancov a študentov evidujú o ich zriadenie záujem. Zároveň mnohé z nich hľadajú vhodné miesta, kde by mohli nové škôlky vzniknúť.

„Jedným z benefitov vzniku univerzitnej škôlky je posilnenie a udržiavanie kolektívnej atmosféry či uľahčenie rodinného života,“ uviedlo pre TASR vedenie Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach.

Vybavenosť kampusu a univerzity poskytuje možnosť zrekonštruovať jeden z priestorov v areáli Filozofickej fakulty UPJŠ na Moyzesovej ulici. „Vzhľadom na umiestnenie budovy v pamiatkovej rezervácii očakávame ústretovosť krajského pamiatkového úradu. Konečná kapacita zariadenia bude známa po vyhotovení projektovej dokumentácie," dodalo vedenie univerzity.

Ako v Žiline?

Prorektor pre medzinárodné vzťahy a marketing Žilinskej univerzity v Žiline Jozef Ristvej pre TASR uviedol, že sa finalizuje projekt na realizáciu univerzitnej materskej školy. Ristvej tvrdí, že tak ako všetky nové a rozvojové aktivity, aj zriadenie materskej školy si vyžaduje počiatočné investície.

Žilinská univerzita v Žiline v minulosti materskú školu nemala, musí vybudovať nové priestory, kapacity a zdroje vrátane tých finančných. „Tomuto kroku predchádza viacero rokovaní a analýz. Pôvodná analýza na vybudovanie novej materskej školy bola na 40 detí (v investícii približne 750.000 eur), momentálne pracujeme aj na novom variante s počtom 20 detí (v investícii približne 300 000 až 350 000 eur, možná rekonštrukcia exitujúcich priestorov),“ vysvetlil Ristvej.

Ďalšie univerzity

Univerzita Komenského (UK) v Bratislave TASR potvrdila, že plánuje projekt univerzitnej škôlky, ako aj denného stacionára. Projekt najväčšia slovenská univerzita vníma aj ako potenciálnu platformu na praktické vzdelávanie študentov najmä v oblasti pedagogiky. „Priestorové, personálne a ďalšie technické aspekty sú momentálne v štádiu príprav,“ uviedla pre TASR hovorkyňa UK Lenka Miller.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?