Dobré noviny
Svetový deň divej prírody: EÚ vyzýva svet na účinnejšiu ochranu biodiverzity
TASR
TASR

Svetový deň divej prírody: EÚ vyzýva svet na účinnejšiu ochranu biodiverzity

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: pexels.com/Jill Wellington

Európska komisia (EK) vyzvala v stredu - pri príležitosti Svetového dňa divej prírody (3. marec) - všetky svetové inštitúcie.

Brusel 3. marca (TASR) - Európska komisia (EK) vyzvala v stredu - pri príležitosti Svetového dňa divej prírody (3. marec) - všetky svetové inštitúcie, aby sa vyjadrili v prospech ochrany prírody a presvedčili vlády krajín, aby zvýšili svoje environmentálne ambície na zasadnutí Konferencie zmluvných strán Dohovoru o biologickej diverzite (CoP 15), ktoré sa uskutoční v tomto roku.

Exekutíva EÚ pripomenula, že presne rok po založení globálnej koalície „Spoločne za biodiverzitu“, sa už viac než 200 inštitúcií na celom svete pripojilo k boju proti strate biodiverzity. Sú medzi nimi národné parky, výskumné centrá a univerzity, prírodovedecké múzeá, akváriá, botanické záhrady či zoologické záhrady.

Zvrátenie straty biodiverzity

Výkonný podpredseda EK pre Európsku zelenú dohodu Frans Timmermans v tejto súvislosti upozornil, že ľudstvo ničí prírodu nevídaným tempom a hrozí, že prídeme o takmer milión druhov. „Je to hrozba pre naše vlastné zdravie a blahobyt, pretože sme plne závislí od bohatého života na našej planéte. Musíme urýchlene obnoviť rovnováhu v našom vzťahu s prírodou a zvrátiť stratu biodiverzity,“ odkázal v správe pre médiá.

EK chce využiť všetky prostriedky na to, aby na celom svete získala viac partnerov pre toto úsilie. Rok po založení globálnej koalície na záchranu biodiverzity sa k spoločnému záväzku v tejto oblasti prihlásilo 205 inštitúcií zo 47 krajín sveta.

Cieľ eurokomisie

Cieľom eurokomisie je zvýšiť počet zúčastnených organizácií na viac ako 500. Inštitúcie, ktoré sú súčasťou globálnej koalície, vďaka svojim zbierkam a programom vzdelávania a ochrany prírody zohrávajú dôležitú úlohu pri zvyšovaní povedomia verejnosti o dramatických dôsledkoch straty biodiverzity.

Eurokomisia prijala vlani v rámci Európskej zelenej dohody stratégiu EÚ v oblasti biodiverzity. Zaväzuje sa v rámci nej vytvoriť v celej EÚ väčšiu sieť chránených oblastí pokrývajúcich 30 percent pevniny a 30 percent morí, pričom tretina tejto plochy bude prísne chránená. Stratégia EÚ si zároveň kladie za cieľ mobilizovať všetky nástroje zahraničnej politiky a medzinárodné partnerstvá, aby prispela k vytvoreniu nového globálneho rámca OSN pre biodiverzitu.

Už ste čítali?