Ambulantní lekári ordinujú aj naďalej. Čo robiť, ak sa im nedovoláte?
TASR
TASR

Ambulantní lekári ordinujú aj naďalej. Čo robiť, ak sa im nedovoláte?

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) ubezpečuje, že väčšina ambulantných lekárov v aktuálnej pandemickej situácii ordinuje.

Ilustračné foto — Foto: pexels.com/Karolina Grabowska

Bratislava 3. marca (TASR) – Bratislavský samosprávny kraj (BSK) ubezpečuje, že väčšina ambulantných lekárov v aktuálnej pandemickej situácii ordinuje. V súčasnosti však všeobecní lekári vybavia denne v priemere od 50 do 150 telefonátov, preto sa môže stať, že volajúcemu pacientovi jeho lekár nedvihne hneď. Kraj zároveň zverejnil pre obyvateľov návod, ako sa môžu v čase pandémie skontaktovať so svojim lekárom.

„S lekármi v kraji sme v denno-dennom kontakte a vidíme, že pracujú v nadštandardnom nasadení. Počet vyšetrení oproti rovnakému obdobiu z minulého roka nielenže neklesol, ale dokonca sa zvýšil,“ skonštatoval Tomáš Szalay, lekár kraja a riaditeľ odboru zdravotníctva Úradu BSK.

Linka môže byť obsadená

Pri počte vybavovaných telefonátov je podľa neho pochopiteľné, že telefónna linka zvykne byť obsadená. Dôvodom môže byť, že lekár práve telefonuje s iným pacientom, konzultuje stav pacienta so špecialistom alebo pacienta práve vyšetruje.

Ak zároveň ambulancia nedisponuje moderným telefónom alebo mobilom, lekár nemá ako zistiť číslo volajúceho a nevie zavolať naspäť. „Chápem, že ak sa pacient viackrát nedovolal svojmu lekárovi, môže byť frustrovaný,“ poznamenal Szalay.

Čo by mohlo byť riešením

Riešením by podľa neho mohlo byť napríklad zakúpenie telefónnej ústredne, ktorá zoraďuje volajúcich do poradia. Šéf zdravotníctva kraja je presvedčený, že s takouto investíciu mohol pomôcť aj štát, apeluje tiež na dôslednú elektronizáciu pri uľahčovaní vystavovania PN.

Upozorňuje taktiež na pribúdajúce situácie, keď pacient prichádza do nemocnice neskoro, lebo mal strach z hospitalizácie. Bratislavský kraj obyvateľom odporúča, aby si v prvom rade skontrolovali, či ich lekár v daný deň a danú hodinu ordinuje.

Aktuálne ordinačné hodiny

Aktuálne ordinačné hodiny všetkých ambulancií v kraji sú zverejnené na webovej stránke e-vuc.sk. Nájdu tam zároveň informáciu o tom, kto je zastupujúci lekárom, ak ich lekár z dôvodu PN, karantény či dovolenky neordinuje.

Ak sa občan nedovolá na prvýkrát, skúsiť by to mal aj neskôr, prípadne môže ambulanciu kontaktovať e-mailom. V prípade, že sa svojmu lekárovi pacient nedovolá niekoľko dní a jeho zdravotný stav sa vyžaduje pomoc, odporúča kraj navštíviť ambulantnú pohotovostnú službu. Cez pracovné dni funguje od 16.00 do 22.00 h, počas dní pracovného pokoja od 7.00 do 22.00 h.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…