Tajomstvo mumifikačného manuálu je rozlúštené. Ako Egypťania pripravovali zosnulých na posmrtný život?
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Tajomstvo mumifikačného manuálu je rozlúštené. Ako Egypťania pripravovali zosnulých na posmrtný život?

Ako sa v starovekom Egypte mumifikovali telá sa dozvedáme priamo z nálezov. Vo vzduchu však visia otázniky, ako presne Egypťania svojich zosnulých pripravovali na posmrtný život?

Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

KODAŇ 2. februára -  Odpoveďou môže byť sprievodca mumifikáciou. Nachádza sa na 3 500 rokov starom kúsku papyrusu, ktorý sa nazýva Papyrus Louvre-Carlsberg. Text má dve časti. Jedna polovica nachádzajúca sa v Paríži v múzeu Louvre Louvre obsahuje predovšetkým medicínske informácie. Druhá časť je umiestnená na Kodanskej univerzite Dánsku. Nedávno bola prvýkrát analyzovaná a preložená.

Posvätný obrad

Kým tento text vedci rozlúštili, pracovali len s dvoma originálnymi textami zaoberajúcimi sa mumfikáciou. V Egypte bol tento proces považovaný za posvätný. Iba málo odborníkov bolo zaučených do tajov balzamovania a vedomosti sa väčšinou odovzdávali ústne, preto sú písomne údaje o tomto procese sú veľmi vzácne.

„Text je písaný ako pomôcka na zapamätanie, takže zamýšľanými čitateľmi museli byť špecialisti, ktorým bolo potrebné pripomenúť tieto podrobnosti, ako napríklad recepty na balzamy a masti a použitie najrôznejších bandáži,“ povedala pre Sciencealert egyptologička Sofie Schiødt z Kodanskej univerzity.

Schiødt zverejnila vo svojej dizertačnej práci podrobnosti o texte. Obsah celého papyrus Louvre bude publikovaný.
budúci rok. 

Podrobný manuál

Medzi podrobnosťami, ktoré vyňala je aj zoznam pokynov, ako správne zabalzamovať tvár zosnulého kúskom červeného ľanového plátna nasiaknutého špeciálnym rastlinným roztokom. Nasýtená tkanina mala chrániť tvár pred hmyzom a baktériami a zároveň sladko voňať. Tento proces nebol doteraz zdokumentovaný, ale spája sa s niektorými nájdenými mumifikovanými pozostatkami. 

Manuál obsahuje presný 70-dňový harmonogram mumifikácie, rozdelený na dve polovice – 35-dňové obdobie sušenia a 35-dňové obdobie balenia, ktoré sú ďalej rozdelené do 4 dňových intervalov.

„Bežné ošetrenie tela zahŕňalo aplikáciu zmesi zvanej natron po odstránení orgánov a mozgu. Aj keď použitie natrónu nebolo v tomto konkrétnom texte  spomenuté,“ vysvetľuje Schiødt. Medzi štvordňovými intervalmi bolo telo pokryté látkou a obložené slamou naplnenou aromatickými látkami, aby sa zabránilo "vyčíňaniu" hmyzu a zdochlinožravcov.

Cenné informácie

Rukopis Papyrus Louvre-Carlsberg je starší, ako dva mumifikačné manuály, ktoré boli objavené predtým, a stáva sa tak najstarším doposiaľ rozlúšteným záznamom praxe.  Mnohé podrobnosti doterajších dvoch dokumentoch chýbali. „Mnoho popisov balzamovacích techník, ktoré nájdeme na tomto papyruse, bolo v dvoch neskorších príručkách vynechaných a popisy sú mimoriadne podrobné,“ uzavrela Schiødt .

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…