Zamrznete ako chrobák, keď na vás kričí šéf alebo niekto zaútočí? Odborníci radia, ako to prekonať
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Zamrznete ako chrobák, keď na vás kričí šéf alebo niekto zaútočí? Odborníci radia, ako to prekonať

Inštruktori sebaobrany - manželia Houdekovci - vysvetľujú, čo je príčinou toho, že pri krízových situáciách mnohí z nás zamrznú a zároveň prezradili užitočné rady, ako sa z tohto stavu vymaniť a dostať situáciu do vlastných rúk.

Inštruktori Modernej sebaobrany (Moderní sebeobrana) - manželia Jasmína a Pavel Houdekovci. — Foto: Archív/Jasmína a Pavel Houdekovci

PRAHA/BRATISLAVA 26. februára - Niekto na vás kričí, napadne vás a vy zmeraviete ako „soľný stĺp“. Stav takzvaného zamrznutia môže prísť aj počas pohovoru, skúšky alebo aj pri situáciách, ktoré nečakáte – napríklad ležíte v lete pri jazere, telefonujete a zrazu otočíte hlavu a nad vami masturbuje neznámy muž.

Odpoveď na otázku, prečo dochádza k zamrznutiu podľa inštruktorov sebaobrany Jasmíny a Pavla Houdekovcov leží v mozgu.

Manželia učia Modernú sebaobranu.
Manželia učia Modernú sebaobranu. Foto: Archív

Najčastejšia reakcie v prípade fyzického útoku

Zamrznutie je podľa ich slov normálna reakcia na stresovú situáciu, tak isto ako útok a útek. Tieto reakcie na krízové situácie majú podľa manželov zabezpečiť jedno - prežiť. Nie sú však vedomé, ovláda ich vývojovo najstaršia časť mozgu, amygdala. „Keď do nej príde nervový impulz možného nebezpečenstva a amygdala to vyhodnotí, že ide o ohrozenie na živote, tak ho nepustí do šedej mozgovej kôry, aby mohol mozog rozhodnúť, ale  automaticky spustí jednu z týchto troch poplachových reakcii,“ vysvetľuje Dobrým novinám Pavel Houdek.

„O zamrznutí sa hovorí málo, ale v prípade fyzického útoku je najčastejšie,“ tvrdí. „Zo švédskej štúdie, publikovanej v Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavica, vyplynulo, že zo vzorky 300 žien, ktoré sa stali obeťami sexuálneho trestného činu, 70% z nich postihla dočasná paralýza, ktorá im bránila v aktívnej obrane alebo dokonca i len kriku. 50% potom cítilo extrémnu paralýzu, pri ktorej neboli vôbec schopné ovládať svoje telo,“ približuje dáta z nedávnej štúdie.

Evolučný prežitok?

Ide o akýsi dávny evolučný mechanizmus prežitia v džungli, keď ľudia boli napádaní veľkými predátormi. Tí mali zlý zrak, no veľmi dobre vnímali pohyb. V prípade útoku zamrznutie resp. „hranie mŕtveho“ mohlo znamenať, že predátor s útokom prestane, pretože sa bude domnievať, že jeho korisť je už skutočne mŕtva. „Dnes, v prípade útoku sociálneho predátora v ľudskej podobe, je podobná reakcia prežitkom a veľmi vám nepomôže,“ ozrejmuje Dobrým novinám Jasmína Houdeková.

Šabľozubý tiger.
Šabľozubý tiger. Foto: Wikimedia/Charles Robert Knight

Každý môže byť paralyzovaný

Problematický je podľa manželov aj pohľad okolia na takéto správanie. Často sa podľa ich slov spája so slabosťou, povahou či pohlavím. Jasmína a Pavel tvrdia, že sú to iba mýty, zamrznutie sa môže stať každému: „Aj vyšportovaný muž, ktorý v bare dostane „nakladačku,“ sa môže len prizerať, aj keby sa vedel brániť. Dočasná neschopnosť brániť sa nemá nič spolčené s vaším odhodlaním, fyzickou kondíciou. Zamrznutie tela i mysli nie je súhlasom k sexu a „nie“ znamená „nie“, i keď je vyslovené raz a potichu.“ Zhodujú sa.

Jasmína pripomína, že keď sa nám niečo také stane, začneme si to klásť za vinu: „Ja som úplná bábovka,“  beží v našich hlavách. „Okolie vás presvedčí o tom, že ste zlyhali, prestanete veriť sami sebe a to môže byť dôvodom, prečo sa zamrznutie deje častejšie a častejšie,“ hovorí inštruktorka a dopĺňa: „V prípade útoku so sexuálnym motívom sa od ženy očakáva, že sa bude aktívne brániť. Ak to tak nie je, visí nad situáciou otáznik: „Kto vie, ako to bolo. Prečo aspoň nekričala?“ Z vlastnej praxe známy prípad ženy, držiteľky čierneho pásu v karate a aktívnej zápasníci, ktorá za nami prišla s tým, že keď ju v bare po odmietnutí návrhov jej známeho začal dotyčný škrtiť, zrazu vôbec nevedela, čo má robiť. Trápil ju pocit viny a hanby - prečo sa, sakra, nebránila?“

Psychologické príčiny

Je dobré si uvedomiť, že okrem fyziologických príčin, ako spomínaný evolučný mechanizmus, sú za zamrznutím aj psychologické príčiny. Medzi ne patrí napríklad negatívny náhľad na situáciu či veľký rozpor medzi očakávaním a realitou. „V spoločnosti panuje určitá predstava o tom, ako znásilnenie vyzerá. Že sa odohráva niekde na temnom mieste a dopúšťa sa ho neznámy útočník. V skutočnosti sa vo viac ako 80% prípadoch dopustí znásilnenia niekto, koho obeť pozná. V takom prípade sa obeť snaží pochopiť, čo sa deje ("veď takto znásilnenie nevyzerá"), čím rozbieha negatívnu špirálu nezriedka končiacu v zamrznutiu,“ ozrejmuje Pavel rozdiel medzi realitou a očakávaním.

Ďalšou príčinou je snaha mozgu nezhoršiť situáciu vo fáze hľadanie riešenia. „Keď vás niečo ohrozuje a vy neviete ako to vyriešiť, váš mozog vás zastaví a začne hľadať podobnú skúsenosť, niečo, čoho by sa mohol chytiť, aby vedel ako zareagovať,“ opisuje Pavel. Počas tej doby, čo váš mozog listuje, je v stave zamrznutia. „Logika toho je asi taká: niečo ma ohrozuje a ja neviem, čo mám robiť. Keď nič nerobím, zatiaľ žijem, keď začnem niečo robiť, mohol by som tú situáciu zhoršiť,“ vysvetľuje inštruktor. „Keď sa raz takto zachováte, je dosť možné, že pri podobnej situácii sa zachováte podobne,“ dopĺňa Jasmína.

Vizualizácie a prerámovanie

Podľa manželov človeku pomôže vytvoriť si nové vzorce. Odporúčajú niekoľko rád. Jednou z nich je vizualizácia. „Predstaviť si situáciu, z ktorej máte strach, ako príbeh. Druhým krokom je zavrieť si oči, vďaka čomu sa do situácie lepšie ponoríte. Choďte viac do detailov, predstavte si, čo budete mať napríklad oblečené, keď na ten pohovor pôjdete, predstavte si vône zvuky a podobne. Dajte do toho kladné emócie,“ hovorí inštruktorka ako prekonať paralýzu. „Môžete sa takto ponoriť aj do minulých zlých spomienok,“ dodáva Jasmína.

Ak už ste zlú situáciu zažili pomáha prerámovanie situácie. Zažijete situácie inak alebo v ich v menšej intenzite, keď o nič nejde. „Ak máte problém s hovorením s cudzími ľuďmi, choďte na to pomaly. Napríklad, keď uvidíte staršiu pani, ktorá má ťažkú tašku, spýtajte sa jej, či jej môžete pomôcť,“ dopĺňa Pavel.

Podľa Pavla  netreba opomínať ani tréning. Napríklad pri sebaobrane je dôležité trénovať tak, ako sa to pri útoku bude diať. Na kurze vám v bezpečnom prostredí prehrajú reálne napadnutie. Tým sa naučíte riešiť ťažké prípady. Je to ako keby ste si do mozgu nahrali softvér, a urobíte to isté, čo by ste urobili v modelovej situácii.

Ako amygdalu nepustiť k slovu?

Vyššie spomenuté triky fungujú podľa inštruktorov na psychologické príčiny, ale nebúrate tým tie fyziologické. Manželia hovoria o veľmi jednoduchom spôsobe, ako amygdalu nepustiť k slovu.

„Dôležité je dýchanie. Kontrolované dýchanie prebieha vo štyroch fázach, ktoré sa striedajú. Každá fáza má štyri sekundy: nádych nosom, zadržanie dychu, výdych ústami, zadržanie dychu bez vzduchu,“ ilustruje inštruktorka.

Prečo to funguje? Kontrolované dýchanie podľa Pavla vychádza z poznatku, že jediné dve funkcie autonómnej nervovej sústavy, ktoré môžeme vedome kontrolovať, je žmurkanie a dýchanie. Cielenou kontrolou dychu môžeme veľmi rýchlo - rádovo niekoľko málo desiatok sekúnd - znížiť srdcovú frekvenciu, ktorá má na vysokej úrovni stresu leví podiel (všetci vieme, že vystresovanému človeku „búši srdce“) a prostredníctvom ktorej, tak prejavy stresu môžeme výrazne potlačiť. Rozhodne túto metódu neodporúčajú používať, keď sa k vám valí banda chuligánov, ale napríklad radšej  si ňou pomôžte napríklad pred skúškou v škole.

Podstatný je podľa nich aj postoj. „Dôležité je mať otvorené ramená a zdvihnúť bradu. Dodá vám to sebavedomie, uvoľňuje sa dopamín, ktorý pôsobí proti poplachovým reakciám,“ tvrdia.

Na kurzoch bojových umení vás naučia, ako dať dobrý úder, no nenaučia vás brániť sa v každodennom živote. Tvrdí inštruktorka Modernej sebaobrany (Moderní sebeobrana) Jasmína Houdek,
Na kurzoch bojových umení vás naučia, ako dať dobrý úder, no nenaučia vás brániť sa v každodennom živote. Tvrdí inštruktorka Modernej sebaobrany. Viac rád si od oboch bude môcť vypočuť na ArtWife festivale. Foto: Archív

Čo keď nie je čas na prípravu?

Vždy sa však nie je možné pripraviť. Čo v takomto prípade. „Dôležité je rozpoznať, že ide o stav zamrznutia, ten stav je celkovo príjemný, a ak je nám v takých krízových situáciách dobre, tak nie je dobre. Uvedomiť si „há“ ide o zamrznutie, cesta z toho je postaviť sa do postoja. Môžete to využiť aj pri tom, keď na vás niekto kričí,“ hovorí s tým že dôležité je aj dýchanie. V tomto prípade postačí prudký výdych.

Netreba však zabúdať ani na rozbitie negatívnej špirály. „Je to o tom klásť si dobré otázky. Nebudem sa pýtať, či zvládnem spacifikovať tak veľkého chlapa. Mozog vám povie, že to nebude fungovať. Ale keď si dáte otázku, na ktorú sa nedá odpovedať nie – napríklad ako bude padať, keď ho buchnem? Je to už o inom,“ vysvetľujú.

Zvládnuť stav zamrznutiu môže každý. Ako hovorí Jasmína - Nepôjde to hneď: „Ak už s ním máte skúsenosť, je pravdepodobné, že vás mozog  sa naučil používať zamrznutie ako výhodný vzorec. Robte pomalé kroky a pamätajte, aj malý pokrok je pokrok. Možno zatiaľ nedokážete nadávajúcemu šéfovi povedať, nech prestane, ale keď sa aspoň zvládnete zatváriť zle, je to krok správnym smerom.“ 

Viac praktických rád sa môžete dozvedieť na ich webe.


 

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…