Ministerstvo školstva ukázalo športový covid semafor
TASR
TASR

Ministerstvo školstva ukázalo športový covid semafor

Štátny tajomník pre šport Ivan Husár v piatok na pôde rezortu zdôraznil, že športový covid semafor je v súlade s vládnym covid automatom.

Na snímke štátny tajomník pre šport Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) Ivan Husár — Foto: TASR/Jakub Kotian

Bratislava 26. februára (TASR) - Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) predstavilo plán návratu na športoviská. Štátny tajomník pre šport Ivan Husár v piatok na pôde rezortu zdôraznil, že športový covid semafor je v súlade s vládnym covid automatom.

Autori návrhu rozdelili športy do troch kategórií rizikovosti podľa povahy a dĺžky kontaktu, pričom najrizikovejšie športy sa ešte delia na kolektívne a individuálne. Ďalšie kategórie určili pre plávanie, fitnes a telesnú výchovu, dovedna vzniklo sedem samostatných matíc.

Vychytanie múch

My už chceme, aby sa covid semafor dostal na svetlo, potrebujeme ho spustiť aj preto, aby sme na ňom vedeli vychytať nejaké muchy. Je to dvojmesačná práca, odovzdali sme to 15. decembra a teraz chceme, aby sa tým šport mohol riadiť. Samozrejme, tým, že sme v čiernych číslach, podľa počtu čiernych okresov sa musí správať celá republika. Spustenie športového semaforu neznamená, že sa môže diať niečo iné, ako hovorí vládny automat. Športovať sa momentálne môže veľmi obmedzene a to ten semafor ukazuje,“ povedal Husár.

Momentálne sú povolené iba vybrané profesionálne súťaže na základe výnimiek, amatérske súťaže vo všetkých stupňoch varovania neprichádzajú do úvahy: „Ja nemôžem hovoriť niečo iné, ako hovoria všetci odborníci, že máme veľmi zlé čísla. Toto treba brať vážne, je veľmi nebezpečná hra uchyľovať sa k egoizmu, že nič nás nezaujíma. Verím, že sa čísla v nemocniciach budú zlepšovať, očkovanie pribúda, keď budeme na 60-80 percent zaočkovaní, tak to klesnúť musí, ináč sa potom tomu nedá vôbec rozumieť. Športový semafor je vec o pravidlách a o pláne. Potrebujeme dôsledný plán, aby ľudia vedeli, čo na nás čaká, aby mali nádej a aby videli svetlo na konci tunela. Nezáleží na tom, či je to kostol alebo športovisko.“

Výhrady

Štátny tajomník čelí pri presadzovaní covid semaforu výhradám, že v športe dochádza k výraznému porušovaniu protipandemických opatrení. „Vždy som argumentoval, že chceme dodržiavať pravidlá a vieme to. Jeden z veľmi kritických poznatkov z konzília je, že dostávajú rad podnetov, že v športe sa pravidlá nedodržiavajú. Vieme o hokejových vipkách na Slovane, kde sú ľudia bez rúšok, vieme o škandálnom postupe pri zápase Detva - Poprad, kde bolo na tribúne vidieť veľmi veľa ľudí bez rúšok. Manuál o hokejovej extralige je úplne jasný, môže sa hrať, musia sa testovať veľmi precízne, ale zároveň je to bez divákov. Čudujem sa, že sú niektoré kluby, ktoré to nerešpektujú. Riešiť to nemôže nikto okrem klubov a vedenia súťaže. Rovnako sa veci dejú v iných športoch, ale nechcem povedať, že to tak je všade a všetci. Konzílium ma upozorňuje na to, že jeden z dôvodov, prečo nechcú povoliť semafor, je, že nie sme schopní to dôsledne kontrolovať. Nemyslím si, že sme iní ako ďalšie oblasti, ktoré toho majú plné zuby a núti ich to pravidlá nedodržiavať,“ dodal Husár.

Dodal, že covid semafor môže pomôcť aj kontrolným zložkám vrátane štátnej či mestskej polície: "Aby aj oni vedeli, čo sa môže, čo sa nesmie a prispeli k tomu, aby sa zlepšila disciplína.“

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…