Dobré noviny
Americkí vedci potvrdili: prach v byte môže byť toxický
Inzercia
Inzercia

Americkí vedci potvrdili: prach v byte môže byť toxický

Prachu s toxickým mixom chemických čiastočiek zabránime podľa vedcov pravidelným vysávaním a čistením na mokro.
Prachu s toxickým mixom chemických čiastočiek zabránime podľa vedcov pravidelným vysávaním a čistením na mokro. — Foto: Pexels / Cottonbro, K. Grabowska

Kalifornskí vedci objavili v prachu z domácností toxické čiastočky z (nielen) bežných čistiacich prostriedkov. Odporúčajú pravidelne a často vysávať a čistiť povrchy na mokro. 

SLOVENSKO 27. februára - Aj vy sa snažíte udržiavať domácnosť v poriadku a v čistote? Na čistenie kúpeľne, podlahy a kuchyne používate bežné chemické čistiace prostriedky? Čiastočky z čistiacich sprejov a gélov vrátane nebezpečných ftalátov sa môžu usádzať na povrchu nábytku a spolu s prachom vytvárať nebezpečný toxický mix, upozorňujú vedci z Natural Resources Defense Council   Kalifornii.

Myslíme si, že naše domovy sú bezpečným priestorom. Žiaľ, aj doma musíme bojovať so znečistením (nielen) z našich čistiacich prostriedkov,“ hovorí vedúca výskumu Veena Singla.

Vedci upozornili, že na toxické čiastočky v prachu môžu byť najmä deti veľmi citlivé. Práve ony sa často hrajú na dlážke a na zemi, kde sa hromadí prach. Dvíhajú hračky s čiastočkami prachového mixu, v ktorom môžu byť obsiahnuté aj nebezpečné látky vrátane ftalátov.

„Sú ním vystavené oveľa viac  a často sú zraniteľnejšie ako dospelí. Chemické čiastočky môžu mať na deti toxický vplyv, pretože ich telo a mozog sa stále vyvíja,“ pokračuje Veena Singla

Čiastočky nebezpečné pre deti 

V štúdii opísali vedci 45 toxických chemických látok, ktoré sa môžu nachádzať v prachu v našich domovoch.

Pravidelné a časté vysávanie vám pôjde ľahšie s intelligentným robotom.
Pravidelné a časté vysávanie vám pôjde ľahšie s inteligentným robotom. Foto: Pexels / Cottonbro

Jedným z nich je rakovinotvorný fosfát známy pod značkou TDCIPP, ktorý môže vplývať nepriaznivo na reprodukčný aj nervový systém človeka. Vo vzorkách prachu z domácností našli vedci aj viaceré ftaláty, ktoré si domov vpúšťame pôvodne napríklad cez vinylové podlahy, kozmetické obaly a obaly z potravín. Práve ftaláty môžu v rôznych smeroch nepriaznivo pôsobiť na vývoj dieťaťa.

Podľa vedúcej výskumu je riešením práve zvýšená hygiena vrátane pravidelného a častejšieho vysávania a umývania podláh „namokro“.

Robotický vysávač povysáva, keď ste preč

Práve na tento účel oceníte služby pravidelného poctivého vysávania, ktoré vám zabezpečí robotický vysávač. Časy, keď ste museli za šikovného hygienického pomocníka utratiť polovicu mesačnej výplaty, sú dávno preč. Dnes si môžete vybrať z množstva modelov. Prijateľné ceny ekonomických typov začínajú už pri sto eurách. Väčšina robotov zvládne už precízne nielen povysávať, ale aj poumývať vodou a hĺboko vyčistiť koberce a podlahy. Vďaka citlivým senzorom už dokáže prekonávať aj jemné prechodové lišty a menšie prekážky. Robotický vysávač pracuje úplne autonómne a sám. Dokonca si ho môžete jednoducho naprogramovať tak, aby za vás vysával vždy vtedy, keď práve nie ste doma.

Parný mop Bissell PowerFresh Slim Steam 2234N, 2v1
Parný mop Bissell PowerFresh Slim Steam 2234N, 2v1 Foto: OKAY

Parný čistič vyčistí bez chémie

Skvelým ekologickým pomocníkom, ktorý by u vás doma pravdepodobne ocenili aj autori vyššie zmieneného výskumu, sú parné čističe. Parný čistič je vlastne výkonný vysávač, ktorý úplne bez chemikálií a čistiacich prípravkov dokáže odstraňovať až 99,9 % baktérií.

Dokonale vydezinfikuje takmer všetky povrchy bez použitia chémie. Tlakom pary dokážete navyše odstrániť aj veľmi odolné škvrny. Prácu s parným čističom si zamilujete. Je ekologický, ale najmä účinný, navyše nezanecháva žiadne šmuhy. 

Ručný vysávač pomôže v kuchyni, v detskej izbe aj v aute

Praktickým pomocníkom, ktorý vám pomôže držať pod kontrolou prach, je ručný vysávač. Obsahuje HEPA filtre na zachytávanie mikróbov, navyše, môžete s ním vysávať na sucho aj na mokro. Poradí si s rozsypanou soľou aj vyliatym mliekom a je bez káblov. Môžete ho mať po ruke vždy v kuchyni alebo pri deťoch a využijete ho aj pri vysávaní auta. Navyše, oceníte aj jeho jednoduché a rýchle čistenie. Tlačidlom oddelíte zbernú nádobu, v ktorej sa nazbierali nečistoty a povysávaný prach. Nádobu stačí vyprázdniť a opäť nasadiť späť.

Už ste čítali?