Izrael otvoril nákupné centrá či telocvične. Čo je skutočným dôvodom jeho úspechu?
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Izrael otvoril nákupné centrá či telocvične. Čo je skutočným dôvodom jeho úspechu?

Blízkovýchodný spravodajca Českej televízie David Borek priblížil, čo pomohlo Izraelu.

Zákazník sedí v miestnom holičstve po znovuotvorení obchodných prevádzok a služieb v Jeruzaleme, žena nesie nákupné tašky. — Foto: TASR/AP

JERUZALEM 26. februára - Polovica obyvateľov Izraela už dostala aspoň jednu dávku vakcíny proti ochoreniu covid-19, pričom 35 % obyvateľov dostalo obe dávky. V piatok to oznámil minister zdravotníctva židovského štátu Juli Edelstein, ktorého cituje agentúra Reuters.

Izrael otvoril ekonomiku po takmer dvoch mesiacoch 

Židovský štát znovu otvoril ekonomiku po takmer dvoch mesiacoch lockdownu. Od nedele minulého týždňa začal otvárať nákupné strediská a iné zariadenia, no niektoré z nich sú prístupné len ľuďom, ktorí už ochorenie prekonali alebo sú zaočkovaní.

Nákupné centrá, trhy, butiky, múzeá, knižnice a synagógy sú otvorené, no musia dodržiavať prísne opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Z protiepidemických vládnych nariadení vyplýva, že Izrael obmedzuje niektoré služby, vrátane vstupu do telocviční a stravovacích zariadení, iba pre očkované osoby, pričom zaočkovaným poskytuje identifikačný preukaz - Green Pass.

V posledných dňoch však krajina zaznamenáva mierny nárast nových infekcií, a práve preto izraelská vláda schválila zákaz nočného vychádzania od štvrtka do nedele, aby zabránila šíreniu koronavírusu počas židovského sviatku Purim, dodala TASR.

Zákazník sedí v miestnom holičstve po znovuotvorení obchodných prevádzok a služieb v Jeruzaleme. — Foto: TASR/AP
Žena nesie nákupné tašky po znovuotvorení obchodných centier v Jeruzaleme. — Foto: TASR/AP
Muž sedí v reštaurácii a ľudia nakupujú v obchodoch po znovuotvorení obchodných centier a gastronomických prevádzok. — Foto: TASR/AP

Čo pomohlo Izreaelu?

Blízkovýchodný spravodajca Českej televízie David Borek priblížil, čo pomohlo Izraelu. Vláda počas troch lockdownov podľa jeho slov drasticky obmedzila voľný pohyb obyvateľov - prvýkrát len na 100 metrov od bydliska, v ďalších prípadoch na kilometer. „Polícia na cestách kontrolovala vodičov a vyžadovala dokumenty o tom, že napríklad aj dvadsaťkilometrová cesta má odôvodnenú výnimku,“ cituje slová Boreka ČT 24.

Keďže niektorí ľudia nedodržiavali nariadenia, vláda niekoľkokrát pristúpila k zvyšovaniu pokút. Ďalšou pomocou podľa Boreka je rýchlosť očkovania, teda rýchly nákup vakcín a schopnosť tamojších poisťovní zúradovať obrovské množstvo ľudí.

Plán prebytočných vakcín proti koronavírusu 

V stredu Benjamin Netanjahu oznámil, že sa osobne rozhodol poslať prebytočné vakcíny niekoľkým krajinám, s ktorými židovský štát udržuje dobré diplomatické vzťahy. Viaceré svetové médiá informovali, že medzi krajinami, ktoré dostanú očkovaciu látku z Izraela, sú Maďarsko, africké krajiny, Taliansko, Česko, Honduras či Guatemala. Izrael vo štvrtok však pozastavil plán darovania prebytočných vakcín proti koronavírusu. Tamojšie úrady totiž skúmajú, či bolo v právomoci predsedu vlády nariadiť tento krok, uviedla TASR s odvolaním na agentúru AFP. 

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…