Dobré noviny
Do leta by sme mali mať zaočkovaných 70% dospelých, tvrdí premiér. Nádeje sa vkladajú do tejto vakcíny
TASR
TASR

Do leta by sme mali mať zaočkovaných 70% dospelých, tvrdí premiér. Nádeje sa vkladajú do tejto vakcíny

Igor Matovič
Igor Matovič — Foto: TASR/Jakub Kotian

Stále platí, že do leta by sme mali v rámci Európskej únie (EÚ) vedieť zaočkovať 70 percent dospelej populácie.

Bratislava 26. februára (TASR) – Stále platí, že do leta by sme mali v rámci Európskej únie (EÚ) vedieť zaočkovať 70 percent dospelej populácie. Po štvrtkovom (25. 2.) videosamite lídrov EÚ to vyhlásil premiér SR Igor Matovič (OĽANO) s tým, že do pár týždňov by mala byť k dispozícii aj ďalšia vakcína Johnson & Johnson, do ktorej sa vkladajú nádeje.

„Má dobrú účinnosť, stačí jedna dávka a skladovať sa dá v obyčajnej chladničke. Poučení z krízového vývoja sa ale predčasne radovať nikto nechce. Dúfajme, že nás neprekvapí opäť logistika,“ skonštatoval predseda vlády.

Ako zvýšiť počet zaočkovaných?

Slovensko sa podľa Matoviča pre ťažkú pandemickú situáciu pozerá na všetky možnosti, ako zvýšiť počet zaočkovaných ľudí. „Solidarita s krajinou, ktorá ju aktuálne potrebuje, sa viackrát počas pandémie v EÚ ukázala ako životne dôležitá. Už mnoho krajín ju využilo,“ dodal. Podotkol, že Slovensko aktuálne o jej podobe s partnermi diskutuje, ale zachováva dôvernosť.

Lídri EÚ označili na videosamite za stále väčší problém mutácie nového koronavírusu. Aj keď sú podľa slovenského premiéra pozitívne signály o dobrej reakcii niektorých vakcín na známe varianty, najmä ten britský, situáciu treba sledovať. Myslieť podľa neho treba aj na vakcíny pre krajiny mimo EÚ, inak nás mutácie budú stále trápiť.

Ako s COVID certifikátmi?

„Pohnúť sa potrebujeme aj v otázke COVID certifikátov. Veľmi potrebujeme spoločné európske riešenie, ktoré bude moderné a rovnaké pre každého. Niektoré krajiny sú však opatrné. Mrzí ma, že sme dohodu ani teraz nenašli a pokračovať budeme opäť v marci,“ uviedol Matovič. Ako podotkol, znamená to, že krajiny si budú vytvárať svoje vlastné certifikáty a potom sa spoločné riešenie bude hľadať oveľa ťažšie.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?