Rúška fungujú dobre, ale respirátory ešte lepšie. Aký je medzi nimi rozdiel a kedy ich nosiť?
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Rúška fungujú dobre, ale respirátory ešte lepšie. Aký je medzi nimi rozdiel a kedy ich nosiť?

Rezort zdravotníctva objasňuje, že najdôležitejším spôsobom ochrany je vyhýbať sa všetkým kontaktom, ktoré nie sú nevyhnutné a byť čo najviac doma. 

Foto: Ilustračné — Foto: TASR/DPA / Pexels - Anna Shvets

BRATISLAVA 26. februára - Rúška dokážu zachytiť najmä väčšie kvapôčky, menej účinne zachytávajú drobné čiastočky aerosólu, ktorý sa drží vo vzduchu, najmä v interiéroch. Chránia najmä okolie pred ich nositeľom, zatiaľ čo samotného nositeľa chránia len čiastočne, informuje Ministerstvo zdravotníctva SR na sociálnej sieti. 

Výhody respirátora

Na druhej strane, respirátory dokážu efektívnejšie zachytávať aj drobné čiastočky aerosólu, ktorý sa drží vo vzduchu a veľmi dobre chránia aj ich nositeľa. „Výhodou respirátorov môže byť aj to, že dobre priliehajú a dizajn používateľa prirodzene navádza nasadiť si masku správne a zbytočne sa jej nedotýkať, čím sa znižuje riziko kontaminácie rúk, ako aj samotného respirátora,“ uviedol Odbor epidemiológie ÚVZ SR, ktorý vypracoval odpovede na najčastejšie otázky o nosení rúšok a respirátorov.

Zároveň zdôraznil, že ak respirátor neprekrýva okrem úst aj nos, nespĺňa svoju ochrannú funkciu a nemožno ho považovať za zvýšený štandard ochrany pre jednotlivca a ani pre jeho okolie. 

Ilustračný záber, na snímke je popradský senior nad 65 rokov, ktorý si vo svojej schránke našiel respirátory FFP2, ktoré mu darovalo mesto Poprad. Mesto s distribúciou začalo už od pondelka 1. februára 2021, pričom jeden občan dostal dva respirátory. — Foto: TASR – Kristína Mayerová
Na archívnej snímke z 15. decembra 2020 lekárnik drží respirátor FFP2 v nemeckom Bielefelde. — Foto: TASR/DPA

Respirátor v situáciách s vyšším rizikom infekcie 

Respirátory FFP2 sa odporúčajú v situáciách s vyšším rizikom infekcie. „Respirátor je najviac potrebný v situáciách, ako je cesta taxíkom či hromadnou dopravou, návšteva rušných predajní alebo služieb so zvýšeným pohybom osôb,“ vysvetlil rezort zdravotníctva s tým, že ak respirátor má výdychový ventil, musí byť prekrytý chirurgickým rúškom.

Odbor epidemiológie objasnil, že ak sa chcete lepšie chrániť, v prvom rade by ste sa mali zamerať na dodržiavanie odstupu od iných ľudí a v spoločnosti mimo vašej domácnosti by ste mali tráviť iba nevyhnutné minimum času. Okrem toho by ste mali často vetrať. „Ak nemáte respirátor, noste kvalitné jednorazové či bavlnené rúško s dvomi či tromi vrstvami látky, ktoré dobre prilieha na pokožku vašej tváre a pohodlne prekrýva vaše ústa aj nos,“ doplnil. 

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/MinisterstvoZdravotnictvaSR/posts/796145134587598

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…