Pozvite rodinu do reštaurácie „U vás doma“
Inzercia
Inzercia

Pozvite rodinu do reštaurácie „U vás doma“

Časy, keď sme chodili do reštaurácií slobodne a kedykoľvek, keď sme dostali chuť na netradičný gastronomický zážitok, sú zatiaľ v nedohľadne. Kým sa vráti všetko opäť do normálu, čaro reštaurácie „U vás doma“ si môžete aj sami kedykoľvek vytvoriť.

Spoločné stolovanie počas pandémie dá rodičom v úlohe nonstop kuchárov zabrať, zároveň však utužuje vzťahy v rodine. — Foto: Pexels / J. Lewis, K. Grabowska

SLOVENSKO 28. februára - Aj vy dôverne poznáte pojem „online domácnosť“, v ktorej sú v online škole deti a v home office obaja rodičia? Boj o vlastný kút, v ktorom uchránený od ruchov a dynamiky rodiny môžete pokojne pracovať, nie je jedinou výzvou, ktorú v čase epidémie prežívajú rodičia.

Ak patríte k mamám a otcom, ktorých epidémia rekvalifikovala na pozície upratovačiek, zásobovačov, asistentov učiteľa a najmä kuchárov, určite poznáte ten pocit, keď vás malí kuchárski pomocníci skôr odvádzajú od varenia akoby vám mali pomáhať.

Z dieťaťa kuchársky pomocník 

Americká Akadémia výživy a dietetiky vydala tabuľku „kuchárskych aktivít“, ktorými môžete zabaviť dieťa počas spoločného varenia. Najmenšie (do päť rokov) môžete požiadať o miešanie jedla, umývanie zeleniny či trhanie listov na šalát. Starších (6-7 rokov) o šúpanie surovej zeleniny, váženie potravín na kuchynskej váhe, preosievanie múky či otváranie vreciek potravín. Osem a deväťroční pomocníci už dokážu bez problémov otvárať konzervy, odšťavovať citrusy, rozbíjať vajíčka či pomáhať pri príprave nákupných zoznamov. Pomocní kuchári nad desať rokov  môžu zohrievať jedlo v mikrovlnke, piecť v rúre či uvariť zemiaky.

Už od malička môžu deti pomáhať aj v príprave pokrmov.
Už od malička môžu deti pomáhať aj v príprave pokrmov. Foto: Unsplash / K. Sikkema, M. Langevin

Exotika a Tajomstvo šéfa kuchyne

Čas a logistiku potrebnú pri príprave domáceho cateringu vám ušetrí dobre naplánovaný jedálniček na týždeň dopredu. Na konci či na začiatku týždňa si sadnite za jedálenský stôl s členmi rodiny a spíšte zoznam pokrmov na týždeň. Vrátane raňajok, obeda a večere. Plán jedálnička vám ušetrí čas pri príprave, ktorý by ste inak premrhali na vymýšľanie, „čo dnes zase uvarím“. Uchráni vás aj od zbytočného behania do obchodu po chýbajúce maslo alebo cibuľu.  Ak ste doteraz nezvykli spoločne jedávať, so spoločnými termínmi začnite postupne. Naplánujte si ich dopredu a samozrejme, skonzultujte termíny so zvyškom rodiny. 

Okrem obľúbených rodinných receptov môžete spoločné stolovanie z času na čas oživiť. Napríklad tým, že vyčleníte jeden deň v týždni na nový recept z exotickej kuchyne. Alebo vyhláste na niektorý deň Tajomstvo šéfa kuchyne. Pripravíte večeru a pred jej servírovaním dáte rodine indície, z čoho ste varili. Kto ako prvý uhádne, čo sa bude podávať, získa milú odmenu.

Spoločné stolovanie počas pandémie môže byť náročné, alebo ak zmeníme uhol pohľadu, môže sa stať priestorom na nové rozhovory, oprašovanie starých rodinných či nových netradičných receptov.

Jedálenský stôl je centrom domova.
Jedálenský stôl je centrom domova. Foto: OKAY

Jedálenský stôl symbolizuje zázemie a pohodie 

Práve jedálenský stôl je jedným z najdôležitejších kusov nábytku. Stretáva sa pri ňom rodina pokope, diskutuje sa o dôležitých záležitostiach, rodia sa tu nové nápady, inšpirácie, spomína sa na príhody z mladosti. Jedálenský stôl je miestom bezpečia, kde pri pohári kávy, čaju, kakaa môžete trpezlivo  počúvať, živo diskutovať, čítať si, oddychovať alebo sa hrať.

Výber správneho jedálenského stola by mal byť preto udalosťou, do ktorej sa zapojí celá rodina. Ak ste počas koronakrízy prišli na to, že váš doterajší je už malý alebo vám doslúžil, pri novom je vhodné zohľadniť materiál aj požiadavky na veľkosť. Do menších miestností sú vhodné rozkladacie jedálenské stoly, ktoré sa jednoduchým manévrom dajú zväčšiť a pohodlne tak poskytnúť priestor pre viac stravníkov. Štvorcové stoly s rozmermi 80x80 alebo 90x90 centimetrov sú vhodné do menších jedální. Väčší priestor poskytuje obdĺžnikový tvar napríklad s rozmermi 140x80 alebo 160x190. Oválne a okrúhle stoly sú lepšie  do priestrannejších jedální, potrebujú okolo seba viac voľného priestoru ako hranaté.

Aj jedálenské stoličky majú schopnosť posilniť pociť pohody, bezpečia, pohodlia.
Aj jedálenské stoličky majú schopnosť posilniť pociť pohody, bezpečia, pohodlia. Foto: OKAY

Ako si vybrať pohodlné jedálenské stoličky

Pri jedálenskom stole sa vám potrebuje sedieť príjemne. Pri výbere správnych jedálenských stoličiek je preto dôležité zvážiť v prvom rade veľkosť priestoru. Do menšej kuchyne sa lepšie hodia ľahšie, subtílnejšie jedálenské stoličky. Praktické sú aj sklápacie stoličky. Štedrejší priestor môžete využiť aj na masívnejšie čalúnené modely s podrúčkami a s vyšším operadlom. Pokiaľ vám to priestor a skladovacie možnosti dovolia, môžete dokúpiť o dve stoličky viac pre nečakané návštevy.

Barové stoličky majú v domácnosti multifunkčné využitie. Môžu predstavovať súčať pracovného kúta, večer sa zmeniť na kulisu domáceho baru, rano na miesto raňajkového snackbaru.
Barové stoličky majú v domácnosti multifunkčné využitie. Môžu predstavovať súčasť pracovného kúta, večer sa zmeniť na kulisu domáceho baru, ráno na miesto raňajkového snackbaru. Foto: Pexels / E. Bolovtsova

Pozvite partnera na rande

V období, ktoré snáď nikdy nebolo také náročné na pozornosť a na výkon, je pre harmonický vzťah kľúčové, aby ste si s partnerom pravidelne venovali chvíľu iba pre seba. Okrem večernej prechádzky si môžete zájsť na drink do „baru“ do vlastnej kuchyne. Ak máte doma barový pult alebo barový (či iný vyvýšený) stolík, atmosféru príjemných večerov vám pomôžu umocniť barové stoličky. Navyše, sú dokonalým a praktickým doplnkom každej modernej kuchyne, ktoré sa ráno môžu zmeniť na snack bar a rýchle podávané raňajky pre zvyšok rodiny.

Spoločné stolovanie zlepšuje pohodu v rodine 

Britský BBC nedávno zverejnil prieskum, podľa ktorého spoločné rodinné stolovanie, za ktoré vďačíme  práve epidémii covid-19, vnímajú pozitívne aj mladí ľudia vo veku 14-19 rokov. Autori  prieskumu z Guy's and St Thomas's Charity a the Bite Back 2030 na vzorke viac ako tisíc mladých ľudí vo Veľkej Británii zisťovali, ako sa im pozdáva zmenený stravovací režim v spoločnej „home kitchen“ s rodičmi. Šesťdesiat percent tínedžerov potvrdilo, že rodinné stravovanie vplýva pozitívne na celkovú pohodu a zdravie ich rodiny.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…