Rakúsko už na jar chce „zelený pas". Mohlo by ísť o priepustku na cestovanie, šport a kultúru
TASR
TASR

Rakúsko už na jar chce „zelený pas". Mohlo by ísť o priepustku na cestovanie, šport a kultúru

Takýmto pasom by podľa neho mohli disponovať aj tí, čo ochorenie COVID-19 prekonali, alebo osoby s negatívnym výsledkom testu.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz — Foto: TASR/AP

Viedeň 25. februára (TASR) - Rakúsky kancelár Sebastian Kurz vo štvrtok vyzval na vytvorenie tzv. digitálneho „zeleného pasu“, ktorým by sa preukazovali ľudia zaočkovaní proti novému koronavírusu, napríklad pri cestovaní.

Takýmto pasom by podľa neho mohli disponovať aj tí, čo ochorenie COVID-19 prekonali, alebo osoby s negatívnym výsledkom testu, informovala agentúra APA. Kurz to uviedol pred začiatkom dvojdňového videosummitu EÚ zameraného na spoločný postup a koordináciu krokov v boji proti pandémii, ktorý sa začal vo štvrtok popoludní.

Už na jar?

Kancelár poznamenal, že zelený pas by sa mal zaviesť už na jar, a keď nie v celej Európe, tak aspoň na národnej úrovni po dohode s ostatnými štátmi, ktoré podporujú takéto riešenie.

Rakúsky minister zdravotníctva Rudolf Anschober vyzval v tomto smere na nájdenie celoeurópskeho riešenia a zodpovedanie zostávajúcich otvorených otázok. Podobne ako Rakúsko podľa Kurza uvažujú i Bulharsko, Grécko, Taliansko či Španielsko, teda krajiny, v ktorých zohráva veľmi dôležitú úlohu turizmus.

Námietky však majú napríklad Nemecko, Francúzsko či iné štáty, pretože zatiaľ ešte nie je úplne jasné, či zaočkované osoby dokážu vírus preniesť na iných ľudí. Kritici spomínaného návrhu sa tiež obávajú zavedenia očkovacej povinnosti.

Nejde len o cestovný ruch

Nejde však len o cestovný ruch, ale aj o športové či kultúrne podujatia a gastronómiu, vysvetlil v tejto spojitosti rakúsky kancelár, podľa ktorého obyvatelia Európy nemôžu žiť „v trvalom lockdowne“.

Kancelár verí tomu, že na prebiehajúcej videokonferencii EÚ sa lídri dohodnú minimálne na tom, že projekt tzv. „zeleného pasu“, aký zaviedli už napríklad v Izraeli, aspoň vyskúšajú. Summit EÚ sa bude venovať aj otázke zaobstarávania očkovacích látok a zvýšenia kapacít na ich výrobu.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…