Dobré noviny
Základom zdravej výživy sú čerstvé potraviny
Inzercia
Inzercia

Základom zdravej výživy sú čerstvé potraviny

— Foto: ilustračné

Pokiaľ sa vám už niekedy stalo, že ste si z obchodu priniesli tovar, ktorý sa vám zdal čerstvý, no zistili ste, že to tak nie je, týmto situáciám je možné predchádzať. Okrem kontrolovania vzhľadu a vôni výrobku, dbajte pri kúpe najmä na jeho pôvod. 

Najlepším pomocníkom pri posudzovaní kvality potravín je zrak, čuch a hmat. Dôležitým faktorom je dátum výroby a podmienky skladovania, no ešte dôležitejším je pôvod výrobku. Čo sa mäsa týka, dobrým tipom sú domáce farmy, ktoré ctia ekologické poľnohospodárstvo. Zvieratá na farmách majú výbeh na pastviny a sú kŕmené prirodzeným krmivom, ktoré nepozná hormonálne prídavky, ani stimulátory rastu. Pri výrobe farmárskych mäsových výrobkov sa do mäsa nepridávajú chemické látky a prípravky, ktoré umelo predlžujú jeho trvanlivosť. Nielen mäso samotné, ale aj domáca paštéta, saláma či klobása z farmy má neporovnateľne lepšiu arómu a chuť, než mäsové výrobky z veľkovýroby.

Kulinárske zážitky

Pokiaľ ste poľovníci či rybári, čerstvosť mäsa máte zaručenú. Každý rybár potrebuje tradičné rybárske náradie - udice, navijaky, háčiky, sieťky a keď vďaka nemu uloví čerstvé ryby, tie hneď po rybačke môže tepelne spracovať, alebo zamraziť. Mrazenie je považované za najrýchlejší a najšetrnejší spôsob uchovávania mäsa. Pozornosť je však nutné venovať aj obalom. Najvhodnejšie sú fólie, plastové nádoby a vrecká, špeciálne určené na mrazené potraviny. Pokiaľ sa rybár rozhodne ryby tepelne spracovať, najšetrnejšia úprava rýb je tepelná úprava v pare, prípadne na grile. Takto upravené ryby skvelo ukážu aj na tanieri, nakoľko nestratia svoj pôvodný tvar, ani vzhľad. Tanierové súpravy je dobré voliť ozdobné, aby sa spolu so žalúdkom najedli aj oči. Estetické stolovanie s dizajnovými pohármi, taniermi a príbormi prispieva k väčším kulinárskym zážitkom, aj k lepšiemu tráveniu jedla. 

Zdravo a chutne

Dnes je k dispozícii množstvo receptov na varené, pečené i grilované ryby, no popredné miesto medzi nimi zastávajú recepty na rybiu polievku - halászlé. Základná príprava tejto delikatesy je vždy rovnaká. Vývar z rybích kostí sa pripravuje z drobných riečnych rýb rozdielnej chuti, v ktorom dominuje jedna ušľachtilá ryba - kapor, sumec, ostriež či zubáč. No v žiadnom recepte nechýba soľ a cibuľa, ani čierne a nové korenie. Zvyšné ingrediencie sa už rôznia. V niektorých domácnostiach sa do polievky pridávajú zemiaky a koreňová zelenina, inde paradajky a papriky, alebo čerstvé zelené vňate. Rôznia sa tiež ďalšie prísady a koreniny, ktoré konkrétnej polievke z určitého regiónu dodávajú špecifickú vôňu a chuť.           

Už ste čítali?