Všetko, čo potrebujete vedieť o pandémii: Vedci zo SAV odpovedajú na otázky o koronavíruse a očkovaní
Do šírenia osvety o koronavíruse a očkovaní sa od vypuknutia pandémie aktívne zapájajú aj vedci naprieč ústavmi SAV.

BRATISLAVA 23. februára - Pandémia už takmer rok zasahuje do nášho každodenného života, a práve preto niet divu, že sa stala hlavným predmetom internetových diskusií. Zatiaľ čo niektorí diskutéri šíria spochybňujúce príspevky či píšu absurdné komentáre, iní venujú svoj čas tomu, aby šírili vedecky podložené fakty, osvetu či odkazy na seriózne zdroje.
Odborníci odpovedajú na tri otázky
Do šírenia osvety o koronavíruse a očkovaní sa od vypuknutia pandémie aktívne zapájajú aj vedci naprieč ústavmi SAV. Tentokrát vytvorili sériu videí s názvom 3 otázky o koronavíruse, na ktoré odpovedajú odborníci z oblastí neuroimunológie, virológie, histológie a etnológie, uvádza Slovenská akadémia vied na sociálnej sieti.
V šiestich videách doposiaľ šírili osvetu etnologička Zuzana Panczová, vedec Boris Klempa, virologička Tatiana Betáková, historička Diana Duchoňová a riaditeľ Neuroimunologického ústavu SAV Norbert Žilka, ktorý odpovedal na otázky v prvom a poslednom zverejnenom videu.
Riaditeľ Neuroimunologického ústavu SAV v šiestom videu odpovedal na tri otázky, ktoré sa týkajú bezpečnosti vakcín - či vakcína proti covid-19 má vedľajšie účinky, či môže spôsobiť zápal miechy, srdcový infarkt, mŕtvicu alebo tehotenské komplikácie a či je očkovanie detí proti koronavírusu bezpečné.
Informovanie verejnosti
Všetko sa podľa jeho slov odvíja od výsledkov z klinického skúšania. „Je potrebné uvedomiť si dôležitý fakt, na ktorý ľudia často zabúdajú. Keď sa počas klinického skúšania objavia akékoľvek nežiaduce účinky, je dôležité ich zaznamenať, a potom sa hľadá ich biologické vysvetlenie. Z klinických skúšaní vieme, čo reálne vakcína spôsobovala – nevoľnosti, bolesti hlavy či horúčky. Z tých veľmi nebezpečných sa zatiaľ neobjavovalo nič, čo by bolo zaznamenané. To, o čom sa hovorilo a kvôli čomu boli niektoré klinické skúšania dočasne zastavené, sa napokon ukázalo, že sa neviazalo na očkovanie. V tejto chvíli sme veľmi opatrní, sledujeme, ako sa vyvíjajú reakcie voči vakcínam a ľudia sú, samozrejme, informovaní. V okamihu, akonáhle sa niečo zaregistruje, čo sa pravidelne opakuje a vidíte, že výskyt stúpa s pribúdajúcim počtom očkovaných, nezanedbáva sa to a informuje sa o nežiaducich reakciách,“ uviedol riaditeľ Neuroimunologického ústavu SAV vo videu.
Na otázku, či je očkovanie detí proti koronavírusu bezpečné, má jednoznačnú odpoveď. „Nemyslím si, že deti by mali byť zraniteľné voči týmto typom vakcín. Skôr tam bude otázka, či tieto vakcíny budú pre nich dostatočne efektívne. V prípade detí budeme hľadať také vakcíny, ktoré ich budú dlhodobo chrániť, pretože na tom to je celé postavené – u nich potrebujete vybudovať celoživotnú imunitnú odpoveď,“ uzavrel Norbert Žilka.
Odpovede na všetky otázky si môžete pozrieť v priloženom videu, ktoré publikovala Slovenská akadémia vied.
Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/SlovenskaAkademiaVied/posts/4141817535852029