Všetko, čo potrebujete vedieť o pandémii: Vedci zo SAV odpovedajú na otázky o koronavíruse a očkovaní
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Všetko, čo potrebujete vedieť o pandémii: Vedci zo SAV odpovedajú na otázky o koronavíruse a očkovaní

Do šírenia osvety o koronavíruse a očkovaní sa od vypuknutia pandémie aktívne zapájajú aj vedci naprieč ústavmi SAV.

Na snímke je riaditeľ Neuroimunologického ústavu SAV Norbert Žilka, druhý záber je ilustračný. — Foto: Reprofoto Facebook/Slovenská akadémia vied / TASR - Ján Krošlák

BRATISLAVA 23. februára - Pandémia už takmer rok zasahuje do nášho každodenného života, a práve preto niet divu, že sa stala hlavným predmetom internetových diskusií. Zatiaľ čo niektorí diskutéri šíria spochybňujúce príspevky či píšu absurdné komentáre, iní venujú svoj čas tomu, aby šírili vedecky podložené fakty, osvetu či odkazy na seriózne zdroje.  

Odborníci odpovedajú na tri otázky 

Do šírenia osvety o koronavíruse a očkovaní sa od vypuknutia pandémie aktívne zapájajú aj vedci naprieč ústavmi SAV. Tentokrát vytvorili sériu videí s názvom 3 otázky o koronavíruse, na ktoré odpovedajú odborníci z oblastí neuroimunológie, virológie, histológie a etnológie, uvádza Slovenská akadémia vied na sociálnej sieti. 

V šiestich videách doposiaľ šírili osvetu etnologička Zuzana Panczová, vedec Boris Klempa, virologička Tatiana Betáková, historička Diana Duchoňová a riaditeľ Neuroimunologického ústavu SAV Norbert Žilka, ktorý odpovedal na otázky v prvom a poslednom zverejnenom videu. 

Riaditeľ Neuroimunologického ústavu SAV v šiestom videu odpovedal na tri otázky, ktoré sa týkajú bezpečnosti vakcín  - či vakcína proti covid-19 má vedľajšie účinky, či môže spôsobiť zápal miechy, srdcový infarkt, mŕtvicu alebo tehotenské komplikácie a či je očkovanie detí proti koronavírusu bezpečné. 

Informovanie verejnosti 

Všetko sa podľa jeho slov odvíja od výsledkov z klinického skúšania. „Je potrebné uvedomiť si dôležitý fakt, na ktorý ľudia často zabúdajú. Keď sa počas klinického skúšania objavia akékoľvek nežiaduce účinky, je dôležité ich zaznamenať, a potom sa hľadá ich biologické vysvetlenie. Z klinických skúšaní vieme, čo reálne vakcína spôsobovala – nevoľnosti, bolesti hlavy či horúčky. Z tých veľmi nebezpečných sa zatiaľ neobjavovalo nič, čo by bolo zaznamenané. To, o čom sa hovorilo a kvôli čomu boli niektoré klinické skúšania dočasne zastavené, sa napokon ukázalo, že sa neviazalo na očkovanie. V tejto chvíli sme veľmi opatrní, sledujeme, ako sa vyvíjajú reakcie voči vakcínam a ľudia sú, samozrejme, informovaní. V okamihu, akonáhle sa niečo zaregistruje, čo sa pravidelne opakuje a vidíte, že výskyt stúpa s pribúdajúcim počtom očkovaných, nezanedbáva sa to a informuje sa o nežiaducich reakciách,“ uviedol riaditeľ Neuroimunologického ústavu SAV vo videu. 

Na otázku, či je očkovanie detí proti koronavírusu bezpečné, má jednoznačnú odpoveď. „Nemyslím si, že deti by mali byť zraniteľné voči týmto typom vakcín. Skôr tam bude otázka, či tieto vakcíny budú pre nich dostatočne efektívne. V prípade detí budeme hľadať také vakcíny, ktoré ich budú dlhodobo chrániť, pretože na tom to je celé postavené – u nich potrebujete vybudovať celoživotnú imunitnú odpoveď,“ uzavrel Norbert Žilka.

Odpovede na všetky otázky si môžete pozrieť v priloženom videu, ktoré publikovala Slovenská akadémia vied. 

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/SlovenskaAkademiaVied/posts/4141817535852029

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…