Kamionistka Radka: Autá som milovala odmalička. Za 12 rokov som s kamiónom zažila veľa dobra
Radka Rosenbergová
Radka Rosenbergová

Kamionistka Radka: Autá som milovala odmalička. Za 12 rokov som s kamiónom zažila veľa dobra

Najskôr chodila na dodávke po celej Európe, no to jej nestačilo. Tak si kúpila rovno kamión.

Radka sa už odmalička hrala s autíčkami — Foto: facebook.com/Amazonka Truck

LIBEREC 22. februára - Radku Balousovú to už odmalička ťahalo k autám. Na štvrté narodeniny dostala autíčko na ovládanie, z ktorého mala obrovskú radosť. Vášeň k autíčkam jej zostala dodnes. Jej byt teraz zdobí niekoľko obrazov so športovými autami či zmenšeniny nákladných áut. 

„Mamka mi dokonca hovorila, že som chlapcom neustále kradla autíčka. Obzvlášť legendárnu šedú sanitku tisícdvestotrojku som vraj chcela mať úplne celú pre seba,“ spomína vášnivá zberateľka. 

Po skončení základnej školy sa hlásila na automechaniku, čo ju pohltilo už od prvého ročníka. „Spolužiaci nemohli zniesť, že som vedela viac než oni. Cítila som, ako škrípu zubami, keď sa preberala pohonná sústava alebo diagnostika a tápali,“ pokračuje Radka. 

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=4032235786790855&set=pb.100000134211427.-2207520000..&type=3

Od dodávky po kamión

Zo začiatku chcela byť Radka automechaničkou, o kariére profesionálnej kamionistky vôbec neuvažovala. „Vodičský preukaz som si spravila až na tretíkrát.“ Keď sa však učila jazdiť na kamióne, zaprela sa a vodičský preukaz na kamión spravila veľmi ľahko. „Tam mi učiteľ povedal, že by som sa tým mohla živiť,“ tvrdí Češka. To jej vnuklo myšlienku, že nastúpi do spoločnosti podnikajúcej v cestnej doprave. „A v devätnástich som začala jazdiť na dodávke po celej Európe,“ hovorí Radka, ktorá dodáva, že sa ešte nikdy necítila tak slobodná, ako pri cestovaní dodávkou. Prešla ňou celé Fínsko či Portugalsko. No to Radke nestačilo. Rozhodla sa kúpiť si rovno kamión. 

„Milujem moc, ktorá ide z toho obrovského stroja. Na juhu Talianska som si raz nechtiac rozrezala hadicu na prevodovku. Poradila som si tak, že som ju nahriala zapaľovačom, následne prepichla nožom na maslo a celé som to oblepila páskou. Takto som prešla trinásť kilometrov až do Čiech,“ opisuje šikovná Češka. 

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2939594459388332&set=pb.100000134211427.-2207520000..&type=3

Videá z ciest po svete

Radke raz pri jednej z ciest do Nemecka vymysleli prezývku Amazonka. Toto meno má aj na svojom kanáli na youtube, kde nahráva zážitky zo svojich ciest. A nielen to. „Chcela som ľuďom priblížiť, čo je súčasťou našej práce. Napríklad, ako zápasíme s nedostatkom parkovacích miest či v akých podmienkach musíme existovať.“ 

Kamionistka si dokáže okrem iného opraviť aj prasknutý chladič alebo ukočírovať obra s výkonom 382 kilowattov. V kamióne má poriadok, vnútrajšok zdobia plyšáky či ružové periny. „Musím si to tu čo najviac skrášliť. Aj napriek tomu, že sa veľakrát nevyspím. Na druhú stranu - za celých dvanásť rokov, čo som prešla dva milióny kilometrov, som zažila veľa dobra. Aj ja sa snažím pomáhať. Nedávno som venovala jednému Bielorusovi kompletnú imbusovú sadu kľúčov. Verím, že mi to karma oplatí,“ dodáva Radka. 

 

Už ste čítali?

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…