Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka chce vynájsť liek pre autistických bratov
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka chce vynájsť liek pre autistických bratov

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým veľmajstrom Anatolijom Karpovom. Trénuje ju jej otec Milan, ktorý so svojim tímom Hrochotskí jazdci zbúral stereotyp, že Rómovia nemajú za šachovnicou miesto.

Agátka Berková a jej otec Milam Berko, ktorý je šachovým trénerom a pôsobí aj v médiách. — Foto: Archív/ Milan Berko

BRATISLAVA 21. februára - Otcom, matkou aj trénerom. Milana a jeho dcéru Agátku, ktorú vychováva sám, spája nie len silné puto a láska k šachu, ale aj vôľa robiť niečo pre druhých. Už niekoľko rokov učí Milan prevažne rómske deti hrať šach. Tým im otvára brány, ako sám hovorí do „normálneho života“ a dáva im perspektívu lepšej budúcnosti, než by ich s veľkou pravdepodobnosťou čakala. Agátka chce vynájsť liek pre svojich dvoch autistických bratov.

Hoci je šachovnica čierno-biela, na Slovensku bol tento šport dominantou majority. Vďaka Milanovmu odhodlaniu a  pomoci dobrých ľudí, spolu so svojimi zverencami vrátane Agátky dokázali, že patria do šachovej rodiny.

Prvýkrát na turnaji

„Šach je o tom, že je všade ticho. Zrazu na súťaž príde tlupa Rómov. Súťažiaci pred tým neboli zvyknutí na Rómov. Keď sme sa zjavili pri dverách, mali ste vidieť, ako sa na nás všetky hlavy otočili. Dokonca som videl, že tam boli dámy, ktoré si chytili kabelky a kontrolovali si, či majú veci na mieste. Bolo to nepríjemné, všimli si to aj deti,“ popisuje prvú súťaž.

Milana naučil hrať „hru kráľov“ bratranec. „Boli to len základy, nikdy som si v tom čase, keď som mal 25 rokov nepomyslel, že sa budem venovať šachu profesionálnejšie,“ začal so svojím rozprávaním.

Šachový turnaj. (Vpravo Agátka).
Šachový turnaj. (Vpravo Agátka). Foto: Archív/Milan Berko

Hrochotskí jazdci

Čo sa naučil, využil neskôr. Začiatky rómskych šachistov sa začali písať pred pár rokmi v komunitnom centre v malej obci pri Zvolene - Hrochoti, kde Milan pracoval. Šachista Michal Lakatoš prišiel s myšlienkou založiť v nej šachový krúžok. „Do komunitného centra chodili rómske aj nerómske deti. Na počudovanie to chytilo najmä tie rómske,“ tvrdí, Milan, ktorý sa ujal trénerskej úlohy. „Nie nadarmo sa hovorí, ten, kto nevie hrať, trénuje,“ smeje sa a dopĺňa, že síce nie je až taký dobrý šachista, ale podľa mnohých kolegov dokáže šach deťom priblížiť.

Ako sa hovorí, spočiatku to nemali na ružiach ustlaté. „Nemali sme financie, samotný starosta nám hádzal pod nohy polená. Nemali sme na čom trénovať, mali sme dve - tri šachovnice, kým nám nepomohol šachový klub z Banskej Bystrice,“ priblížil. Ako zlomový okamih hodnotí spojenie sa so ŠK Junior Banská Bystrica pri CVČ (Centrum voľného času), kde boli tréner Zdeněk Gregor a tréner Regionálnej šachovej akadémie pán Milan Michalička. „Privítali nás, vyšli nám v ústrety a vysvetlili podmienky súťaží a fungovanie samotného klubu,“ hovorí s vďakou v hlase.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Archív/Milan Berko

Vďaka ním začali aj svoj „branding“. Keď sa dnes povedia Hrochotskí jazdci, všetci v šachovej obci vedia, o koho ide. Hoci mal Milan vymyslený iný názov, páni mu povedali, že to, čo robí, im pripomína známy film Jazdci z južného Bronxu, natočený podľa skutočnosti. Biely profesorov, ktorého spočiatku problematické černošské deti neprijali, si k ním našiel cestu vďaka šachu a začali v škole podávať skvelé výsledky. 

Rovnako, ako v Bronxe, aj väčšina detí v Milanovom tíme sa potýkala s problémami v škole, či v rodine. Poniektoré holdovali alkoholu aj omamným látkam, iným zas robila problémy hyperaktivita. „Po pol roku, odkedy začali hrať šach, som zistil, že začali inak vnímať svet a svoju budúcnosť. Každé jedno dieťa, ktoré navštevovalo krúžok, skončilo na strednej škole,“ tvrdí šachový tréner. Tak ako v šachu, tak aj v bežnom živote si deti museli zvyknúť na pravidlá. „Podmienkou na to, aby mohli chodiť na krúžok však boli školské výsledky a správanie. Možno aj preto deti, ktoré prepadali, mali lepšie výsledky,“ opisuje.

Deti viac nepodceňujú

„Je rozdiel, keď dieťa trpí sociálnou chudobou alebo mentálnou, prišiel som na to, že keď sa deťom dá rovnaká štartovacia čiara, dokážu vynikať. Dotiahli sme to na majstrovstvá Slovenska a Majstrovstvá EÚ. Boli sme aj v Moskve ukázať, že Rómovia nie sú takí hlúpi, ako sa hovorí, kde  sme boli súčasťou delegácie Rómov zo Slovenska z rôznych oblastí a profesii, zastupujúcu rómsku inteligenciu na čele Maroša Baloga a Alexandra Daška “ vysvetľuje.

Aj u učiteľov podľa jeho slov prevládala tendencia podceňovať rómske deti, šach to zmenil. „Dali im pocítiť, že sú hlúpe. Akonáhle začali hrať šach, už si to nikto nedovolil povedať,“ zdôrazňuje hrdý tréner, ktorý k úspechu dotiahol aj svoju dcérku Agátku.

Šachistka, ktorá vyniká aj na futbalovom poli

Šachu sa začala venovať ako maličká. Agátka si na svoju prvú partiu dobre spomína. „Hrala som ju s ocinom, keď som bola v škôlke“. Prezradila, že s ocinom je kopec srandy, no keď je v roli trénera, je oveľa prísnejší. Sám priznáva, že spočiatku na Agátku dosť tlačil. „Zo začiatku som robil chybu. Až potom mi pán Gregor povedal, aby som to nikdy nerobil, lebo sa mi to môže vypomstiť. Veľa ma naučil, je to môj dobrý priateľ, tréner a mentor,“ priznáva.

Kto by si však Agátku predstavoval ako okríknutú intelektuálku sediacu v kúte, mýlil by sa. „Naozaj krásne kreslí a dokonca hrá futbal s chlapčenskými vrstovníkmi. Majú s tým problém, hnevajú sa tak isto, ako muži v šachu,“ hovorí s úsmevom. Agátka sa okrem nálepky „Rómka“ teda musela popasovať aj s tým, že je žena.

Agátka vyniká v šachu už od malička.
Agátka vyniká v šachu už od malička. Foto: Archív/ Milan Berko

Remíza s Karpovom

Vďaka turnajom má precestované celé Slovensko a Česko. „Do Ruska ešte nemohla ísť, bola veľmi malá. Aj napriek tomu sa jej podarilo dvakrát stretnúť s ruským šachovým veľmajstrom Karpovom. Agátka si s ním dokonca odohrala partiu, kde v rámci simultánky (pozn. red. exhibičné vystúpenie šachového majstra, ktorý hra súčasne na dvoch a viacerých šachovniciach proti viacerým hráčom) remizovala,“ vymenúva dcérine úspechy a pokračuje: „Takisto remízu uhrala v rámci simultantky i s majstrom Kanady Tomášom Krňanom a výhru s bývalým splnomocnencom úradu vlády pre rómsku komunitu Ábelom Ravazsom ako 7-ročná.“ 

Agátka je majsterka Slovenska GPX do 8 rokov. „Najlepšie umiestenie z nášho pohľadu je piate miesto na Majstrovstvách EÚ. Mala hrať o tretie miesto, ale prehrala,“ tvrdí  otec a zároveň tréner. V rámci ELO (rating hodnotiaci relatívnu výkonnosť hráča), mala Agátka v tom čase 1400, čo bolo najvyššie ELO spomedzi dievčat, a zároveň bola v prvej päťke s chlapcami vo svojej vekovej kategórii v Európskej únii.

Často si meria sily aj so staršími hráčmi. „Keď bola ešte menšia, niektorí dospelí to ťažko prežívali,“ tvrdí Milan. Spomína si na istého rozzúreného staršieho pána: „Mohol mať ELO 1800. Normálne odhodil figúrky, lebo prehral s maličkým dievčaťom a ešte k tomu s rómskym.“

Vianočný šachový turnaj so šachovým veľmajstrom Anatolijom Karpovom.
Vianočný šachový turnaj so šachovým veľmajstrom Anatolijom Karpovom. Foto: Archív/Milan Berko

Chce byť rozvodová právnička alebo vedkyňa

Milan tvrdí, že jeho dcéra je veľmi súťaživá. „Prehry zvládam normálne, učím sa,“ hovorí Agátka. On veľmi nesúhlasí: „Zo začiatku, keď bola ešte malička, plakala. Vždy jej je každej prehry ľúto, lebo po skončení partie vidí, kde sú chyby a snaží sa z toho poučiť.“

Nadaná šachistka v tom, čo chce dosiahnuť, má už aj dnes jasno: „Buď by som chcela byť rozvodovou právničkou alebo by som chcela byť vedkyňou, aby som vynašla liek pre svojich bratov autistov Kristiánka a Mirka.“ hovorí o svojich snoch. Pre bratov, ktorých už 2,5 roka nevidela.

„Vážim si na nej, že je veľmi citlivá, je to najlepšia dcéra, akú môžem mať. Je veľmi prajná a dobrosrdečná,“ hovorí Milan a dodáva, že je zároveň jeho strážkyňou. „Veľmi si dáva záležať na tom, s akými ženami sa stretávam,“ hovorí a z vrecka vyťahuje plno veselých príhod, na ktorých sa dnes s Agátkou obaja zabávajú. „Keď som už ako rozvedený kupoval cigarety, balil som jednu babu, ktorá sa je nepáčila, tak si požičala od kamaráta telefón a pred ňou povedala: ,Oci volala nám maminka, že kedy prídeš domov.‘ Aj súčasnú priateľku mi musela odsúhlasiť ona,“ smeje sa. 

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Archív/Milan Berko

Pre Milana je dcérino vzdelania veľmi dôležité

Po rozchode s matkou Agátky, ktorá pochádzala z osady zo Starej Kremničky, musel bojovať o Agátku s úradnou mašinériou a rodinou.  Prevládal názor, že dieťa má byť pri matke. Keď mala Agátka 1,5 rokov, ostal na dcéru sám, chodil v tom čase na vysokú školu. Potom v živote ešte niekoľkokrát, ale vždy musel štúdium zanechať kvôli finančným a osobným dôvodom. „Ja som nemal vytvorené podmienky, pre mňa je dôležité, aby ich mala vytvorené ona a dokázala viac, ako som dokázal ja,“ tvrdí Milan. „Robím všetko preto, aby ich mohla mať. Agátka to vie, aj si to cení, snaží sa. Keď dostane zlú známku, ťažko to prežíva,“ priznáva.

Agátka je vynikajúca študentka. V poslednej dobe však v ich životoch nastali zmeny, museli sa presťahovať a odrazilo sa to aj na jej výsledkoch, keďže nemala poriadny počítať a neustále jej počas online výučby vypadával internet. „Doteraz bola vždy vyznamenaná. Niektorí ľudia si nevedia predstaviť, čo to znamená, keď nie sú vytvorené podmienky, a to sa nepovažujem za Róma z osady, hovorí Milan a dodáva, že Agátka našťastie nedávno dostala notebook od Divých makov a internet, z ktorého sa veľmi teší.

Jedno prianie

„Raz mi dala otázku, ako sa narodila? Tak som jej povedal, že sa narodila z lásky. Vy ženy to máte geneticky dané, aby ste boli matkami. My muži sa to musíme naučiť a poviem Vám pravdu, že je niekedy ťažké byť otcom aj matkou,“ vyznal sa Milan, ktorý má jedno prianie: „Ak z nej vyrastie dobrý človek, nemusí byť dobrou šachistkou, dobrou žiačkou, chcem iba jedno, aby bola prospešná pre túto spoločnosť a aby bola dobrým človekom.“

Ak chcete Agátke pomôcť môžete urobiť na tomto odkaze.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…