Zmeňte svoju ulicu a sídlisko: tieto inšpiratívne nápady môžete rozbehnúť počas korony aj vy
Pestovať zeleninu pod oknami bytovky, zriadiť susedskú knižnicu či pomáhať neziskovkám v susedstve sa oplatí. Lokálnym dobrovoľníctvom skrášlite nielen oblasť, v ktorej bývate, ale pravdepodobne budete aj dlhšie žiť.

BRATISLAVA, KOŠICE, 24. februára - Klopli ste susedovi počas karantény na dvere a ponúkli sa, že mu spravíte nákup, ušijete rúško či upečiete chlieb? Možno ani netušíte, ako prirodzene ste u vás na sídlisku rozbehli komunitný projekt susedskej pomoci.
„Komunitný projekt je prospešná aktivita skupiny ľudí, ktorých spája spoločná záľuba, šport, zdravotné znevýhodnenie či spoločná adresa. Na Slovensku funguje už množstvo susedských komunít," hovorí Zuzana Schaleková z Nadácie Pontis. A nielen medzi susedmi.
Záujem o lokálne dobrovoľníctvo rastie podľa Zuzany Schalekovej aj medzi slovenskými firmami. „Zamestnávatelia si čoraz viac uvedomujú, že vďaka komunitnému dobrovoľníctvu sú aktívnou súčasťou regiónu, v ktorom pôsobia. Je badať trend zvyšujúcej sa spolupatričnosti k svojmu mestu a k svojej krajine.“
Prečo sa firmy zapájajú do komunitných projektov
Firmám sa konať dobro v mieste svojho pôsobenia podľa Zuzany Schalekovej vyplatí. Aj z pohľadu toho, ako ich vnímajú terajší či budúci zamestnanci. „Tí si už dnes nevyberajú spoločnosť len podľa toho, či im ponúkne dobrý plat. Záleží im na tom, či je ich zamestnávateľ spoločensky zodpovedný, či sa zaujíma o svojich zamestnancov a o komunitu, v ktorej pôsobí. Lokálna zodpovednosť firmy zvyšuje angažovanosť aj u jej zamestnancov. Rastie ich lojalita, znižuje sa tendencia z firmy odchádzať. Navyše, existujú výskumy, ktoré ukázali, že ľudia, ktorí pomáhajú iným, majú predpoklady dlhšie žiť.“
Tesco príkladom v podpore komunitných projektov
„V Tescu vyvíjame za každých okolností maximálne úsilie smerom k pomoci komunitám. Dlhodobo podporujeme iniciatívy, ktoré skrášľujú okolie a zlepšujú život vo všetkých regiónoch, kde pôsobíme. Veľmi nás teší, aký pozitívny ohlas vzbudili minuloročné edície nášho grantového programu Vy rozhodujete, my pomáhame. Chápeme, aká dôležitá je podpora komunít práve v tomto neľahkom čase. Sme veľmi radi, že sa nám vďaka programu Vy rozhodujete, my pomáhame podarilo v jeho uplynulých dvoch edíciách rozdať viac ako 350 tisíc eur a podporiť tak 462 projektov,“ uviedla Katarína Pšenáková, CSR manažérka Tesca na Slovensku.
Od spustenia iniciatívy v roku 2016 podporilo Tesco takmer 1400 vybraných komunitných projektov. Reťazec tak pomohol k revitalizácii desiatok ihrísk, parkov, verejných záhrad a k realizácii viac ako stovky kultúrnych a vzdelávacích aktivít. Vďaka grantu zorganizovala napríklad ekofarma pracovné terapie, mohlo sa postaviť bezbariérové ihrisko pre hendikepované deti, včelári zveľadili včelín a podporili ekologický chov včiel. Prostredníctvom besied s Červeným krížom sa žiaci naučili poskytovať prvú pomoc. V roku 2020 rozšíril reťazec potravín pomoc aj o inšpiratívne projekty, ktoré pomáhajú vyrovnať sa so súčasnou neľahkou situáciou po nástupe koronakrízy.
Pri šití si posilňujú pracovné návyky
Reťazec už niekoľký krát udelil grant aj neziskovej organizácii Maják nádeje v Košiciach. „Pomáhame rodinám v hmotnej a sociálnej núdzi. Sú to prevažne osamelé matky s deťmi, viacpočetné chudobné rodiny, ale tiež rodiny, kde sa o vnukov starajú starí rodičia, kde je člen s vážnym zdravotným postihnutím a finančne im to nestačí,“ hovorí pre Dobré noviny Michaela Šuľová z Májaku nádeje.
Okrem poradenstva realizujú tvorivé dielne zamerané na rozvoj pracovných návykov a zručností, organizujú edukačné, kultúrne a športové aktivity, zabezpečujú doučovanie angličtiny pre deti. „S každou rodinou pracujeme dlhodobo. Niektoré sprevádzame už roky. Mnohé mamy otehotneli priamo po škole, sú na materskej a nikdy zamestnané neboli. Hľadáme im vhodné pracovné miesto, aby sa mohli prvý krát vôbec zamestnať. Ešte predtým im pomáhame osvojovať si základné pracovné návyky a osvojovať si pracovné zručnosti,“ vysvetľuje Michaela Šuľová.
Tvorivé dielne, ktoré vedú v neziskovke vďaka grantu Vy rozhodujete, my pomáhame, sú viac ako len kurzom praktických zručností. „Už v minulosti sme vnímali, že pre naše klientky je problémom pravidelnosť či časová dochvíľnosť. V dielňach sa učia šiť na šijacích strojoch, aby nadobudli konkrétnu zručnosť a boli atraktívnejšie na pracovnom trhu. No nielen to. Formujú si tu pracovné návyky a zručnosti ako dochvíľnosť, precíznosť či časový manažment."
Ženy sa napríklad učia, že keď dielňa začína o desiatej, majú tu byť o desiatej. „Pri výrobe mydiel som ostala prekvapená, keď jedna mama na krivo odtrhla celofán, mydlo ledabolo zabalila a vnímala to, že je práca hotová. Pomocou dielní im vštepujeme návyky zodpovednosti aj v drobnostiach. Napríklad, že pozametať dielňu znamená zmiesť smeti nielen tam, kde niečo nestojí, ale aj v kútoch, pod stoličkou, pod stolom. Sú to detaily, no práve tie sú v skutočnom živote často kľúčové,“ pokračuje Michaela Šuľová.
Kúsok látky, ktorý dodá sebavedomie
Mnohé klientky Majáka nádeje si podľa jej zástupkyne neveria. „Zrazu sa im z kúska látky podarí vytvoriť hmatateľný výrobok. Prežívajú pocity naplnenia, zadosťučinenia, radosti. Doma sú zatvorené, často nikam nechodia. Tu nachádzajú komunitu žien s podobným osudom, ktoré ich prijímajú, majú ich rady, nepozerajú sa na ne s dešpektom. Sú tu v bezpečí, nehrozí im tu žiadne citové zranenie.“
Vďaka trpezlivej práci a finančným grantom z Vy rozhodujete, my pomáhame prinášajú tvorivé dielne svoje ovocie. „Nedávno sa nám podarilo jednu mamu zamestnať. Našli sme jej prácu upratovačky na plný úväzok. Úplne ju to odrazilo od dna, zrazu má prácu, čo sa pozitívne odrazilo na celom chode rodiny.“
Užitočné komunitné záhrady
Komunitné dobrovoľníctvo prekvitá v ostatných rokoch aj medzi jednotlivcami a medzi susedmi. Pekným príkladom je Krasňanský zelovoc, prvá komunitná záhradka, ktorá vznikla v roku 2013 v bratislavských Krasňanoch. Aktívni obyvatelia ju zriadili na nevyužívanej časti pozemku medzi bytovkami a zdravotným strediskom. Inšpirovali sa obdobným nápadom Prinzessinnengarten v Berlíne a Prazelinou v metropole našich českých susedov. Komunitný projekt čoskoro pritiahol desiatky rodín, ktoré začali v oblasti pestovať nielen zeleninu a bylinky, ale aj ovocné kríky a kvetiny. A popri tom učiť deti, že mrkva nerastie na policiach v supermarkete, aj to, ako byť ohľaduplní k sebe samým, k prírode, aj k susedom.
Inšpirácia z Holandska
„Bratislavské komunitné záhrady rozšírili v hlavnom meste manželia Štasselovci, ktorí sa na Slovensko prisťahovali z Holandska,“ hovorí Zuzana Schaleková z Nadácie Pontis. Inšpirovaní skúsenosťou z Amsterdamu sa v bratislavskej bytovke začali spolu so susedkou, umelkyňou Nataschou Hagenbeek, starať o ich vlastnú komunitnú záhradu. Založili iniciatívu Vnútroblok, cez ktorú sa rozhodli meniť nevyužívané priestory na krajšie funkčné miesta pre ľudí.
Kotolne premenili na komunitné divadlá
Inšpiratívnym komunitným projektom sa môžu pochváliť aj Košice. Obyvatelia najväčších sídlisk sa rozhodli vdýchnuť nový život starým technickým budovám teplární, známym ako výmenníky tepla. Nadšenci združení v projekte SPOTs začali meniť chátrajúce sídliskové kotolne na javiská sídliskového umenia. „Vďaka tomuto skvelému nápadu nemusia ľudia chodiť za kultúrou, ale kultúra chodí do periférii mesta za nimi. Košičania zmapovali, čo obyvateľom sídlisk najviac chýba v oblasti kultúry a komunitného života. Spojili sa s lokálnymi neziskovkami a spoločne vrátili život do siedmych opustených budov teplární,“ opisuje Zuzka Schaleková.
Každý výmenník sa sústredí na inú oblasť komunitného života. Na Brigádnickej ulici to žije divadlom, na Važeckej módou, na Wuppertálskej sa môžete učiť pestovať kvety a bylinky, na Štítovej zájsť na vernisáže a zaujímavé výstavy. Výmenník Obrody má inkluzívny charakter. Stretáva sa tu skupina susediek - senioriek pod názvom Terasanky, ktoré spoločne šijú deky z patchworku. O priestor sa delia s vedátormi z Vedeckých brlohov a s Knižným klubom žien.
Práca v komunitách učí deti kritickému mysleniu
Podľa nadácie Pontis sa povedomie o dôležitosti dobrovoľníctva, inklúzie a potreby pomoci svojej komunite zlepšuje už aj na školách. „Vďaka dobrovoľníckym projektom sa deti učia väčšej tolerancii k ľuďom, ktorí sú „iní“ povahovo, zdravotne či kultúrne. Aktivity pre komunitu ich učia vnímať svet v celistvosti, formovať otvorené názory, zdokonaľovať sa v tímovej práci, v riešení problémov, v kritickom myslení,“ dodáva Zuzana Schaleková z Nadácie Pontis.
Ódy na komunitné dobrovoľníctvo nájdete aj na webe väčšiny amerických škôl. „Vo Whitby sme zistili, že pomoc komunite má na život našich žiakov obrovský vplyv. Preto v našej škole začíname s komunitným dobrovoľníctvom už v piatom ročníku. Pomoc komunite pomáha žiakom posilňovať zručnosti potrebné v reálnom živote. Napríklad schopnosť riešiť problémy, tímovú hru, komunikáciu, time manažment či leadership,“ píše sa na stránke Montessori školy Whitby School v Greenwichy v americkom Connecticute.
„Mnohí naši študenti pracujú ako dobrovoľníci v lokálnych sociálnych výdajniach potravín, útulkoch pre zvieratá, v komunitách pre seniorov či v detských domovoch. Dostávajú sa do kontaktu s ľuďmi, ktorí pochádzajú z úplne iného prostredia. Učia sa trpezlivosti, empatii a tomu, že svojou prácou môžu skutočne zlepšiť svet.“
Článok bol pripravený v spolupráci s Tesco.