Zmeňte svoju ulicu a sídlisko: tieto inšpiratívne nápady môžete rozbehnúť počas korony aj vy
Júlia Mekyňová
Júlia Mekyňová

Zmeňte svoju ulicu a sídlisko: tieto inšpiratívne nápady môžete rozbehnúť počas korony aj vy

Pestovať zeleninu pod oknami bytovky, zriadiť susedskú knižnicu či pomáhať neziskovkám v susedstve sa oplatí. Lokálnym dobrovoľníctvom skrášlite nielen oblasť, v ktorej bývate, ale  pravdepodobne budete aj dlhšie žiť.

Ak máte v okolí otvorené gastro podniky, aspoň raz do týždňa si od nich objednajte menučko. — Foto: Pexels / T. Douglas

BRATISLAVA, KOŠICE, 24. februára - Klopli ste susedovi počas karantény na dvere a ponúkli sa, že mu spravíte nákup, ušijete rúško či upečiete chlieb? Možno ani netušíte, ako prirodzene ste u vás na sídlisku rozbehli komunitný projekt susedskej pomoci.

Komunitný projekt je prospešná aktivita skupiny ľudí, ktorých spája spoločná záľuba, šport, zdravotné znevýhodnenie či spoločná adresa. Na Slovensku funguje už množstvo susedských komunít," hovorí Zuzana Schaleková z Nadácie Pontis. A nielen medzi susedmi. 

Záujem o lokálne dobrovoľníctvo rastie podľa Zuzany Schalekovej aj medzi slovenskými firmami. „Zamestnávatelia si čoraz viac uvedomujú, že vďaka komunitnému dobrovoľníctvu sú aktívnou súčasťou regiónu, v ktorom pôsobia. Je badať trend zvyšujúcej sa spolupatričnosti k svojmu mestu a k svojej krajine.“ 

Cez projekt Vy rozhodujete, my pomáhame podporilo Tesco 36 komunálnych projektov detských ihrísk, vrátane bezbariérových.
Vďaka projektu Vy rozhodujete, my pomáhame podporilo Tesco desiatky komunálnych projektov detských ihrísk, vrátane bezbariérových. Foto: Tesco / Vy rozhodujete, my pomáhame

Prečo sa firmy zapájajú do komunitných projektov

Firmám sa konať dobro v mieste svojho pôsobenia podľa Zuzany Schalekovej vyplatí. Aj z pohľadu toho, ako ich vnímajú terajší či budúci zamestnanci. „Tí si už dnes nevyberajú spoločnosť len podľa toho, či im ponúkne dobrý plat. Záleží im na tom, či je ich zamestnávateľ spoločensky zodpovedný, či sa zaujíma o svojich zamestnancov a o komunitu, v ktorej pôsobí. Lokálna zodpovednosť firmy zvyšuje angažovanosť aj u jej zamestnancov. Rastie ich lojalita, znižuje sa tendencia z firmy odchádzať. Navyše, existujú výskumy, ktoré ukázali, že ľudia, ktorí pomáhajú iným, majú predpoklady dlhšie žiť.“

Komunitná lezecká stena, ktorá sa tiež zrodila vďaka grantu Vy rozhodujete, my pomáhame. Foto: Tesco / Vy rozhodujete, my pomáhame 

Tesco príkladom v podpore komunitných projektov

V Tescu vyvíjame za každých okolností maximálne úsilie smerom k pomoci komunitám. Dlhodobo podporujeme iniciatívy, ktoré skrášľujú okolie a zlepšujú život vo všetkých regiónoch, kde pôsobíme. Veľmi nás teší, aký pozitívny ohlas vzbudili minuloročné edície nášho grantového programu Vy rozhodujete, my pomáhame. Chápeme, aká dôležitá je podpora komunít práve v tomto neľahkom čase. Sme veľmi radi, že sa nám vďaka programu Vy rozhodujete, my pomáhame podarilo v jeho uplynulých dvoch edíciách rozdať viac ako 350 tisíc eur a podporiť tak 462 projektov,“ uviedla Katarína Pšenáková, CSR manažérka Tesca na Slovensku.

Od spustenia iniciatívy v roku 2016 podporilo Tesco takmer 1400 vybraných komunitných projektov. Reťazec tak pomohol k revitalizácii desiatok ihrísk, parkov, verejných záhrad a k realizácii viac ako stovky kultúrnych a vzdelávacích aktivít. Vďaka grantu zorganizovala napríklad ekofarma pracovné terapie, mohlo sa postaviť bezbariérové ihrisko pre hendikepované deti, včelári zveľadili včelín a podporili ekologický chov včiel. Prostredníctvom besied s Červeným krížom sa žiaci naučili poskytovať prvú pomoc. V roku 2020 rozšíril reťazec potravín pomoc aj o inšpiratívne projekty, ktoré pomáhajú vyrovnať sa so súčasnou neľahkou situáciou po nástupe koronakrízy.

„Mnohé svetové výskumy, ktoré sa venovali vplyvu dobrovoľníctva na zdravie človeka potvrdili, že ľudia, ktorí pomáhajú iným, majú lepšie predpoklady dlhšie žiť,“ hovorí Zuzana Schaleková z Nadácie Pontis.
Tvorivé dielne v komunitných centrách dávajú ľuďom viac ako len zdokonalenie sa v zručnosti. Poskytujú im priestor, v ktorom sú kreatívni, ocenení, prijatí. Foto: Tesco / Vy rozhodujete, my pomáhame 

Pri šití si posilňujú pracovné návyky

Reťazec už niekoľký krát udelil grant aj neziskovej organizácii Maják nádeje v Košiciach. Pomáhame rodinám v hmotnej a sociálnej núdzi. Sú to prevažne osamelé matky s deťmi, viacpočetné chudobné rodiny, ale tiež rodiny, kde sa o vnukov starajú starí rodičia, kde je člen s vážnym zdravotným postihnutím a finančne im to nestačí,“ hovorí pre Dobré noviny Michaela Šuľová z Májaku nádeje.

Okrem poradenstva realizujú tvorivé dielne zamerané na rozvoj pracovných návykov a zručností, organizujú edukačné, kultúrne a športové aktivity, zabezpečujú doučovanie angličtiny pre deti. „S každou rodinou pracujeme dlhodobo. Niektoré sprevádzame už roky. Mnohé mamy otehotneli priamo po škole, sú na materskej a nikdy zamestnané neboli. Hľadáme im vhodné pracovné miesto, aby sa mohli prvý krát vôbec zamestnať.  Ešte predtým im pomáhame osvojovať si základné pracovné návyky a osvojovať si pracovné zručnosti,“ vysvetľuje Michaela Šuľová.

V tvorivých dielňach Majáku nádeje sa matky učia nielen šiť, ale aj formovať pracovné návyky a zručnosti.
Tvorivé dielne majú dôležitý cieľ: posilniť klientky v zručnostiach, aby sa na trhu práce mohli ľahšie zamestnať. Foto: Pexels / A. Neel 

Tvorivé dielne, ktoré vedú v neziskovke vďaka grantu Vy rozhodujete, my pomáhame, sú viac ako len kurzom praktických zručností. „Už v minulosti sme vnímali, že pre naše klientky je problémom pravidelnosť či časová dochvíľnosť. V dielňach sa učia šiť na šijacích strojoch, aby nadobudli konkrétnu zručnosť a boli atraktívnejšie na pracovnom trhu. No nielen to. Formujú si tu pracovné návyky a zručnosti  ako dochvíľnosť, precíznosť či časový manažment." 

Ženy sa napríklad učia, že keď dielňa začína o desiatej, majú tu byť o desiatej. „Pri výrobe mydiel som ostala prekvapená, keď jedna mama na krivo odtrhla celofán, mydlo ledabolo zabalila a vnímala to, že je práca hotová. Pomocou dielní im vštepujeme návyky zodpovednosti aj v drobnostiach. Napríklad, že pozametať dielňu znamená zmiesť smeti nielen tam, kde niečo nestojí, ale aj v kútoch, pod stoličkou, pod stolom. Sú to detaily, no práve tie sú v skutočnom živote často kľúčové,“ pokračuje Michaela Šuľová.

Presnosť, precíznosť, časový manažment, v ktorom sa klientky nízkoprahového centra posilnia, využíjú aj reálnom živote a vo vlastnej rodine.
Presnosť, precíznosť, časový manažment, v ktorom sa klientky nízkoprahového centra posilnia, využíjú aj reálnom živote a vo vlastnej rodine. Foto: Unsplash / R. Wunderkind

Kúsok látky, ktorý dodá sebavedomie

Mnohé klientky Majáka nádeje si podľa jej zástupkyne neveria. „Zrazu sa im z kúska látky podarí vytvoriť hmatateľný výrobok. Prežívajú pocity naplnenia, zadosťučinenia, radosti.  Doma sú zatvorené, často nikam nechodia. Tu nachádzajú komunitu žien s podobným osudom, ktoré ich prijímajú, majú ich rady, nepozerajú sa na ne s dešpektom. Sú tu v bezpečí, nehrozí im tu žiadne citové zranenie.“ 

Vďaka trpezlivej práci a finančným grantom z Vy rozhodujete, my pomáhame prinášajú tvorivé dielne svoje ovocie. „Nedávno sa nám podarilo jednu mamu zamestnať. Našli sme jej prácu upratovačky na plný úväzok. Úplne ju to odrazilo od dna, zrazu má prácu, čo sa pozitívne odrazilo na celom chode rodiny.“

Komunitné aktivity podporujú angažovanosť obyvateľov v tom, čo sa deje v ich okolí. Foto: Nadácia Pontis / Naše mesto

Užitočné komunitné záhrady

Komunitné dobrovoľníctvo prekvitá v ostatných rokoch aj medzi jednotlivcami a medzi susedmi. Pekným príkladom je Krasňanský zelovoc, prvá komunitná záhradka, ktorá vznikla v roku 2013 v bratislavských Krasňanoch. Aktívni obyvatelia ju zriadili na nevyužívanej časti pozemku medzi bytovkami a zdravotným strediskom. Inšpirovali sa obdobným nápadom Prinzessinnengarten v Berlíne a Prazelinou v metropole našich českých susedov. Komunitný projekt čoskoro pritiahol desiatky rodín, ktoré začali v oblasti pestovať nielen zeleninu a bylinky, ale aj ovocné kríky a kvetiny. A popri tom učiť deti, že mrkva nerastie na policiach v supermarkete, aj to, ako byť  ohľaduplní k sebe samým, k prírode, aj k susedom.

Inšpirácia z Holandska 

Bratislavské komunitné záhrady rozšírili v hlavnom meste manželia Štasselovci, ktorí sa na Slovensko prisťahovali z Holandska,“ hovorí Zuzana Schaleková z Nadácie Pontis. Inšpirovaní  skúsenosťou z Amsterdamu sa v bratislavskej bytovke začali spolu so susedkou, umelkyňou Nataschou Hagenbeek, starať o ich vlastnú komunitnú záhradu. Založili iniciatívu Vnútroblok, cez ktorú sa rozhodli meniť nevyužívané priestory na krajšie funkčné miesta pre ľudí.

V 80. rokoch bolo mesto Detroit v americkom Michigane známe pod neslávnou prezývkou Mesto duchov.
V 80. rokoch bolo mesto Detroit v americkom Michigane známe pod neslávnou prezývkou Mesto duchov. Foto: Unsplash / K. King, The Michigan Urban Farming Initiative

Detroit: mesto duchov sa vďaka komunitným projektom zmenilo na mesto zelene 

V dvojmiliónovej mekke automobilového priemyslu by ste v 80. rokoch zaručene nechceli žiť. S tisícami opustených domov a budov, s vysokou nezamestnanosťou a kriminalitou bol Detroit mestom duchov, vreckárov a drogových dílerov. V deväťdesiatych rokoch zbúralo tisícky opustených stavieb a na ich plochách začali vznikať voľné priestranstvá. Pred pár rokmi sa v meste sformovala skupina ľudí, ktorá z vlastnej iniciatívy začala s výsadbou zelene. Detroit chytil druhý dych. Iniciatíve Greening of Detroit sa poradila mimoriadna vec. Obyvateľov mesta nadchli pre záhradkárčenie a súžitie s prírodou. V meste dnes funguje množstvo neziskoviek, ktoré obyvateľom pomáhajú vybudovať si pri dome či byte vlastnú záhradku. Radnica investovala milióny dolárov do obnovy parkov a obyvateľom poskytla obyvateľom kurz poľnohospodárstva a budovania záhradiek.

V Detroite dnes záhradkárčí takmer každý.
V Detroite dnes záhradkárčí takmer každý. Foto: The Michigan Urban Farming Initiative

Kotolne premenili na komunitné divadlá

Inšpiratívnym komunitným projektom sa môžu pochváliť aj Košice. Obyvatelia najväčších sídlisk sa rozhodli vdýchnuť nový život starým technickým budovám teplární, známym ako výmenníky tepla. Nadšenci združení v projekte SPOTs začali meniť chátrajúce sídliskové kotolne na javiská sídliskového umenia. „Vďaka tomuto skvelému nápadu nemusia ľudia chodiť za kultúrou, ale kultúra chodí do periférii mesta za nimi. Košičania zmapovali, čo obyvateľom sídlisk najviac chýba v oblasti kultúry a komunitného života. Spojili sa s lokálnymi neziskovkami a spoločne vrátili život do siedmych opustených budov teplární,“ opisuje Zuzka Schaleková. 

Každý výmenník sa sústredí na inú oblasť komunitného života. Na Brigádnickej ulici to žije divadlom, na Važeckej módou, na Wuppertálskej sa môžete učiť pestovať kvety a bylinky, na Štítovej zájsť na vernisáže a zaujímavé výstavy. Výmenník Obrody má inkluzívny charakter. Stretáva sa tu skupina susediek - senioriek pod názvom Terasanky, ktoré spoločne šijú deky z patchworku. O priestor sa delia s vedátormi z Vedeckých brlohov a s Knižným klubom žien.

Združenie Terasanky tvoria šikovné seniorky, ktoré sa stretávajú v košickom Výmenníku Obrody a šijú deky z patchworku.
Vo Výmenníku Wupertálska sa susedia venujú záhradkárčeniu a pestovaniu zeleniny, okrasných kríkov, byliniek. Foto: Nadácia Pontis / zaplotom.sk

Práca v komunitách učí deti kritickému mysleniu

Podľa nadácie Pontis sa povedomie o dôležitosti dobrovoľníctva, inklúzie a potreby pomoci svojej komunite zlepšuje už aj na školách. „Vďaka dobrovoľníckym projektom sa deti učia väčšej tolerancii k ľuďom, ktorí sú „iní“ povahovo, zdravotne či kultúrne. Aktivity pre komunitu ich učia vnímať svet v celistvosti, formovať otvorené názory, zdokonaľovať sa v tímovej práci, v riešení problémov, v kritickom myslení,“ dodáva Zuzana Schaleková z Nadácie Pontis.

Ódy na komunitné dobrovoľníctvo nájdete aj na webe väčšiny amerických škôl. „Vo Whitby sme zistili, že pomoc komunite má na život našich žiakov obrovský vplyv. Preto v našej škole začíname s komunitným dobrovoľníctvom už v piatom ročníku. Pomoc komunite pomáha žiakom posilňovať zručnosti potrebné v reálnom živote. Napríklad schopnosť riešiť problémy, tímovú hru, komunikáciu, time manažment či leadership,“ píše sa na stránke  Montessori školy Whitby School v Greenwichy v americkom Connecticute.

Do komunitnej dobrovoľníckej akcie Naše mesto sa v roku 2019 zapojilo viac ako 10-tisíc dobrovoľníkov zo 155 firiem po celom Slovensku. Pomohli spolu 235 neziskovkám, nízkoprahovým centrám, domovom sociálnych služieb, ale aj školám či škôlkam.
Vzťah ku komunitnému dobrovoľníctvu, ktorí naše deti záskajú už na škole, ich vie pozitívne odplyvniť aj v ďalšom živote. Foto: Nadácia Pontis / Naše mesto

Mnohí naši  študenti pracujú ako dobrovoľníci v lokálnych sociálnych výdajniach potravín, útulkoch pre zvieratá, v komunitách pre seniorov či v detských domovoch. Dostávajú sa do kontaktu s ľuďmi, ktorí pochádzajú z úplne iného prostredia. Učia sa trpezlivosti, empatii a tomu, že svojou prácou môžu skutočne zlepšiť svet.

20 tipov na komunitné projekty, do ktorých sa môžete počas korony pustiť aj vy

 1. skrášlite alebo vybudujte záhradku pred domom
 2. zrenovujte alebo namaľujte vyblednutú lavičku
 3. vysaďte okrasné rastliny popri chodníku
 4. pomôžte susedom – dôchodcom v tom, čo je pre nich skutočne potrebné
 5. pošlite e-mail neziskovkám vo svojom okolí, aký typ dobrovoľníckej či inej pomoci by im pomohol
 6. vymyslite vlastnú ponuku služieb imobilným susedom
 7. vytvorte si trvalý bankový príkaz (hoci s minimálnym príspevkom), ktorým pomôžete preklenúť zlé časy organizácii vo svojom okolí
 8. ak máte v okolí otvorené gastro podniky, aspoň raz do týždňa si od nich objednajte menučko
 9. pomôžte susedke, ktorá nestíha; ponúknite sa s nákupom, upečením koláču
 10. navrhnite online babysitting kamarátom, ktorí majú toho nad hlavu; ich deťom môžete prečítať rozprávku alebo si spoločne zahrať online hru
 11. vytvorte darcovskú výzvu na podporu organizácie, podniku, jednotlivca
 12. kupujte slovenské výrobky alebo výrobky zo svojej lokality
 13. ak máte v susedstve lokálneho výrobcu, podporte ho pravidelným nákupom
 14. ponúknite bezplatné online doučovanie predmetu, v ktorom ste majstrami
 15. vymyslite vo vlastnom vchode či v ulici vlastný tip seniorskej pomoci
 16. pomôžte s venčením psa
 17. spravte finančnú zbierku či zbierku potrebného šatstva pre miestne neziskovky vo vašom bydlisku
 18. vytvorte si v bytovke vlastnú inšpiratívnu susedskú knižnicu; darujte len skvelé knihy, ktoré vás povzbudili alebo aktuálne magazíny, ktoré môžu potešiť aj niekoho ďalšieho
 19. vytvorte si v bytovke či na ulici Banku užitočných vecí, ktoré ste ochotní susedom požičať (sánky, filmy, prívesný vozík, kosačku...)
 20. spravte prieskum možností, ktoré by sa dali zlepšiť vo vašom okolí a spolu so susedmi hlasujte o to, do čoho sa pustíte už túto jar

Článok bol pripravený v spolupráci s Tesco. 

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…