Vláda schválila zmeny v pandemickej komisii. Vďaka tomuto by mala fungovať lepšie
TASR
TASR

Vláda schválila zmeny v pandemickej komisii. Vďaka tomuto by mala fungovať lepšie

Členovia Pandemickej komisie vlády SR budú môcť po novom hlasovať aj v prípade, že sa na rokovaní zúčastnia online formou.

Na snímke vpravo minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) a vľavo hlavný hygienik SR Ján Mikas — Foto: TASR/Dano Veselský

Bratislava 18. februára (TASR) – Členovia Pandemickej komisie vlády SR budú môcť po novom hlasovať aj v prípade, že sa na rokovaní zúčastnia online formou. Vláda na svojom štvrtkovom zasadnutí schválila návrh aktualizácie štatútu Pandemickej komisie z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR.

Aktualizácia štatútu vychádza z pripomienok členov pandemickej komisie, medzirezortného pripomienkového konania, ako aj z aplikačnej praxe počas pandémie ochorenia COVID-19. Podľa predloženého materiálu sa zameriava aj na úpravu úloh pandemickej komisie.

Rovnako sa do jej zoznamu doplnia ďalší členovia a zefektívni sa aj ich zastupovanie. Sprísni sa tiež napríklad hlasovacie kvórum. Komisia sa riadi Ústavou SR, ako aj všetkými zákonmi a právnymi predpismi, ktoré súvisia s riešením krízových pandemických opatrení. Rešpektuje odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie, Európskej komisie, ako aj aktuálnu epidemiologickú situáciu v Slovenskej republike.

Členovia komisie

Predsedom komisie je minister zdravotníctva. Členmi sú minister vnútra, minister obrany, minister dopravy a výstavby, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, minister financií, minister hospodárstva, minister práce, sociálnych vecí a rodiny, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí, minister spravodlivosti, minister školstva, vedy, výskumu a športu, minister kultúry, minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie.

Členmi sú aj minister životného prostredia, predseda Správy štátnych hmotných rezerv SR, predsedovia všetkých samosprávnych krajov, generálni riaditelia zdravotných poisťovní, hlavný hygienik, hlavný odborník MZ SR pre epidemiológiu, hlavný odborník MZ SR pre infektológiu a tropickú medicínu, hlavný odborník MZ SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast, hlavný odborník MZ SR pre všeobecné lekárstvo, prezident Asociácie štátnych nemocníc SR, prezident Asociácie nemocníc Slovenska a predseda Slovenskej akadémie vied.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…