Krajina bojuje proti menštruačnej chudobe. Študentkám rozdá pomôcky, bez ktorých sa nezaobídu
Martina Bednárová
Martina Bednárová

Krajina bojuje proti menštruačnej chudobe. Študentkám rozdá pomôcky, bez ktorých sa nezaobídu

Nový Zéland začne od júna na školách bezplatne rozdávať menštruačné produkty pre študentky zo slabších sociálnych pomerov. Vo štvrtok to oznámila novozélandská premiérka Jacinda Ardernová.

Ilustračná fotografia. — Foto: Istockphoto

WELLINGTON 18. februára - Podobný krok v čase pandémie spravilo aj Škótsko, ktoré obyvateľkám poskytne menštruačné vložky či tampóny kvôli zlej ekonomickej situácii spôsobenej koronavírusom. Austrálčania sú ďalšími, ktorí myslia na nevyhnutné potreby žien. „Mladí ľudia by nemali prichádzať o svoje vzdelanie pre niečo, čo je normálnou súčasťou života polovice obyvateľstva,“ vyjadrila sa ministerská predsedníčka. Odvolávala sa pri tom na prieskum, z ktorého vyplýva, že približne každá 12. študentka vymešká vyučovanie, lebo nemá prístup k menštruačným produktom.

Novozélandská vláda chce týmto spôsobom bojovať proti tzv. menštruačnej chudobe. „Poskytovanie bezplatných menštruačných produktov na školách je jeden zo spôsobov, ako môže vláda priamo ovplyvňovať chudobu, pomáhať zvýšiť školskú dochádzku a mať pozitívny vplyv na celkové blaho detí,“ uviedla Ardernová.

Zlepšenie výsledkov

V priebehu nasledujúcich troch rokov investuje krajina do tohto programu 25 miliónov novozélandských dolárov (15 miliónov eur). Bude tak nadväzovať na pilotný program, ktorý bol spustený vlani a podľa Ardernovej u zapojených študentov zaznamenali zvýšený záujem v rámci školských aktivít a zlepšenie študijných výsledkov.

Tzv. menštruačná chudoba znamená, že dievčatá a ženy nemajú dostatok finančných prostriedkov na zabezpečenie tampónov, hygienických vložiek, menštruačných kalíškov či iných pomôcok, alebo ani na zaplatenie liekov proti kŕčom a bolesti, približuje AFP.

Aktivisti po celom svete tvrdia, že nedostatočný prístup k bezplatným hygienickým produktom má za následok zníženú školskú dochádzku a menšie množstvo pracovných príležitostí, čím priamo prispieva k prehlbovaniu rodovej nerovnosti.

Prvou krajinou na svete, ktorá začala všetkým svojim obyvateľom bezplatne poskytovať hygienické produkty, sa vlani stalo Škótsko. Británia v prvý deň tohto roku zrušila nepopulárnu daň z tampónov a iných menštruačných produktov.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…