Má 90 rokov a v mraze prešla kilometre, aby sa dala proti covidu zaočkovať. Sneh ma nezastaví, hovorí žena
Martina Bednárová
Martina Bednárová

Má 90 rokov a v mraze prešla kilometre, aby sa dala proti covidu zaočkovať. Sneh ma nezastaví, hovorí žena

Odhodlanú dôchodkyňu pred tým, aby dostala prvú dávku vakcíny proti covidu-19, nezastavilo ani zlé počasie. Jej cesta za zdravím a ochranou bola skutočne tŕnistá.

Babka sa teší najmä na svoje vnúčatká, ktoré už mesiace nevidela. — Foto: Reprofoto The Seattle Times/Ruth Goldman

SEATTLE 16. februára - Fran Goldman má 90 rokov a môže sa pochváliť skutočne podareným kúskom. Každý deň – každé ráno, popoludní, podvečer volala do miestnych nemocníc a na úrady, aby sa informovala, či je voľná dávka vakcíny proti koronavírusu. „Celé noci som presedela online pri počítači a vypĺňala formuláre,“ tvrdí novinárom. Minulý piatok obvolávala žena zo Seattleau blízke nemocnice, a narazila na zopár voľných miest na očkovanie v detskej nemocnici.

Dlho očakávaná otázka napokon prišla od milej administratívnej pracovníčky. „Spýtala sa ma, kedy môžem prísť, že mi zabezpečia vakcínu. Neverila som vlastným ušiam,“ raduje sa Fran. S nemocnicou si dohodla termín očkovania na sobotu ráno – vtedy ešte netušila, že k mestu sa ženie obrovská víchrica, ktorá všetko skomplikuje.

O mamu sa nebála

90-ročná Američanka si vzala do hlavy, že do nemocnice vzdialenej 6 míľ (približne 8 kilometrov), prejde pešo. Taký bol plán aj v prípade priaznivého počasia, nechcela ho meniť. „O svoju matku som sa nebála, sme ľudia prírody a exteriéru. Takéto počasie doslova vyhľadávame,“ smeje sa jej dcéra Ruth, ktorá žije v inom štáte.

Fran ráno vstala skôr, aby všetko stihla. Navrstvila oblečenie, vystrojila sa turistickými paličkami a vybrala sa svojim tempom do nemocnice. Päťminútové meškanie odôvodnila zlým počasím. „Hľadám riešenia, a nie problémy respektíve dôvody, prečo niečo nezvládnuť,“ tvrdí Fran, ktorá svoju vysnívanú dávku vakcíny dostala, a po nej sa vrátila rovnako pešo domov. Celý proces podstúpila aj kvôli svojim dvom vnúčatkám, ktoré už dlhé mesiace kvôli pandémii nevidela. „Neviem sa dočkať, kedy ich budem držať v náručí. To mi zabezpečí vakcína,“ dodáva rozhodne.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…