Dobré noviny
Proti covidu máme dve nové zbrane, tvrdí Krčméry. Na testovanie má jasný názor
Pavol Hirka
Pavol Hirka

Proti covidu máme dve nové zbrane, tvrdí Krčméry. Na testovanie má jasný názor

Na snímke odborník a infektológ Vladimír Krčméry
Na snímke odborník a infektológ Vladimír Krčméry — Foto: TASR/Pavel Neubauer

Situácia nie je priaznivá, no oproti minulej jari máme v boji s novým koronavírusom dve nové zbrane.

BRATISLAVA 14. februára - Situácia nie je priaznivá, no oproti minulej jari máme v boji s novým koronavírusom dve nové zbrane. V rozhovore pre hnonline.sk to uviedol infektológ a profesor tropickej medicíny Vladimír Krčméry.

Zatiaľ čo prvú vlnu Slovensko zvládlo dobre a patrilo medzi najlepších, dnes je situácia odlišná. Podľa profesora Krčméryho je to aj tým, že nik nepočúval odborníkov. „Situácia sa pokazila u nás na prelome augusta a septembra v dôsledku reťazenia rizikových udalostí, ktoré mala Európska únia rozložiť tak, ako žiadali odborníci v celej únii. Žiaľ, nik nám neveril, ale nikoho za to neobviňujeme," povedal.

Eskalácia situácie

Podľa neho nám nepomohli malé čísla infikovaných a aj úmrtí počas spomínanej prvej vlny. „V atmosfére minimálnych prírastkov musíte pochopiť, že zostanete nepochopení. Minimálna mortalita po prvej vlne ešte znásobila tento pocit bezstarostnosti a nepochopenie, čo je logické," vysvetľuje Krčméry pre hnonline.sk.

Krčméry si myslí, že eskalácia pandémie nastala vďaka viacerým veciam. Napomohli tomu začiatok futbalových líg v polovici augusta, rôzne oslavy, svadby a kongresy, ktoré boli presunuté z jari práve na toto obdobie, návrat z dovoleniek na konci leta a nástup detí do škôl priamo z prázdnin.

Dve nové zbrane

Odborník pripomína, že kombinácia dodržiavania ROR (rúško, odstup a ruky), lockdownu a testovania je osvedčená stratégia, ktorá stále funguje. Oproti jari však máme aj niečo navyše. „A to je päť vakcín a tri nové lieky, ktoré nie sú síce typické na tento vírus, ale pomáhajú imunite a majú popri iných vírusoch za cieľové štruktúry aj niektoré súčasti koronavírusov. Takže máme dve nové zbrane," upozorňuje.

Vladimír Krčméry počas očkovania proti covidu.
Vladimír Krčméry počas očkovania proti covidu. Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Namiesto prísneho lockdownu odporúča uzavrieť „subtotálne“ - okrem pendlerov - krajinu zvonku. „Stačilo by možno na štrnásť dní a potom opatrenie prehodnotiť. Možno sa ju bude dať flexibilne uvoľniť alebo naopak, možno bude potrebné aj zaviesť pološtátnu karanténu, ako bola minulý rok na jar, so zapojením hotelov a penziónov s čiastočným príspevkom cestujúcich. Riešením môže byť aj e-karanténa, ak nájdeme mechanizmus, ako týchto cestujúcich skontrolovať," zamýšľa sa.

Ako je to s lockdownom

Prečo nevidíme také zlepšenie, aké vďaka lockdownu nastalo v minulosti? „Zlepšenie nevidíme, pretože na zostupnú časť krivky druhej vlny nenasadla, ako sme sa obávali, chrípka, ale nová epidémia zmutovanými typmi. Pokles sa teda neprejavil, lebo je prekrytý nástupom a šírením britského variantu," vysvetľuje.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?