Tereze diagnostikovali alopéciu: Keď mi mamina oholila hlavu, neskutočne sa mi uľavilo
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Tereze diagnostikovali alopéciu: Keď mi mamina oholila hlavu, neskutočne sa mi uľavilo

Mladej Češke začali výrazne rednúť vlasy. Keď na vankúši nachádzala chumáče vlasov, rozhodla sa pre rázne rozhodnutie. V dnešných dňoch o ochorení otvorene rozpráva. Svoj príbeh približuje aj v komikse s názvom Bez vlasů.

Tereza približuje svoj príbeh v komikse s názvom Bez vlasů. — Foto: archív Terezy Drahoňovskej/Nakladatelství Paseka

PLZEŇ 18. februára - Keď bola Tereza Drahoňovská na dovolenke na Islande, všimla si prvé lysé ložisko za uchom. Znepokojovalo ju, keď na vankúši nachádzala čoraz viac vlasov. V tom čase však ešte verila, že ide iba o dočasný stav. Približne po dvoch týždňoch jej vlasy viditeľne zredli a začala hľadať informácie na internete. Dozvedela sa o alopécii. Ochorenie jej v konečnom dôsledku aj potvrdili. 

Rázne rozhodnutie 

Tereza do dnešného dňa nevie, čo bolo u nej spúšťačom ochorenia. Doktori však vylúčili skrytý zápal v tele a genetika taktiež neprichádzala do úvahy. 

Mladá Češka spomína, že vždy mala problém so sebavedomím. Paradoxne, alopécia prišla vo chvíli, keď začínala byť sama so sebou vyrovnaná. „Bez vlasov som sa zrazu cítila ako iný človek. Zámerne používam slovo človek, pretože s vlasmi ma opustil aj pocit ženskosti a chvíľami som si pripadala takmer bezpohlavne,“ uviedla pre Dobré noviny Tereza Drahoňovská. 

Keď jej vlasy začali vypadávať, bola rada, že jej priateľ odišiel na služobnú cestu do zahraničia a nebol svedkom toho, že prichádza o korunu ženskej krásy. Následne sa rozhodla pre rázne rozhodnutie. „Mamina mi oholila hlavu. Ona to niesla omnoho horšie ako ja, no mne sa neskutočne uľavilo. Prestala som sa sledovať či počítať vlasy na vankúši. Už som sa nemusela báť, že mi vietor odhalí lysé ložiská,“ doplnila s tým, že v dnešných dňoch ľutuje, že sa pre tento krok nerozhodla skôr. 

Najťažšie obdobie 

Najťažšie obdobie prežívala počas prvého roka ochorenia. Nedokázala sa zmieriť s tým, že si alopécia vybrala práve ju. Nepáčila sa sama sebe, nevedela o ochorení rozprávať a v parochni sa necítila pohodlne. Trpela, keď na ňu ľudia pozerali, no v dnešných dňoch vie, že si veľa vecí nahovárala. 

Okrem toho si nikoho k sebe nepripúšťala a nikomu nedovolila, aby bol jej oporou. Keď sa stretla s priateľmi, zľahčovala alopéciu, robila si zo seba žarty a neustále sa smiala, aby ľudia nevideli, že trpí. 

Tereze sa niekoľkokrát objavili na hlave drobné vlásky, no neskôr jej opäť vypadali. Doktorka jej odobrala kožu z hlavy, aby zistila, či ešte má vlasové cibuľky. Výsledky ju nesmierne potešili - ešte stále je šanca, že jej vlasy dorastú. 

Najťažšie obdobie prežívala počas prvého roka ochorenia. Nedokázala sa zmieriť s tým, že si alopécia vybrala právu ju. V dnešných dňoch motivuje ostatných. — Foto: archív Terezy Drahoňovskej

O alopécii otvorene rozpráva 

Keď mladej Češke diagnostikovali alopéciu, zapisovala si svoje myšlienky aj zážitky. Až keď sa s ochorením ako-tak zmierila, rozhodla sa, že sa podelí o svoju skúsenosť. Pôvodne uvažovala o online komikse, no neskôr prišla s myšlienkou knihy. Svoj príbeh približuje v komikse s názvom Bez vlasů, ktorého ilustrátorkou je Štěpánka Jislová.

Písanie však nikdy nevnímala ako istý druh terapie. Spočiatku si nebola istá, či ľudia budú mať o takýto formát záujem. Prešla si niekoľkými krízami, no keď držala v ruke viac ako 100 komiksových strán, pocítila istú formu úľavy. V momente, keď si prečítala knihu prvýkrát, podarilo sa jej povzniesť nad príbeh a pozrieť sa na neho nezaujatým pohľadom.

V komikse využila aj humor, aby odľahčila jeho čítanie. Podľa jej slov však to, že si niekto uťahuje z ochorenia, neznamená, že ho aj vníma s nadhľadom. „Alopécia je psychicky náročná choroba, no nepredstavuje koniec sveta,“ dodala. 

Svoj príbeh približuje v komikse s názvom Bez vlasů. — Foto: Nakladatelství Paseka
Tereza s Štěpánkou Jislovou. — Foto: autor Ondřej Tůma

Nikdy neviete, čím si druhý môže prechádzať 

Aj keď to nebolo jednoduché, známi jej od začiatku tvrdili, že má krásnu lebku. Stretla sa však aj s inými reakciami. „Ľudia, ktorí ma nepoznajú, ma občas oslovia s otázkou, či si prechádzam rakovinou. Často sa stretávam aj s tým, či som si oholila hlavu pre politické presvedčenie,“ prezradila. 

To, že sa deti pýtajú rodičov, prečo Tereza nemá vlasy, jej neprekáža. Rania ju však posmešné poznámky dospelých. „Takýmto ľuďom by som odporučila vcítiť sa do pocitov druhých. Nikdy totiž neviete, čím si človek prechádza,“ vysvetlila. 

S odstupom času vníma ochorenie ako správu od tela, že by mala niečo robiť inak. Aj keď cesta, na ktorú ju priviedla alopécia, nie je jednoduchá, váži si všetko, čo v živote má. „Nikdy som si nemyslela, že dokážem chodiť medzi ľudí s oholenou hlavou, bez rias a obočia. Stal sa zo mňa iný človek,“ uzavrela Tereza Drahoňovská.

V komikse využila aj humor, aby odľahčila jeho čítanie. — Foto: archív Terezy Drahoňovskej
Svoje skúsenosti sa rozhodla odovzdať aj ďalším. — Foto: archív Terezy Drahoňovskej

Už ste čítali?

Čakáte pred Vianocami niečo príjemné v poštovej schránke? Máme…

Slovenské média obletela správa o odvážnom kroku siete supermarketov.…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.