Dobré noviny
Dobrá správa na dnes: Počet nových prípadov celosvetovo klesá
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Dobrá správa na dnes: Počet nových prípadov celosvetovo klesá

Ilustračná foto.
Ilustračná foto. — Foto: Pexels/ Anna Shvets, Pixabay/11417994

Na Slovensku sa pandemická situácia nezlepšuje. To sa ale nedá povedať o zvyšku sveta. Globálny počet prípadov kronavírusu už štvrtý týždeň výrazne klesá. Potvrdzuje to aktuálna správa o pandemickej situácii Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

BRATISLAVA 12. decembra - Pandémia koronavírusu vyvrcholila začiatkom januára takmer 5 miliónmi nových prípadov za týždeň. Začiatkom februára ich bolo za rovnaký čas o takmer o 40 percent menej – 3 milióny. Aj keď počet prípadov v mnohých krajinách stále rastie, podľa správy WHO je tento trend na globálnej úrovni „povzbudivý“.

Celosvetovo klesá aj počet úmrtí

Najväčší pokles novo infikovaných je badateľný najmä v Európe a v Severnej aj v Južnej Amerike. Ide dokopy takmer o pol milióna menej prípadov. Najväčšia časť z toho, pokles o 200- tisíc prípadov, bol zaznamenaný v USA.

Klesajúci trend sa neobmedzuje iba na spomínané svetadiely. Na piatich zo šiestich regiónov WHO nedávno zaznamenalo pokles nových prípadov korony o viac ako 10 percent za týždeň. Podľa WHO tiež druhý týždeň po sebe klesá počet  úmrtí, tiež o zhruba 10% percent.

Prekvapujúci jav
 

Aké sú dôvody tohto fenoménu? Podľa odborníkov za tým zatiaľ nie je očkovanie. Píše nemecká stanica RTL. Celosvetovo je zaočkovaných zatiaľ iba 0,24% svetovej populácie.

Pre nemeckého virológa Klausa Stöhra, ktorý niekoľko rokov viedol globálny chrípkový program WHO, je výrazný pokles prípadov na celom svete „prekvapujúcim javom“. „Volali mi aj kolegovia z WHO a pýtali sa, čo si o tom myslím. Neexistuje ale jasné vysvetlenie,“ povedal Stöhr na ntv.de. „Rovnako ako pri všetkých prírodných javoch, aj pri pandémii existujú fenomény, o ktorých vysvetlení sa dá iba špekulovať,“ dodal.

Pozor na unáhlené uvoľňovanie

Virológ varuje, že napriek pozitívnemu vývoju, pandémia ani zďaleka neskončila. Podľa jeho slov v lete na južnej pologuli - s tým, že sa tam začína zima - možno očakávať, že počet prípadov opäť stúpne. Šéf WHO Tedros Ghebreyesus tiež varoval pred unáhleným uvoľňovaním opatrení vzhľadom na nedávny pozitívny globálny trend. Mnoho krajín v minulosti reagovalo na pokles prípadov zmiernením opatrení a ľudia boli neopatrní. „Vírus sa vrátil ako lesný požiar,  ktorý si našiel nové palivo,“ povedal a doplnil, že ťažko získaný pozitívny trend by sme mohli ľahko stratiť.

Zdroj: RTL

Už ste čítali?