Dobré noviny
Mladí Slováci denne vyvracajú hoaxy o vakcinácii: Kedysi sa ľudia báli, že po očkovaní sa deti premenia na kravy
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Mladí Slováci denne vyvracajú hoaxy o vakcinácii: Kedysi sa ľudia báli, že po očkovaní sa deti premenia na kravy

Karin Sedláková a Peter Búran popularizujú vedu a vyvracajú hoaxy.
Karin Sedláková a Peter Búran popularizujú vedu a vyvracajú hoaxy. — Foto: Ondrej Rychnavský

Zarytých antivaxérov sa presviedčať nesnažia. Osvetu ohľadom očkovania mieria na ľudí, ktorí sú niekde v „strede“ .

BRATISLAVA 11. februára - Očkovanie, téma, pri ktorej sa už v čase pred pandémiou na internete viedli búrlivé diskusie. Niet sa čomu čudovať, odkedy bola vymyslená prvá vakcína, je očkovanie živnou pôdou pre rôzne nepodložené informácie. „,Neviem‘ je veľmi nepríjemný stav pre ľudskú psychiku a mať odpovede, hoc aj nesprávne, prináša (falošný) pocit bezpečia a istoty. Veriť hlúpostiam, najmä v čase, kedy je neistoty viac ako obyčajne, je preto úplne prirodzené,“ myslí si Peter Búran (27), ktorý spolu s Karin Sedlákovou (25) stoja za osvetovou stránkou Vaxinátor.

Hoci pracujú s veľkým množstvom štúdií a obaja majú akademický backgraound, nie sú to žiadni suchári. Osvetu o vakcínach šíria špecifickým edukatívno-satirickým „jazykom“, ktorý si na sociálnych sieťach získal popularitu. V rozhovore pre Dobré noviny okrem iného hovoria, prečo sa nesnažia presvedčiť antivaxérov a „preniesť“ ich na druhú stranu barikády, o tom, v akom stave je na sociálnych sieťach diskusia o vakcinácii, ale podelila sa aj o tie najabsurdnejšie hoaxy.

Peter Búran vyštudoval genetiku na UK v Bratislave. Momentálne si robí PhD na fyziologickom ústave AVČR v Prahe. Niekoľko rokov tvorí obsah na youtube kanáli BeWise. Karin Sedláková, 25. Na rok  rok  prerušila svoje štúdium farmácie a médií, aby som sa mohla naplno venovať vytváraniu edukačného a osvetového digitálneho obsahu, okrem iného, aj na sociálne siete Ministerstva zdravotníctva SR.
Peter Búran - Vyštudoval genetiku na UK v Bratislave. Momentálne si robí PhD na fyziologickom ústave AVČR v Prahe. Niekoľko rokov tvorí obsah na youtube kanáli BeWise. Karin Sedláková -  Na rok rok prerušila svoje štúdium farmácie a médií, aby som sa mohla naplno venovať vytváraniu edukačného a osvetového digitálneho obsahu, okrem iného, aj na sociálne siete Ministerstva zdravotníctva SR. Foto:Ondrej Rychnavský

Správy na sociálnych sieťach a osveta

Vaxinátor vznikol v čase, keď si sotva niekto v našich geografických šírkach vedel predstaviť pandémiu takého rozsahu, akú mame dnes, prečo ste sa dali na tento projekt? 

Peter: Dlhodobo sa venujem popularizácii vedy na svojom YouTube kanáli BeWise. Medzi témy, ktoré som riešil, bolo napríklad aj to, ako vzniká porucha autistického spektra. Prirodzene som tam spomenul aj hoaxy s vakcínami. Moju tvorbu si všimla komunikačná agentúra Seesame, ktorá mi dala ponuku spraviť samostatný projekt venovaný téme očkovania a vyvracaniu hoaxov o ňom. Prišiel mi to ako super nápad a tak som súhlasil. Následne som oslovil Karin, či by do toho nešla spolu so mnou a ona prikývla. To je stručná genéza Vaxinátora.

 Čo je vašim cieľom?

Karin: Drvivá väčšina dospelých ľudí denne dostáva a vyhľadáva správy na sociálnych sieťach a myslím, že tento trend bude v dohľadnej dobe len narastať. Vydavateľom a autorom tam môže byť ktokoľvek. Obsah tak môže mať rôzne podoby, no jeho pôvod nie je vždy jasný. Údaj o tom, že príspevok je populárny, alebo ho zverejnila nejaká dôveryhodná a charizmatická osoba sa stáva dôležitejším meradlom kvality, než to, či je založený na faktoch. Ja vnímam tento fenomén ako závažný v súvislosti s tým, že sa dotýka aj medicíny, farmácie a teda zdravia nás všetkých.

A tam niekde sa skrýva cieľ existencie Vaxinátora. Snažíme s v tejto informačnej dobe ľudí v online priestore argumentačne posilniť, vytvárať správne odzdrojovaný obsah a často aj vtipnou formou ľuďom priblížiť, aký je vedecký konsenzus vo veci očkovania. V skratke je naším cieľom digitálna osveta, no nie len očkovania, ale aj kritického myslenia. Skvelým bioproduktom je, že sa nám už podarilo vytvoriť živú komunitu ľudí, v ktorej naši sledovatelia diskutujú a vysvetľujú si navzájom protichodné informácie o očkovaní. Najúrodnejšie je však asi najmä to, že ľudia preberajú naše argumenty, v situáciách, keď chcú niekomu niečo objasniť.

 

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=257424285936502&id=111884570490475

Nedávno na Slovensku umrel starší človek (79), ktorý bol zaočkovaný proti Covid-19. Pitva určila, že príčinou jeho úmrtia bolo viacero chronických ochorení. Ľudia hromžia, že keď sa to hodí, pripíše sa smrť covidu, v tomto prípade sa to podľa nich (kompetentným) nehodí, preto za príčinu smrti boli označené chronické ochorenia. Ako by sa Vaxinátor popasoval s takouto argumentáciou? 

Peter: Logike a hromženiu samozrejme rozumiem a na prvý pohľad to skutočne vyzerá ako rovnaká argumentácia. Je to však len na prvý pohľad. Máme tu jeden smutný prípad zo Slovenska, medializované boli aj správy z Nórska. Nepochybne treba zohľadňovať zdravotný stav jedinca, ktorý sa nechá očkovať – pre veľmi starý a chorý organizmus môže aj zvýšená teplota predstavovať veľkú záťaž. A tu je práve ten rozdiel. Pri úmrtiach (a teda extrémne raritných!) po podaní vakcíny sa neobjavili žiadne nezvyčajné vedľajšie účinky vakcíny. Boli registrované teploty, malátnosť či hnačky, ktoré výrazne napovedajú, že smrť spôsobili majoritne iné problémy (čo je nakoniec aj podporené pitvou). 

Pri COVID-19 však nezabíja mierne zvýšená teplota či bolesť svalov. Zabíja zlyhanie pľúc, cytokínová búrka a zrazeniny v krvi. Existuje priamy súvis medzi vírusom, poškodením orgánov a následnej smrti. Nič také pri vakcínach nenájdeme. Navyše, úmrtia na COVID-19 sa naozaj nesústreďujú len na tých najstarších a ťažký priebeh malo aj množstvo mladých ľudí. 

Vakcína vám rozsvieti pokožku alebo detí premení na kravy

Najbizarnejšie hoaxy? 

Peter: Za mňa určite hoax o tom, že vo vakcínach sa nachádza enzým, ktorý vám rozsvieti pokožku. Svietiacimi časťami tela sa následne budeme prezentovať na letiskách či sme zaočkovaní. Hoax má mimochodom štipku pravdy, tento enzým (luciferáza) používali firmy v testoch na zvieratách, aby videli, ako dlho je vakcína v tele aktívna. Do ľudí sa, samozrejme, nič také už nepichá.

Čo bol ešte pred pandémiou najobľúbenejší hoax o očkovaní a aký je dnes?

Karin: Už od úsvitu očkovania dochádza medzi ľuďmi, ktorí sú pre a proti očkovaniu vojna na báze dezinformácií. Antivaxeri existovali už aj v časoch Jennera, ktorý v roku 1798 zmenil svet modernej medicíny vynájdením očkovania. Antivaxeri klamali, ohýbali štatistiky, vymýšľali strašidelné príbehy a popierali fakty podkopávajúce ich tvrdenia, od samého počiatku. Dodnes sa tak vystavujú nebezpečenstvu infekcií a ich následkov, ktorým sa dá očkovaním predchádzať.

Kým sa ľudia v 19. storočí báli, že sa ich deti začnú po očkovaní premieňať na kravy (pretože sa očkovalo proti pravým kiahňam pomocou kravských kiahní), dnes sa boja autizmu alebo ťažkých kovov v zložení vakcín. Ide o vedou mnohokrát vyvrátené mýty, avšak kultúru nedôvery voči očkovaniu podporuje podľa mňa hlavne nízka zdravotná gramotnosť a strach ľudí vyplývajúci z ich nevedomosti tejto dosť obšírnej problematiky. Olej do ohňa prilievajú aj odborníci hodný Bludného balvanu, ktorí bohatnú publikovaním pseudovedeckého obsahu a očierňovaním vakcín za účelom predať zraniteľnému človeku svoj ultimátny návod a „liek“ na podporu imunity. 

Aktuálne vidím, že sa len umocnila viera v klasické bludy o očkovaní a ľudia sa vakcín boja, pretože nerozumejú princípom ich vzniku a fungovania. Klasická mantra dnešných dní plná nezmyslov znie: „Bola vyvinutá príliš rýchlo, určite je v nej chemický bordel, ktorý je zaiste horší než covid samotný a možno nám zmení aj DNA,“ Som smutná, keď vidím, že aj niektorí lekári si myslia, že očkovanie proti COVID-19 môže spôsobiť neplodnosť, alebo že sa vakcíny vyrábajú z potratených detí. 

Podobizne svätých na chlebíkoch

Prečo podľa vás ľudia veria hoaxom, myslite, že sa dá antivaxera presvedčiť, aby sa dal zaočkovať?

Peter: Mozog je stroj na vytváranie zmyslu. Ľudia vidia rôzne podobizne svätých na chlebíkoch, palacinkách, či rôzne predmety vyformované v oblakoch nad hlavami. Mozog skrátka pospája súvislosti, a keď nemá čo spojiť, tak si niečo vymyslí. „Neviem“ je veľmi nepríjemný stav pre ľudskú psychiku a mať odpovede, hoc aj nesprávne, prináša pocit (falošný) bezpečia a istoty. Veriť hlúpostiam, najmä v čase, kedy je neistoty viac ako obyčajne, je preto úplne prirodzené.

Zarytého antivaxera sa presvedčiť nedá. Na nich však nesmeruje žiadna iniciatíva, ktorá má za účel bojovať s hoaxami či klamstvami. Vždy sa orientujeme na ľudí, ktorí sú niekde v strede. Ešte nestihli prejsť úplne na druhú strany barikády a ich mentálny svet je stále otvorený aj názoru, ktorý je triezvy a opiera sa o fakty. Presne to je cieľ Vaxinátora - zasiahnuť čo najväčšie publikum a zachytiť ľudí, ktorí váhajú a možno sa do ich priestoru nedostalo dostatok informácií, aby sa vedeli rozhodnúť na základe faktov. 

Čo sa zmenilo na vašej práci od prepuknutia koronavírusu?

Karin: Okrem pandémie sme sa ocitli aj v infodémii. Začali sme teda viac reagovať na neustále prichádzajúce hoaxy, ktoré sa začali šíriť rýchlejšie, než Covid samotný. Začali sme reagovať na popudy ľudí, ktorí nám písali, nech sa vyjadríme k témam, ktoré ich strašili alebo plietli. Šlo to teda trocha na úkor príspevkov, ktoré by približovali ľuďom aj iné vakcíny a vírusové ochorenia, avšak o to spokojnejšie a zorientovanejšie sme mali publikum, ktoré nás odmenilo nárastom sledovanosti. Aktuálne sa tiež snažíme približovať novinky z výskumu jednotlivých vakcín.

Izrael ako úspešný vzor

Najpozitívnejšia správa posledných dní podľa vás?

Karin: Viac, než tretina občanov Izraela je už proti Covidu zaočkovaná. Vďaka ich očkovaciemu programu a nasadeniu už existujú dôkazy, že vakcíny majú na potlačenie tej nákazlivej pliagy pozitívny vplyv. 65% ľudí nad 60 rokov už dostalo obe dávky vakcíny a menej než tretina 30-ročných už dostala aspoň jednu.

Pokladám to za dobré správy, pretože prípady Covidu medzi starými ľuďmi v Izraeli citeľne klesajú. Tento efekt je zvlášť výrazný u hospitalizovaných: u ľudí starších ako 60 rokov klesol počet závažných priebehov ochorenia za necelý mesiac o takmer 30%. Tento trend, podľa mňa, dáva nádej celému zvyšku sveta. 

Británia a Amerika už podali aspoň jednu dávku 14% a 8% svojej populácie. V nasledujúcich týždňoch by sa kúzlo týchto očkovacích programov malo pomaly začať prejavovať aj tam.

Už ste čítali?